Juuri näin. Nykyisellään pleikkari pukkaa 3D Blu-ray moodissa vain legacy dd tai dts raitaa (ei TrueHD tai dts HD MA). Ilmeisesti tähän on syynä se, että HDMI liitin on v1.3 eikä aito v1.4. 3D Blu-ray -yhteensopivuus on saatu aikaiseksi pleikkarin joustavuutta ja ohjelmoitavuutta hyödyntäen. Tiedä vaikka jotain epätoivoisia rautamuutoksia olisikin tulossa liittyen suojauksien vesittymiseen. Mielenkiintoisia juttuja liikkunut netissä viime päivinä. Tänään/eilen on julkaistu ensimmäinen kustomoitu PS3 firmware.
Moi! onko tietoa mistä saisi ps3:sen edulliseen hintaan? Verkkokauppa.com taitaa olla halvin? En haluaisi tilata suomea kauempaan. Kiitsi vastaajille
Hain omani viime lauantaina (8.1.2011) veikonkoneesta, 160Gb malli kustansi 299 joka taitaa olla lähellä verkkokaupan hintaa. Jos asuinkunnastasi kyseinen kauppa löytyy, kannattaa käydä vilkaisemassa. Säästää postikulut ja saa tuotteetn heti mukaansa, mikäli sille antaa arvoa
Ulkomailta halvimman pleikan saattas löytää amazonista http://www.amazon.co.uk/gp/feature.html/ref=amb_link_157814307_3?ie=UTF8&docId=1000457153&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1MFG70SS6Q84VVAGWF5R&pf_rd_t=101&pf_rd_p=218334667&pf_rd_i=506846 Anyone knows kuinka paljon tohon tulee postikuluja ja veroja? muuten onko tämä vielä voimassa?: http://www.capi-online.fi/epages/Capi.sf/?ObjectPath=/Shops/Capi/Products/221047 tuonne pääsee enää linkin kautta. (capin hausta ei löydy)
Onko joku kysynyt tätä aiemmin?! :OI Laita tuote ostoskoriin ja mene vähän eteenpäin kaupassa niin saat lopullisen hinnan. Postikulut maksaa Amazon ja mitään ylimääräisiä veroja ei tule. UK:n VAT (jolla tuo hinta on ilmoitettu) muutetaan Suomen VAT:ksi, jolloin hinta nousee hitusen ja maksun voi hoitaa joko punnissa tai euroissa, jolloin jälkimmäisen tapauksessa tietää tuotteen hinnan 100 % tarkkuudella ennen ostamista. UK-malleissa töpseli on sitten erilainen, mutta joko johtoa vaihtamalla tälläiseen parin euron piuhaan http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.29077 tai sitten käyttää jotain tälläistä http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13525 ongelma ratkeaa ja leikki voi alkaa.
Yleisesti en tiedä, mutta oma PS3:ni tuli Amazon.co.uk:sta joulun alla ja siinä oli tuo "litteämpi" versio... Luin todellakin aiemmin tuosta IEC C13:sta jostain täältä palstalta, mutta ennen pakettiin pukkaamista tein vielä tarkistuksen ja pidin huolen että aattona ja sen jälkeisinä pyhinä on käytössä oikeanlainen virtapiuha.
Slimeissä on virtajohto pienellä kannalla ja fateissa se tuhdimpi maadoitettu versio. Poweria on mitoitettu aikalailla alaspäin slimeissä, koska niiden tehonkulutus on noin kolme kertaa alhaisempi verrattuna uusin revisio vs. ensimmäinen fatty (noin 180W vs. 60W). http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_hardware#Configurations Slimeissä ei myöskään enää ole ymmärtääkseni on/off virtakytkintä takapaneelissa. Pelkkä power on/standby nappi etupaneelissa.
Alkaakohan laskea taas hinnat, kun pikkasen on tippunut noissa kaupoissa: markantalo 160gb -> 282 verkkokauppa 160 -> 283,90. Tulis move bundlesta joku tarjous, niin ei raaskis olla ostamatta.
OLI. Itse jo melkein tilasin viikonloppuna mutta jätin vielä vartomaan, nyt kun loppuviikosta katselin niin noussut £230 = ~270e. :|
PS3 160gb £196 :1,20 x1,23 :0,84kurssilla = 240€ http://www.amazon.co.uk/Sony-PlaySt...EC1G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1298656137&sr=8-1
Markantalo 320Gt versio postikuluineen 299. http://www.markantalo.fi/product/pelaaminen/konsolit/PS3CECH2504B/playstation-3-320gb?scid=1984 Ei ole hetkeen näkynyt mitään kovia tarjouksia...
Juu se oli taas vähän aikaa tarjolla tuohon hintaan, nyt taas £230 = 270e Mikähän lie idea tässä amazonin hintojen hyppelyssä, pitänee tilata heti kun seuraavan kerran hinta putoaa. Samoin kävi sennheiserin kuulokkeilla jotka tilasin, HD595:t 136e toimitettuna ja viikon päästä hinta olikin 170e..
Voisikohan nyt olla myös syy siinä että PS3:ien toimitukset takkuaa eurooppaan patenttiriitojen takia.
Veikon Koneella PS3 320Gt (Slim) + Move-starttipaketti 299 ja tarjous voimassa 6.3.2011 asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää.
Mistä alkuperäisiä ohjaimia mahdollisimman halvalla? Pelivarikolla sinistä orkkis sonya hintaan 39,90. Ei varmaan alle tuon mistään enää oikeen saa? Gigantissa myös mustana hintaan 43,00..