Elikkäs homman nimi olisi seuraavan lainen: mulla ei tällä hetkellä ole mitään kaiuttimia . Mulla on vain vanha harman/kardon AVR235 vahvistin jota aion käyttää ainakin ensi alkuun ja liittää sen televisioon optisella kaapelilla. Meinaan tulla hulluksi kun olen pääni puhki yrittänyt miettiä että millaisen 2.1 systeemin hankkin. Tulevaisuudessa toki saatan laajentaa esim. 5.1 Kuitenkin tämä olohuone on about 20m2. Budjetti on todella maltillinen koska en ole varakas. Asun rivitalossa. Olen miettinyt että max hinta voisi olla yhteensä 500e. Uusina tai käytettyinä. Subbariksi olen pähkäillyt käytettynä esim. Klipsch R112SW mitä saattaa saada johki 250e hintaan ja sitten jäisi se max 250e kaiuttimiin. Mieluummin jalustakaiuttimet. Yhtenä vaihtoehtona on päässä käyny myös jamo j12 tai c912 jos tulee käytettynä vastaan sekä polk audio hts 10. Toisaalta olen myös pohtinut että koska asun rivarissa niin tarvinko mitään järeämpää subbaria vai riittääkö hyvin joku esim. Audio pron perus subbari. Toki taitaa esim. Tuo Klipsch, polk audio ja jamo olla laadukkaampia subeja ääneltään kuin audio pro mutta mutta. Kuitenkin haluisin että kokonaisuus on hyvä. Jalustakaiuttimiksi mulla ei ole päässä yhtään vaihtoehtoa. Käyttötarkoitus on pelaaminen ps5:lla ja elokuvien katselu 50/50. Ekana mietin soundbaria jbl bar 2.1 mutta taitaa subbari +kaiuttimet olla paljon parempi ratkaisu. Pitäisi saada ostettua suht pian ennen kuin stranger things 4 kausi alkaa niin saa vähän tunnelmaa . Tv on hyvä mutta sen omat kaiuttimet ei ( Sony XE9005)
Tässä asiaa tukittuani olen päätynyt siihen lopputulokseen että se voisi olla polk audio hts 10 kun saisin hyvään hintaan. Sitten vaan mietintää että mitkä kaiuttimet. Olis hyvään hintaan tarjolla polk S15e eli olisko ne hyvät tuon subbarin kanssa .
Lukemieni arvostelujen ja kokemusten perusteella noi on vahvimmat ehdokkaat kun en kaiuttimista niin tiedä. Klipsch hykäsin koska luin jostain että kaiuttimet on hyviä mutta subit ei koska niissä on huonot vahvistimet.En tiedä saako mun budjettiin parempaa kuin nuo polkit. Jos ei tule muita ehdotuksia tiistaihin mennessä noin ostan sen polk subin ja kaiuttimet
Samat plateampit niissä on kuin muissakin, varsinkin lienee noissa Polkeissa samat. Klipshin subbareissa on ollut parempi HLS budjettisubbareista, absoluuttiseen suorituskykyyn ei ole oikoteitä vaan massia vaaditaan. T: Vesku
Eli Klipsch R112SW palaa taas kehiin.Aikalailla samaan hintaan saisin sen s kuin polkin . Onhan klipsch 12" kun polk 10" mutta niiin. En pysty jytyyttää kauheasti kunn asun rivarissa. Mun budjettiin ei varmaan ole parempaa saatavilla siihen hintaan mitä klipsch ja ehkä polk maksaisi uutena.
En sitten tiedä että huomaisinko ääneissä sitä eroa samalla tavalla kuin joku hifisti eli onko sitten noiden kahden subin välillä kysymys lähinnä mun kohdalla siitä että kumman ulkonäkö enemmän miellyttää.
Olisko se ne Polkit sitten, jos ja kun ulkonäöllä merkitystä? Toisaalta kyllä ne Klipschitkin istuu äijämäisen rouheaan sisustukseen. Itse varmaan joka tapauksessa ostaisin saman valmistajan setin, koska tämän tason merkeillä suurella todennäköisyydellä joku valmistajan hifisteistä on setin yhteensoivaksi suunnitellut.
Ei se nyt niin ulkonäkökysymys ole tai no ehkä vähän . Molemmat on hienoja omalla tavallaan. Arvostelujen ja sen mukaan mirä kokemuksia lukenut ja kysymyksiä niin kumman kanssa ei varmaan vikaan voi mennä. No klipsch on ollut vain se vahvistin jutu että monella hajonnut. Polkin kohdalla ei vastaavaa juttua osunut silmään. Toki polk olis 2kk vanha . Se klipsch tai ne 112SW mitkä löysin käytettynä on ostettu vuonna 2019 Nuo s15e on kuukauden vanhemmat kuin polkin subi. Liki puoleen hintaan saisin siitä mitä maksaisivat uutena yhteensä.
Asiasta toiseen. Onko mitään järkeä edes miettiä 2.2 kaiutin systeemiä? Entä 3.2? 5.2 ainakin toiminee hyvin. Alkoi tekee mieli kahta subia jostain syystä niin sillä tässä.pohdin.
Kahdella subbarilla saattaa tulla tasaisempi bassopään toisto erityisesti, jos on kivitalo, koska syntyy vähemmän huonemoodeja. Toisaalta näyttää siltä, että omat hankintasi liikkuvat hinnat alkaen -luokassa, ja vähän kalliimman subbarin toisto todennäköisesti kuulostaa paremmalta kuin kahden halvan, kunhan valitsee mallin hyvin.