Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Netflix - löytöjä ja suosituksia

Discussion in 'Streaming-palvelut' started by hex, Nov 14, 2012.

  1. LasoporpRof

    LasoporpRof Jäsen

    Joined:
    Oct 7, 2010
    Messages:
    55
    Likes Received:
    0
    Line of Duty on hyvä. Netflixiin tuli hiljattain toinenkin, tänä vuonna ilmestynyt kausi, ja näköjään BBC on vahvistanut kaksi kautta lisää. Kaudet ovat brittiläiseen tapaan lyhyitä ja ytimekkäitä. Tätä ei vissiin suomalaiset kanavat ole ostaneet, tai on mennyt ohi.
     
  2. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 25, 2000
    Messages:
    3,320
    Likes Received:
    4
    Tuolta voi näköjään koska vain kadota sisältöä, Family guystä oli tullut uusia jaksoja, mutta samalla aiemmin tarjolla olleet kaudet 1-5 on poistettu Suomen Netflixistä, vaikka niissä oli suomitekstitkin.
     
  3. BigShowMan

    BigShowMan Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2005
    Messages:
    152
    Likes Received:
    0
    ^näköjään on poistunut, mutta käsittääkseni pitkään aikaan ei ole ollut saatavilla kausia 1-2, vaan listaus on alkanut 3. tuotantokaudesta... siltikin on tippunut pois kausia, kun nyt aloitetaan 6:sta
     
  4. viitas

    viitas Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2005
    Messages:
    459
    Likes Received:
    1
    Katos pirua. Olin 4-kauden puolivälissä. No tässä se ei taida olla niin suuri asia
     
  5. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 25, 2000
    Messages:
    3,320
    Likes Received:
    4
    Holalla tms. voi tietysti halutessaan USA-Netflixistä katsoa kaikki kaudet... itse olin viitoskauden loppupuolella kun tuon huomasin, ettei niitä löytynyt normaalisti enää. Mutta mitäköhän kaikkea muuta sieltä on hävinnyt ja kuinka paljon ohjelmistoa poistuu tuolta Suomen Netflixistä etenkin siten, että se edelleen jää tarjolle esim US-Netflixiin (jolloin Netflixillä siis edelleen on oikeudet sarjaan/elokuvaan olemassa).
     
  6. rauer

    rauer Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 10, 2001
    Messages:
    904
    Likes Received:
    0
  7. TuK

    TuK Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 24, 2004
    Messages:
    566
    Likes Received:
    14
    Oikeudet ovat maakohtaisia. Siksihän tarjonta vaihtelee eri maissa.
     
  8. Logibear

    Logibear Guest Guest

    Joined:
    Mar 10, 2004
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Warehouse 13 yllättävän viihdyttävä ja koukuttava sarja. Eikä tietenkään vähiten viehkojen naisäyttelijöiden ansiosta!
     
  9. Alex70

    Alex70 Käyttäjä

    Joined:
    Aug 23, 2012
    Messages:
    200
    Likes Received:
    0
    Ensimmäiset kaudet olivat oikein hyviä, pari viimeistä, meh... viimeinen tynkäkausi oli mielestäni huonoin vaikka sarjan loppu olikin ihan ok tasoa.
     
  10. riksy^

    riksy^ Jäsen

    Joined:
    Jul 24, 2004
    Messages:
    66
    Likes Received:
    0
    ^
    Mitäs pashaa onkos sekin lopetettu?


    Suositteluksi Arrested development. Välillä oikeinkin toimivaa humorismia.
     
  11. Matti77

    Matti77 Jäsen

    Joined:
    Mar 26, 2014
    Messages:
    62
    Likes Received:
    1
    Orphan Black kausi 1 tuli katottua. En tiennyt sarjasta etukäteen muuta kuin kuvauksen "Sarah näkee täsmälleen itsensä näköisen naisen tekevän itsemurhan. Hän omaksuu naisen identiteetin, ja ottaa itselleen tämän poikaystävän ja pankkitilin." Idea tuntui epäilyttävältä ja aloin katsoa sitä vaan puolivahingossa "toisella silmällä". Tykkäsin kumminkin kovasti. Erityisesti päärooleja esittävä Tatiana Maslany on loistava ja kloonien esiintyminen samassa kuvassa on saumatonta. Viimeisestä jaksosta tosin jäi paska maku, siinä tapahtumat etenivät mun makuun liian nopeasti ja oudosti. Toista kautta odotellessa.
     
  12. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
  13. Snafu68

    Snafu68 Vakiokasvo

    Joined:
    May 6, 2013
    Messages:
    1,444
    Likes Received:
    243
    Ironman 3 ja Homelandin kolmas tuotantokausi näyttäisi löytyvän.

