Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Norjassa pommi-isku ja joukkomurha

Discussion in 'Päivän peili' started by JPH, Jul 22, 2011.

  1. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    Joined:
    Mar 18, 2008
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    On, enkä verrannut tai vertaillut. Huojentuneena totesin tai mitä ikinä.

    Tää norskipässi ei ole häiriintyny emoangstipaviaani, kuten valitettavasti luokittelen nää molemmat viimevuosien Suomen kouluampujat. Ajatus takana eikä loppu mielessä. Ja tää norski on elossa.
     
  2. lepreconn

    lepreconn Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 27, 2006
    Messages:
    3,370
    Likes Received:
    39
    Ihme on jollet tuohon ole törmännyt. En minäkään tuota tosin löytänyt, vaikka yritin googletella aamulla. Mutta pakostahan tuohon on törmännyt ja sattuneista syistä.
     
  3. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    Yksittäistapaus, ei koske Suomea.
     
  4. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 3, 2003
    Messages:
    3,131
    Likes Received:
    192
    Uusimpien tietojen mukaan saarella saattoi olla toinenkin ampuja. Joku mies on pidätetty tänään.

    Päätekijä Anders halusi jäädä eloon ja kertoa syyn teolle. Luulee varmaan keräävänsä sympatiaa ja faneja aatteelleen. Juuri sen takia minun mielestäni tämä mies olisi pitänyt tappaa jo saarella. Ne jotka koittaa karata vastuuta (Pekka-Eric) pitää vaikka väkisin pitää hengissä. Ne jotka haluaa jäädä kertomaan motiivejaan pitäisi tappaa "vahinkolaukauksella". Ikävä kyllä massamurhaajat tuntuu saavan aina tahtonsa läpi omasta kohtalostaan :(
     
  5. KaKui

    KaKui FullHD Member Tukijoukot

    Joined:
    Jul 26, 2000
    Messages:
    2,304
    Likes Received:
    40
    Dodii, sieltähän se syy löytyi...

    Facebook-sivuillaan Anders Behring Breivik, 32, kertoo, että hän harrastaa videopelejä World of Warcraft ja Modern Warfare 2. Jälkimmäinen on tunnettu sotapeli, jossa ammutaan vastustajia.

    Myös molempien Suomen viime vuosien tuhoisien koulusurmien yhteydessä keskustelua on herättänyt joukkosurmaajien aiempi väkivaltapeliharrastus.

    Sekä Jokelan koulusurmaaja Pekka-Eric Auvinen että Kauhajoen koulusurmaaja Matti Saari, olivat aktiivisia Battlefield-sotapelin harrastajia. Pelissä ideana on tappaa mahdollisimman paljon vihollisia mahdollisimman nopeasti. Mitä enemmän vihollisia surmaa, sitä arvostetumpi pelaajasta tulee internet-yhteisössään.


    Iltalehti
     
  6. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Enpä lähtisi tätä kaveria persuihin linkittämään. 1970-2000-luvuilla Euroopan terroriteoista suurin osa oli vasemmistoryhmittymien tekemiä (Red Army Faction - Saksa [yhteyksiä mm. Carlos the Jackal:in], Direct Action - Ranska, November 17 - Kreikka, Communist Combatant Cells - Belgia, Red Brigades - Italia, First of October Anti-Fascist Resistance Groups - Espanja). Tuskin kukaan silti noita ryhmiä yhdistää Suomen vasemmistoliittoon tai sosiaalidemokraatteihin.
     
  7. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34
    Jos olisi ollut Suomesta, niin minkäköhän puoleen äänestäjä olisi ollut? Natsirasisti puolueen tietenkin.
    Ei ole mielestäni epäselvä asia.
     
  8. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Eli jos noiden mainitsemieni terroristijärjestöjen edustajat olisivat Suomesta, he automaattisesti äänestäisivät vasemmistoliittoa/sosiaalidemokraatteja.
     
  9. monkeyalert

    monkeyalert Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 12, 2005
    Messages:
    436
    Likes Received:
    1
    CNN:n sivujen mukaan Norjan teoista epäilty oli myös ääri-kristitty. Ihan kuin ääri-islamilaisissa ei olisi tarpeeksi. Uskonnot, ne ovat hieno juttu..
     
  10. brr

    brr Tuttu kasvo

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
    Vihreiden, häiriintyneet äänestävät häiriintyneitä.
     
  11. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34
    Halla-Ahon ihailija. Ei ole yllätys.
     
