Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Missä vahvistimessa vahvistettu subbari lähtö?

Discussion in 'Vahvistimet' started by Losa, Dec 28, 2010.

  1. Losa

    Losa Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2010
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Onko missään suht edullisessa 5.1 vahvarissa vahvistettua subbarikanavaa. Olis vaan valmiina hyvä passiivi subbari. Myin vanhan jammun pois ja joku uusi pitäisi ostaa tilalle. Nyt oli vanha stereovahvistin ohjaamassa subbaria, mutta jos löytys sellanen missä olis valmis lähtö niin sais ton stereovahvistimen muuhun käyttöön.
     
  2. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    2,651
    Likes Received:
    1
    Itse en tiedä yhtään ainoata tuollaista, täysin hintaan katsomatta. En ole koskaan edes kuullut, että joku olisi moisen virityksen mennyt tekemään. Eli tuskinpa tulet koskaan moista löytämään, ainakaan ns. oikeista hifilaitteista puhuttaessa.
    Paljon järkevämpi paikka vahvistimelle on joko subbarissa integroituna, tai sitten erillisenä laatikkona. Näin vahvistin on sopivan kokoiseksi mitoitettu ja sopivilla säädöillä varustettu.
     
  3. STim

    STim Jäsen

    Joined:
    Aug 22, 2010
    Messages:
    43
    Likes Received:
    0
    Tämmönen on kyllä ollu, mut tosiaan tuskin nykylaitteissa.
    Technics SA-AX7 oli muistaakseni tämmönen 2000 -luvulla peräti.
     
  4. Losa

    Losa Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2010
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Kiitoksia vastauksista. No ilmankos ei meinaa löytyä jos niitä ei kerran ole. Kukas muu myy subbarivahvistimia? En löytänyt kun tuon http://www.ljudia.fi/hifi-kotiteatteri-s82107/subwoofer-vahvistimet-c75234/ ja mikähän olisi hyvä vahvari mikä sois hiljaisellakin volumella hyvin (kerrostalo) n. 300e hintaluokassa? Yamahan RX-V396 bassotoisto hiljaisella oli ainakin ihan onneton, sen takia subbari olikin käytössä. Loudness nappulaa jäi kaipaamaan mikä siitä puuttu. Paremmalla vahvarilla tota subbaria ei välttämättä tarviis ollenkaan.
     
  5. nugent

    nugent Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 23, 2008
    Messages:
    1,135
    Likes Received:
    276
  6. steelduck

    steelduck Käyttäjä

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    188
    Likes Received:
    0
    Säästät vähän lisää ja laitat kunnon aktiivisen subbarin, niin ei tarvitse ihmetellä...