    :cool:


    Homeland luonnollisesti pakkosyötetyllä kirkkaan keltaisella tekstityksellä

    VMP

    :sick:
     
    Last edited: Sep 27, 2014
  14. Matti77

    Matti77 Jäsen

    Joined:
    Mar 26, 2014
    Messages:
    62
    Likes Received:
    1
    City of God (Cidade de Deus, 2002, Brasilia) http://www.netflix.com/WiMovie/60026106?trkid=50279251
    "Rio de Janeiron slummeissa kasvanut Rocket pystyy välttämään huumemaailmaan mukaan joutumisen valokuvaukseen kohdistuvan intohimonsa avulla."

    http://www.imdb.com/title/tt0317248/?ref_=nv_sr_1 - Pisteet 8,7 ja listasijoitus 21. Neljä Oscar-ehdokkuutta oli ulkomaiselle elokuvalle aika uskomaton saavutus.

    Ei tästä mun suosikkielokuvaa tullut, mutta suosittelen katsomaan etenkin, jos Hollywood-tuotanto kyllästyttää.
     
  15. Snafu68

    Snafu68 Vakiokasvo

    Joined:
    May 6, 2013
    Messages:
    1,444
    Likes Received:
    243
    Jos aihe kiinnostaa, niin netflixistä löytyy myös Johnny Mad Dog.
     
  16. Matti77

    Matti77 Jäsen

    Joined:
    Mar 26, 2014
    Messages:
    62
    Likes Received:
    1
    Kaunis elämä (La vita è bella,1997, Italia) http://www2.netflix.com/WiMovie/1192333?trkid=50361908
    "Keskitysleirille lähetetty italianjuutalainen tarjoilija suojelee nuorta poikaansa todellisuudelta uskottelemalla, että vankeus on vain peliä."

    http://www.imdb.com/title/tt0118799/?ref_=fn_al_tt_1 - Pisteet 8,6 ja sijoitus 28. Sai 3 Oscaria ja lisäksi 4 ehdokkuutta. Tuotto 230 miljoonaa USD.

    Jos laittaisin katsomiani elokuvia paremmuusjärjestykseen, niin tämä olisi varmasti ainakin Top 50 joukossa. En tiedä toista elokuvaa, jossa olisi niin suuri kontrasti komedian ja tragedian välillä olematta mustaa komediaa. On suurelta osin myös romanttinen komedia ja kauhuelokuvakin.
     
  17. Logibear

    Logibear Guest Guest

    Joined:
    Mar 10, 2004
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Vilpittömiä suosituksia kahlattuani läpi, Havaii Five-0: hienoa dekkaria todella mahtavissa maisemissa, House of Cards: uskomatonta poliittista peliä aina taatun jännittävässä Valkoisessa talossa, Suits: en ole missään muussa sarjassa nähnyt vastaavan nokkelaa ja nopeatempoista sanailua englanniksi ja myös erittäin ennalta-arvaamattomia juonen käänteitä, Silta toinen kausi: jos mahdollista niin entistäkin kylmempi naispääosanesittäjä ja todella yllättävä loppu!
     
  18. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    5,013
    Likes Received:
    562
    Jee, tuosta ei matkailumainos ja product placement (Bing it! ja Noksun silloiset luurit ja Surface-pöytä) enää parane...

    T: Vesku
     
  19. Logibear

    Logibear Guest Guest

    Joined:
    Mar 10, 2004
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Puhumattakaan Toyota ajoneuvoista, en antanut häiritä.

    Tietääkö joku millä logiikalla Netflix pitää nimikkeitä katsottavana ja miten kauan? Äskettäin olisin halunnut katsoa yhden elokuvan uudelleen mutta eipä se enää ollutkaan katsottavissa.
     
  20. Matti77

    Matti77 Jäsen

    Joined:
    Mar 26, 2014
    Messages:
    62
    Likes Received:
    1
    Ensinnäkin lisää Omalle listallesi kaikki ohjelmat, jotka aiot katsoa. Kun ohjelma on poistumassa, niin Omalla listalla kansikuvien alle tulee poistumispäivä. Jos sitä ei näy katselusysteemilläsi, niin tsekkaa tietokoneen selaimella. TV-sarjoista tulee ilmoitus kuukauden varoitusajalla, mutta elokuvista vain viikkoa aiemmin. Normaalissa selailussa poistumispäiviä ei näy, vaan ne näkyvät vasta ohjelman tiedot avattaessa. Mulla on listalla tällä hetkellä 195 nimikettä, mutta suuresta määrästä huolimatta ilmoitukset on hetkessä tsekattu. On mahdollista seurata listoja myös osoitteessa http://www.netflixsuomi.com/poistuvat/ mutta sitä listaa päivitetään ilmeisesti vain kerran viikossa.

    Siinä tuskin on mitään selvää logiikkaa, miten kauan ohjelmat pysyvät katsottavina. Varmaankin raha, suosio ja ohjelmakohtaiset sopimukset ratkaisevat. Välllä käy niin, että jo ilmoitettua poistumista ei tapahdukaan.