  12. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Dec 11, 2000
    Messages:
    5,966
    Likes Received:
    7
  13. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Ei mutta oikeasti, persut, sen enempää kuin mikään muukaan suomalainen puolue, eivät liity tähän juttuun yhtään mitenkään eikä millään tavalla. Miten voitte tosissanne(?) heitellä tuollaisia älyvapaita kommentteja näinkin surullisessa ja vakavassa tilanteessa?
     
    Last edited by a moderator: Jul 26, 2011
  14. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Hmm... Itse lasken itseni enemmän vasemmistoon kuin oikeistoon kuuluvaksi. En vain ole vasemmiston kanssa samaa mieltä kaikesta.
     
  15. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34
    Ja ampuja ihaili Halla-Ahoa. MOT, ei mielestäni ole virhe ajatella yhtenä ampumisen syynä yleistä pohjoismaidenkin "perussuomalaistumista".
     
  16. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Etkös sää ollut lääkäri ammatiltasi... Poliittiset mielipiteet ja suuntaukset eivät riitä selittämään yhdenkään massamurhaajan tekoja. Henkilö, joka tuossa mittakaavassa alkaa tappamaan, on sairas ja viallinen ihminen. Sympatia, empatia, sääli, kohtuus puuttuvat henkilön korvien välistä.
     
  17. Wile E Coyote

    Wile E Coyote Suurmufti Tukijoukot

    Joined:
    Nov 16, 2004
    Messages:
    2,356
    Likes Received:
    10
    Ampujan retoriikka (netistä löytyvien kirjoitusten mukaan tiivistäen) olivat aikalailla Jussi Halla-Aho+ Päivi Räsänen.

    Oli "huolissaan" muslimeista, kristillisten moraaliarvojen rapistumisesta sekä erityisesti näiden aiheuttajien eli vihervasemmiston hallitsemista yliopistoista ja mediasta.

    Nämä ovat faktat. Sen vihervasemmiston (jonka syy yltiöliberaalius ja sitäkautta moraalin rapistuminen on)lasten kimppuun hyökkäsi.

    Ehkä sieltä vielä joku tarkempi perustelu tulee, mutta tuolta se näyttää. Hommafoorumillahan tämä on jo todettu(no yksittäisiä kirjoittajia ei pidä yleistää...) islamisaatiota kaipaavan yltiöliberaalin vihervasemmiston viaksi. Jos eivät olisi sitätätäjatuota, niin ampujallakaan ei olisi kuppi mennyt nurin, ja on aivan ymmärrettävää jos muutkin reagoivat kun saavat tarpeekseen jne. jne.


    Tottakai on. Mutta kummasti kun muslimit tms. ovat asialla, niin syy on uskonnossa/rodussa/satanismissa jne. milloin missäkin. Nyt kun kyseessä oli pesunkestävä kristitty konservatiivi Hompanssi niin väitän edelleen että syy ampujalle oli poliittinen- eli tahot jotka vastustavat niitä asioita joita konservatiivinen kristitty hompanssi ajaa, pitää ampua kun puhe ei auta- vaikka tietysti tuollainen on sairas tyyppi.
     
    Last edited: Jul 23, 2011
  18. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Ei kukaan täysijärkinen voi edes kuvitella tekevänsä sellaista mitä Norjassa tapahtui, oli sitten poliittisesti vasemmalla, oikealla tai missään muuallakaan.

    Tällaisen veriteon tehnyt on yksinkertaisesti mielenvikainen. Tälla kertaa näyttää siltä että pääkoppa on mennyt sekaisin äärioikeistolaisesta (täysin eri asia kuin oikeistolaisuus) aatteesta yhdistettynä uskonnolliseen fanatismiin. Tappava yhdistelmä kuten olemme järkyttyneinä joutuneet todistamaan. :weep:

    Lapsiin ja nuoriin on pienestä pitäen iskostettava (sekuläärin) humanismin perusteet niin syvälle ettei tällaisia tragedioita pääse tapahtumaan.
     
  19. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Fundamentalismi yhdistää noita ääripäitä. Mieleen tulee, että fundamentalismin edellytys henkilöllä on jonkinlainen vika pääkopassa...
     
  20. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Islamilaista terrorismia leimaa kansainvälisyys ja järjestäytyneisyys - terroristileireiltähän 9/11:n suorittaneet terroristit kävivät oppinsa hakemassa ja eurooppalaisia on ko. leireillä tälläkin hetkellä. Lisäksi toiminnan rahoitus on hoidettu tehokkaasti. Oikeistoterroristeilla on vielä aika pitkä matka moiseen (ja toivottavasti eivät koskaan samanlaista organisaatiota saakaan aikaiseksi).