Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Mitkä Tv-sarjat pitäisi saada DVD:lle teidän mielestä

Discussion in 'DVD-leffat' started by tsinivuo, Apr 11, 2002.

  1. Hellper

    Hellper Uusi jäsen

    Joined:
    Oct 14, 2004
    Messages:
    15
    Likes Received:
    0
    Dharma & Greg, Martial Law ja Bel Airin Prinssi kiitos, neljäskin oli mielessä mutta eihän sitä nyt tähän hätään muista :rolleyes:

    Niin ja ilmotelkaa jos nuo jossain ovat jo myynnissä :)
     
  2. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Kyllähän tuo Bel Airin Prinssin (The Fresh Prince of Bel Air) ensimmäinen kausi on julkaistu jo helmikuussa jenkeissä. Hintaakaan ei ole kuin vaatimattomat 16 euroa, löydät sen Soonista ja tuoltahan saat hinnasta vielä vähennettyä ne kaikenmaailman alennukset :thumbsup:

    Niin ja Dharma & Greg sarjaahan on huhuttu julkaistavan jo viimevuodesta asti mutta mitään uutta ei ole kuulunut. Linkki vanhoihin juoruihin.


    Niin pitää kai sitä itsekkin "toivoa" jotain julkaisua, mutta totuushan on se että nykyinen rahatilanteeni ei anna edes hankkia kaikki jo saatavilla olevia hyviä sarjoja, puhumattakaan sitten vielä julkaisemattomia.
    Mutta yhden toiveen voisin kuitenkin esittää, eli haluaisin Sailor Moon (Bishoujo Senshi) nimisen anime sarjan kokonaisuudessaan japaniksi bubattuna ja tietysti suomenkielisillä teksteillä varustettuna (taitaa olla jo liikaa vaadittu) Onhan sarjasta kahdesta ensimmäisestä kausista jo julkaistu kelvollinen versio amerikassa, mutta, mutta, miten olikaan se minun kielitaitoni laita, no olematonhan se on... :OI
     
  3. korppi

    korppi Käyttäjä

    Joined:
    Nov 22, 2003
    Messages:
    141
    Likes Received:
    0
    60-luvun ranskalaissarja Louvren kummitus (Belphegor) on kyllä toivomuslistan ykkönen. Myös Rod Serlingin isännöimä Yöjuttu 70-luvun alkuvuosilta olisi nannaa.
     
  4. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Joined:
    Feb 17, 2004
    Messages:
    2,314
    Likes Received:
    4
  5. Hexa_

    Hexa_ Guest Guest

    Joined:
    Jul 11, 2004
    Messages:
    211
    Likes Received:
    0
    Pimp my ride on tullutkin jo dvd:lle, mutta onko sitä kukaan vielä ostanut? Onko extrat niin hyvät että jaksaisi tuota hyllyyn hankkia, piraattien tilalle?
     
  6. Samuli

    Samuli Guest Guest

    Joined:
    May 15, 2000
    Messages:
    30
    Likes Received:
    0
     
  7. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Lue TVShowsOnDVD.com :sta R1:n arvostelu. Kyllä varmaan kannattaa alkaa päivittelemään niitä ware-pätkiä ihan kunnollisiin DVD julkaisuihin. Extraakin on tarjolla kestonsa puolesta ihan mukavasta ja ainahan se kuva on "HIEMAN" parempaa kuin niissä sinun 170mb videopätkissä. :D
     
  8. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Onko? Ilmeisesti brittijulkaisuna? Melkeinpä pakkohankinta!

    :thumbsup: :naminami: :king:
     
  9. korppi

    korppi Käyttäjä

    Joined:
    Nov 22, 2003
    Messages:
    141
    Likes Received:
    0
  10. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Nyt kun MacGyverkin on julkaistu dvd:lle ainoa klassikkosarja, mitä ei ole vielä julkaistu, on 1960-luvulla tehty Batman-sarja. Sitä ei ole pitkään aikaan tullut televisiosta, ja tekisi mieli kyllä sitä katsoa tosi paljon. Jos Batman-sarja vaan julkaistaisiin, niin se olisi kyllä unelmien täyttymys. Etenkin jos, toisin kuin MacGyver-dvd:llä, ekstroja vaivauduttaisiin laittamaan pakettiin mukaan. Erityisesti kaipaisin anekdootteja siitä 2-osaisesta Green Hornet -jaksosta, jota tehtäessä Burt "Robin" Ward oli kehuskellut karate-taitojaan ja väittänyt pystyvänsä päihittämään Bruce "Kato" Leen mennen tullen. Legenda kertoo, että Bruce olikin innostunut tästä haasteesta ja tämän kuultuaan Burt joutui vaihtamaan housujaan. :hitme:

