Tänään tilattu kuustonninen ja sille teleskooppikattoteline. Onkohan tuollainen teleskooppiteline kuinka tukeva? No nyt odotellaan sitten, jos juhannuksen jälkeen pääsisi tykittelemään :naminami:
Aamulla hain tykin ja telineen. Tänään olen sitten tykkiä, kangasta ja johtoja asennellut. Yksi elokuvakin pyöräytetty jo siinä asennuksen lomassa. Muutama kysymys on kuitenkin noussut esiin: Tykki oli tänään varmaan 4-5 tuntia päällä, suurimmaksi osaksi lamppu oli low modessa ehkä tunnin standard modessa. Lampun tuntimittari vaan näyttää edelleen nollaa? Mistähän johtuisi? Toinen ongelma koskee tietokoneen liittämistä tykkiin, perus näyttökaapelilla läppärin liittäminen tykkiin onnistuu hyvin ja kuva tulee (tosin 1280x800 resolla, kun on vanha läppäri). Mutta kun liitän tietokoneen tykkiin ostamallani DVI-->HDMI -piuhalla, en saa kuvaa. Eikö läppärini osaa tulkitatykkiä, vai mitenkä? Tässä vielä odotellaan PS kolmosta että saisi HD resoa ajettua tykkiin :naminami:
Minä täällä taas. Tänään tuli pleikkari 3 ja pieniä ongelmia on tullut vastaan. Kun käynnistän pleikan normaalisti, niin tykki ei tajua signaalia hdmi-sisääntulosta. Tähän auttaa yleensä se, että vaihtaa hdmi-kaapelin tykin toiseen sisääntuloon. Tosin aina tämäkään ei toimi. Tykki kadottaa signaalin myös silloin, kun lopettaa pelin tai leffan. Onkohan vika tykissä, pleikassa, hdmi-johdossa vai käyttäjässä. Veikkaisin kahta viimeistä hdmi-piuhana on Clicktronicin 15 metrin piuha, eli aika pitkä on. edit. Ainiin, kertaalleen on jäänyt tykin lamppu syttymättä
Heti perään uusi havainto ja korjaus edelliseen. Näyttäisi siltä että kaikki toimii silloin hyvin kun pleikassa on peli tai leffa menossa. Mutta pleika valikoihin mennessä signaali häviää
heh, itse itselleni vastaten. Hain uuden 5 metrin perus hdmi-kaapelin (ovh. 49e). Hyvin toimii, nyt on vaan ongelmana että pleikka on keskellä lattiaa
laitatko tykin päälle kaukosäätimellä vai suoraan koneesta? Itsellä koneesta käynnistettäessä ongelmia ei ole ollut:thumbsup: Kaukosäätimestä noin joka 5 kerta jäänyt syttymättä huoltoon tuo kai pitäisi laittaa .
Kaukosäätimellä olen laittanut päälle. Aika "jännä" vika sinänsä. Onkohan tämä vain tykin ominaisuus vai luokitellaanko se viaksi. edit. Tänään tuli katsottua ensimmäinen BR-leffa (Casino Royale). Ja tämän perusteella voin sanoa ettei harmita ollenkaan tykkiin, kankaaseen, pleikkaan, johtoihin, pimennykseen yms. sijoitetut rahat
Onkos kellään muulla HC6000 kattoasennuksella? Jos on, niin millaista kattokiinnikettä käytätte? Mitsussahan pohjassa olevat kiinnystyskohdat (3 kpl) ovat hieman erikoisesti tykin takaosassa, joten yleismalliset telineet eivät varmaankaan käy. Itsellä Mitsu on tällä hetkellä omatekoisessa kattotelineessä, mutta ongelmana on se, että muovinen pohja antaa jonkin verran periksi keskimmäisen kiinnitysruuvin kohdalta tykin painon vuoksi, joten tykki ei ole suorassa valkokankaaseen nähden. Sen vuoksi kuvaa ei tahdo saada valkokankaalle suoraan muuten kuin kattotelinettä kallistamalla laittamalla katon ja telineen väliin prikkoja ja muttereita korotuspalikoiksi. Eli telineessä pitäisi olla hieman säätövaraa, että tykkiä voi tarpeen mukaan kallistaa. Mistähän Mitsulle sopivaa kattotelinettä voisi etsiskellä?
Minulla on Vogelsin perus kattoteline (teleskooppivarrella), malli on PPC150. Aika pitkään tuli pyöriteltyä kiinnikeitä tykin pohjaan kiinni, ennenkuin olin tyytyväinen. Telineessäni on myös kallistus tykille, mutta sitä ei tarvinnut käyttää, eli asettui aika hyvin tasapainoon, vaika onkin hieman takapainoinen.
