Never Let Me Go - Ole luonani aina (2010) (Mark Romanek / Carey Mulligan, Andrew Garfield, Keira Knightley)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 12.10.2010.

  1. Mika

    Mika Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.02.2000
    Viestejä:
    8 292
    Saadut tykkäykset:
    30
    [​IMG]

    Kazuo Ishiguron kiitettyyn menestysromaaniin Ole luonani aina perustuva Never Let Me Go on värisyttävä tarina rakkaudesta, menetyksestä ja salatuista totuuksista.

    Kathy (Carey Mulligan), Tommy (Andrew Garfield) ja Ruth (Keira Knightley) viettävät lapsuutensa Hailshamissa, päällepäin idyllisessä englantilaisessa sisäoppilaitoksessa, missä he saavat selville synkän ja musertavan salaisuuden omasta tulevaisuudestaan. Kun nuo erottamattomat ystävykset myöhemmin lähtevät koulun turvasta ja kulkevat vääjäämättä kohti aikuisiässä odottavaa karmeaa kohtaloaan, he joutuvat lisäksi kohtaamaan myös syvimmät rakkauden, mustasukkaisuuden ja petoksen tunteensa, jotka uhkaavat rikkoa heidän keskinäiset välinsä.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa 4.5.2011
     
    Viimeksi muokattu: 06.05.2011
  2. Ihmemies2

    Ihmemies2 Guest Guest

    Liittynyt:
    14.08.2004
    Viestejä:
    213
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyseessä ei taida onneksi sentään olla uudelleenlämmittely samannimisestä rainasta vuodelta 1953.

    Kaipa tämä joskus tulee katsottua pelkästään Keira Knightleyn vuoksi. Kunhan ei olisi mitään kurjaa elokuvan pilaavaa twistiä Atonementin tapaan :OI
     
  3. Martin

    Martin Guest Guest

    Liittynyt:
    20.03.2002
    Viestejä:
    14
    Saadut tykkäykset:
    0
    Huomautetaan vielä täälläkin, että elokuva esitetään tällä viikolla alkavilla Night Visions Maximum Halloween 3010 festivaaleilla. Jos haluaa nähdä leffan vähintään 4-5 kuukautta ennen Suomen ensi-iltaa, niin nyt siihen on mahdollisuus.

    Näytös Helsingissä Maxim 1:ssä pe 29.10.2010 klo 21.45.

    Lippuja vielä jäljellä!

    Tuolta löytyy muuta löpinää aiheesta.
     
  4. Martin

    Martin Guest Guest

    Liittynyt:
    20.03.2002
    Viestejä:
    14
    Saadut tykkäykset:
    0
  5. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 326
    Saadut tykkäykset:
    520
    Olipas kovasti surumielinen leffa. Laadukas ja kauniskin mutta sisällöltään kuitenkin jotenkin melankolinen ja jopa masentava. Jos tunnet itsesi liian iloiseksi, katso tämä.

    Keira-faneille tiedoksi että Carey Mulligan on selkeästi pääosassa. Ja alussa kesti pitkään ennen kuin päästiin edes lapsuusajoista niin pitkälle että Carey ja Keira tulivat kuvaan mukaan.

    Laatudraama, kuten sanottu, mutta oli tässä jotain pientä huomauttamistakin
    siis oikeasti tää spoilaa
    esim kun Keira lopetettiin, luulisi arvon tohtorien ottavan ja laittavan kaikki työvälineet jonnekin asianmukaiseen paikkaan eikä jättävän osaa niistä siihen ruumiiseen kiinni ennen kuin lähtevät kotiin/kahville. Ja miksei kukaan näistä elintenluovuttajista yrittänyt karata vaikka afrikkaan?

    4/5
     
  6. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.06.2000
    Viestejä:
    14 061
    Saadut tykkäykset:
    26
    Surumielinen tarina tosiaankin, mutta kaikin puolin onnistunut hienoisesti vaihtoehtoisen menneisyyden kuvaus. Turhankin nopeasti elokuvassa paljastuvan idean pohjalta tätä voisi pitää älykkäänä versiona
    The Islandista
    , perusideahan on näissä sama. Aiheen käsittelytapa on oivalla tapaa toteava, vaikka samalla myös koskettavakin. Jännitystä tai toimintaa ei ole turhaan lähdetty suuren yleisön miellyttämiseksi lisäämään ja hyvä niin. Pääroolin Carey Mulligan muistutti lähes häiritsevän paljon Michelle Williamsia maneereineen kaikkineen.

    Mark Romanekilla oli kovasti vaikeuksia saada seuraavaa ohjaustyötä aikaan mainion One Hour Photon jälkeen, mutta odottelu näemmä kannatti.

    :):):):)
     
    Viimeksi muokattu: 01.07.2012
  7. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.09.2003
    Viestejä:
    5 019
    Saadut tykkäykset:
    153
    Hyvä idea, mutta minua häiritsi ihan suunnattomasti että tämä oli sijoitettu menneisyyteen. Ei vaan voi uskoa, että tekniikka olis ollut kunnossa. Alun epävarmuus ja epätietoisuus toimi hyvin, mutta kun kuvio selvisi, niin kyllä kiinnostavuuskin tipahti. Ei mikään merkkiteos, katsokaa silti jossain välissä. 3/5