    Totta kai on muitakin legendaarisia sarjoja kuten Happy Days tai Family Ties, mutta aika on valitettavasti tehnyt niille hallaa, vaikkakin ne ovat silti must-see-sarjoja niille, jotka niitä eivät ole televisiosta nähneet.
     
  11. Aikavaras

    Aikavaras Guest Guest

    Joined:
    Jan 14, 2005
    Messages:
    326
    Likes Received:
    0
    [OT]Happy Days sarjaa pitäisi olla tulossa TV2:lta kesällä[/OT]
     
  12. Marlowe

    Marlowe Guest Guest

    Joined:
    Apr 19, 2002
    Messages:
    514
    Likes Received:
    0
    Älypäiden ensimmäiset kuusi jaksoa löytyy hyllystä, ja sain käsiini eilen Gilmoren tyttöjen ensimmäisen tuotantokauden, joten olen aika tyytyväinen. Suomitekstit olisivat tietysti olleet ihan kiva lisä, jotta siinä verbaalitykityksessä pysyisi edes joten kuten mukana (no, englanti-tekstien käyttö auttanee). Seinfeldin ostaisin, jos olisi ylimääräistä rahaa.

    Kannattaa muistaa myös Lars von Trierin hämärä sairaalasarja Riget, jota saa myös suomitekstein.

    Huhtikuussa? Onko tuo tieto miten varma? CDOn on ilmoittanut sivuillaan jo jonkin aikaa, että boksin ilmestyminen on viivästynyt tekstitysvaikeuksien takia, eikä tarkasta julkaisuajankohdasta ole vielä tietoa. Filmifriikissäkään eivät osanneet sanoa taannoin mitään tarkempaa.

    Mielelläni tuollaisen paketin omaan hyllyyni hommaisin, sillä That 70's Shown ensimmäiset tuotantokaudet ovat tosiaan hauskoja, mutta nykyään sarja on aika kamalaa huttua. Lopettaisivat suosiolla.

    Mukava kuulla. Onnen päiviä tuli aikanaan seurattua äärimmäisen fanaattisesti, ja Richie Cunningham oli jonkinasteinen idoli. Kirjastoepisodi on suoranainen klassikko.
     
  13. colin

    colin Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 2, 2003
    Messages:
    74
    Likes Received:
    0
    Janosik. Oli puolalainen tai tsekkiläinen sarja joka kertoi jostain rosvokoplasta.
     
  14. Samuli

    Samuli Guest Guest

    Joined:
    May 15, 2000
    Messages:
    30
    Likes Received:
    0
    Juu Pan Vision julkaisee tuon... :thumbsup:
     
  15. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Pan Vision? Silloinhan se on pohjoismainen julkaisu suomitekstejä myöten! En löytänyt Pan Visionin sivuilta asiasta mitään. Milloin julkaisevat?
     
  16. Takeshi666

    Takeshi666 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 8, 2003
    Messages:
    2,005
    Likes Received:
    17
    Metrodome UK julkaisee Transformers: Headmastersin kesällä, Japaninkielisenä ja tekstitettynä.

    Sitten vaan Master Forcea ja Victorya odottelemaan. :)
     
  17. Sormusaave

    Sormusaave Guest Guest

    Joined:
    Dec 5, 2004
    Messages:
    108
    Likes Received:
    0
    No nyt kun McGyverit tulee DVD:lle, niin ei muuta keksi kuin Pulkkinen! :thumbsup:
     
  18. Samuli

    Samuli Guest Guest

    Joined:
    May 15, 2000
    Messages:
    30
    Likes Received:
    0
    Tuolle ei vielä tarkkaa aikataulua ole, mutta syyskuun alkuun mennessä joka tapauksessa... :thumbsup:
     
  19. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,068
    Likes Received:
    983
    Kiitos, jään innolla odottamaan. :thumbsup:
     
  20. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Konnakoukkuja jenkeissä toukokuussa.

    http://www.dvdtimes.co.uk/content.php?contentid=56650