Mitsun sivuilta löytyy lisävarusteena suoraan HC4900/HC5000/HC6000-tykeille sopiva XL6000CM kattokiinnike. Hinta näytti olevan $199. Mistähän tuommoisen saisi hommattua kohtuuhintaan? Tosin epäilen, että Suomesta ostettuna tuo saattaa olla aika suolaisen hintainen. Laitoin eilen maahantuojalle kyselyä tuosta telineestä, mutta en ainakaan vielä saanut vastausta.
Itselläni on pahentunut tuo lampun suttymättömyysongelma. Melkeimpä joka kerta joutuu noin 3 kertaa käynnistämään laitteen, ennenkuin itse lamppu syttyy. Tunteja lampussa on 141 ja muuten toimii hyvin. Onkos kokemusta, että tarviiko soitella eka myyjäliikkeeseen vai lampsinko sinne vain paketin kanssa ja ilmoitan ongelman. Jos tuossa alkuviikosta veisi huoltoon
Mulla ollu kerran tykki huollossa. Sain myyjältä maahantuojan osoitteen ja sopimus numeron jolla voi lähettää matkahuollolla ilmaiseksi tykin maahantuojalle. Ne sit lähettävät tykin edelleen tukholmaan huoltoon. Kaks viikkoa meni mulla, että sain tykin takas. Todella hyvää palvelua saa maahantuojalta. Tuossa viel oso: http://www.noretron.fi/index.php?site_id=5&act_id=14&PHPSESSID=1df24549f0f9326416d4d67c1fbd6841
Moi, Miten kävi? Itselläni nyt sama ongelma. Viikko sitten ostettu ja lampun käynnistymisen kanssa yhä isompia ongelmia. Tykin ostin Elektronista. Laitoin huollolle mailia, mutta ihan parissa tunnissa ei ole vastausta tullut.
Itseasiassa, en ole laittanut tykkiä vielä huoltoon. Tuon edellisen viestini jälkeen tykki on toiminut moitteetta ja lamppu syttynyt joka kerta ykkösellä Paha lähettää huoltoon tykkiä, missä vika ei ilmene. No, kunhan vika tulee takaisin, niin pitää sit lähettää. Kai toi tykki pelästy pelkkää ajatustakin joutumisesta Matkahuollon käsittelyyn, niin se päätti alkaakkin toimia
Jaahas. Itse sain sovittua, että vien tykin sitten huoltoon kun on vaihtotykki huollon ajaksi vapaana. Eli ilmeisesti jossain vaiheessa ensi viikolla. Lupasivat soittaa, kun vaihtotykki vapautuu, joten palvelu vaikuttaa toistaiseksi hyvältä. Nähtäväksi tietenkin jää tuleeko sitä soittoa ja milloin. Oma tykkinikin on tainnut hieman pelästyä, koska eilen illalla ja tänään taas lähti heti ekalla käyntiin. Toivottavasti jotain korjattavaa löytyy sitten huollossa, kuljetuksen ajattelin hoitaa ihan itse, ettei tarvitse pelätä kesäsijaisen käsittelytaitoja. Tänään pitää mennä kaapeliostoksille. Elektronin perus hdmi kaapeli (10 m) ei suostu viemään tykille asti kuin 1080i versiona. :-( Lindy lienee varma valinta uudeksi kaapeliksi, tosin hintakin on suolainen.
Itsellä 500h mittarissa, versio 1.03 ja ei pölypalloja, syttymättömyyttä on esiintynyt pari kuukautta sitten n. viikon ajan mutta sen jälkeen on toiminut ok. Eli varsinaiseen asiaan, onkohan muilla ollut seuraavanlaista havaintoa: kuva ei ole täysin tarkka reuna-alueella joka on kauimpana linssistä, http://i.servut.us/i/1920x1080z.jpg, ero ei ole ihan noin suuri kuin tuossa kuvassa näyttää olevan, mutta häiritsee PC-käytössä kumminkin. Vaikka kuinka yrittää tarkentaa niin ei se tarkennu. Liekö ominaisuus / vika?
Tykki on varmaankin kohtisuorassa valkokankaaseen nähden? Jos on, niin arvelisin, että tuo epätarkkuus johtuu lens shiftistä. Jos linssin siirtoa joudutaan käyttämään paljon molempiin suuntiin, voi vastaan tulla tilanne, että kuvaa ei saa täysin teräväksi joka nurkasta. Se näissä kuluttajamalleissa tahtoo olla ongelmana, että optiikkan laadussa säästetään, jotta hinta pysyisi edullisena. Itsellä Mitsu on asennettu niin, että linssi on suurinpiirtein keskellä valkokangasta, joten horisontaalista lens shiftiä ei ole tarvinnut käyttää ja kuva näyttää yhtä terävältä kummastakin reunasta.