Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Miraclebox 7 HD DVB-T2/C, USB PVR, 2 CI+

Discussion in 'Digi-TV' started by hhelminen, Jan 23, 2012.

  1. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
    Last edited: Jan 23, 2012
  2. Ohramies

    Ohramies Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 31, 2006
    Messages:
    465
    Likes Received:
    0
    Isompikin miraclebox vaikuttaa teoriassa kiinnostavalta mutta "kaatuu kun valitset kanavan n" toiminta ei ole oikein hyväksyttävää. Ja automaattinen hakusana-ajastus pitäisi löytyä.
     
  3. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
  4. Paf

    Paf Guest Guest

    Joined:
    Feb 9, 2012
    Messages:
    26
    Likes Received:
    0
    Tarkennetaan hieman: Miraclebox 7 on siis varustettu hybridi virittimellä (DVB-C/T/T2), jota viimeisin v2.10.11 firmis tukee.
     
  5. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
    Miraclebox 7 onnistuu myös kortin jako (MultiCAS pluginilla) sisäisestä conax lukijasta muille Miracleboxeille, myös clientinä toimii hyvin (Vaikka boxissa on CI+ firmis).
    Huom CI+ moduulissa olevaa korttia ei siis voi jakaa!
    Nyt on viritelty yksi Miraclebox 9 jakamaan kortit kodin lähiverkossa kahdelle muulle Miracleboxille (M9 ja M7).

    Tällä Miracleboxilla siis onnistuu myös TV Viihteen (CI+ moduulin kera) ja PlusTV (Sisäisellä conax lukijalla) käyttö samanaikaiseti.
     
    Last edited: Feb 13, 2012
  6. Digiman

    Digiman Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 5, 2004
    Messages:
    906
    Likes Received:
    0
    Ensimmäinen oikeasti käyttäjän kannalta toimiva laite/merkki.:thumbsup:
     
  7. mhelin

    mhelin Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 26, 2002
    Messages:
    917
    Likes Received:
    1
    Jotain häikkää tuossa on kun boksin sammuttaa niin päälle laitettaessa ei enää löydä TV Viihteen "ilmaisia" HD-kanavia salattu kanava tjsp. teksti vaan näkyy ruudussa. Kanavat alkavat näkyä vasta kun CI+ modulin kortteineen ottaa pois ja laittaa takaisin. Softa viimeisin boksin kautta löytyvä CI+ versio.
     
  8. Sami_79

    Sami_79 Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2010
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    Osaakohan joku kertoa onko tässä nyt jotain outoa:
    Laitan tuon miraclebox 7 hd:n tallentamaan jotakin kanavaa ulkoiselle kiintolevylle. Tallennus toimii ihan ok, mutta ongelmana onkin että tallennuksen aikana ei voi katsoa kuin muutamaa hassua kanavaa ja kaikki muut kanavat menevät kanavalistalla harmaaksi ja niitä ei vois siis lainkaan katsoa ennen kuin lopettaa tallennuksen. Tallennuksen aikana toimivat kanavat näyttäisivät olevan Yle 1 ja 2, MTV 3, nelonen, yle fem, sub,Yle teema ja Jim. Kaikki muu menee siis harmaaksi ja pois käytöstä!!

    Lisäksi ainakin tämä yksilö kaatuu siniseen ruutuun useasti saman päivän aikana. Ei auta muu kuin käyttää virrat pois laitteen takana sijaitsevasta katkaisijasta. Ei vaikuta kovin hyvältä vehkeeltä näin parin päivän testailulla. Boksi käytössä kaapelitaloudessa ja firmis päivitetty uusimpaan toissa päivänä, mutta ei auttanut kaatuiluun eikä mihinkään muuhunkaan. Onkohan sattunut viallinen laite??

    -Sami
     
  9. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
    Eihän siinä mitään outoa ole, boxissa on yksi viritin ja varattu siihen kanavamuksiin silloin kun tallennus on meneillään.
    Eli tallennuksen aikana voit katsoa vain kyseisen kanavanipun kanavia.
    Firmispäivityksen jälkeen pitää ajaa tehdasasetusten palautus, myös erase var plugini kannattaa ajaa (joka siivoaa käyttäjän "jäljet" boxista).
     
  10. Sami_79

    Sami_79 Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2010
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    Ok, no tuota hieman jo itse epäilinkin että tuo tallennus ja katselu on varmaankin noin.
    Firmispäivityksen tein ihan ohjeiden mukaan, eli ajoin uusimman firmiksen sisään ja palautin tehdasasetukset. Ei vaan auttanut mitään boksin täydelliseen jumittumiseen joka siis tapahtuu satunnaisesti useita kertoja päivässä. Ikävää jos vetää jumiin juuri talletuksen / lempiohjelman aikana :( Kyllä tässä tosiaan harkitsee boksin kauppaan palauttamista tai ainakin vaihtamista sellaiseen joka ei jumita 5 - 10 kertaa päivässä...
     
  11. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Oct 22, 2002
    Messages:
    6,311
    Likes Received:
    19
    Onko sulla plugineja asennettuna?

    Jos on, voit vielä poistaa ne, siis puhdistaa var-hakemiston, joka kyllä onnistuu menustakin, asentaa firmiksen uudelleen, palauttaa tehdasasetuksiin ja pluginit takaisin. Sillä sain kiukuttelevan MB9 skulaamaan ilman ongelmia.

    (Ja ei yhdellä virittimellä voi olla)
     
  12. Sami_79

    Sami_79 Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2010
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    Ei ole plugineja asennettu. Sain boksin vasta toissapäivänä. Yhden päivän käytön jälkeen (ja usean kaatumisen....), asensin eilen uusimman firmiksen ohjeita noudattaen. Ei auttanut kaatuiluun vaan sitä tapahtuu vieläkin yhtä paljon. Pitää yrittää vielä vaikka astetta vanhemmalla firmiksellä jos se vaikka maagisesti auttaisi kaatuiluun. Boksissa oli siis alunperin hieman vanhempi firmis ja näyttäisi että ainakin 2 firmistä tullut sen jäleen. Tuo uusinhan taitaa olla ihan viime päiviltä....
     
  13. mhelin

    mhelin Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 26, 2002
    Messages:
    917
    Likes Received:
    1
    Miracleboxiin voi liittää USB-T viritintikun (MSI's DIGIVOX DUO ja samaa AF9015 piirisarjaa käyttävät tikut toimivat oletettavasti) jolloin voi kaiketi katsoa useampia kanavia kun nauhoitus on päällä.

    Sellaiseenkin bugiin törmäsin kun nauhoitin ajastettua PlusTV kortin takana olevaa kanavaa (NMTV3 MAX) kun boxi oli valmiustilassa. Yritettäessä toistaa kanavaa boxi ilmoitti että tallenus on vioittunut ja ehdotti korjausta, mutta sillä ei ollut mitään vaikutusta.
     
    Last edited: Mar 18, 2012
  14. ct-test

    ct-test Guest Guest

    Joined:
    Sep 9, 2008
    Messages:
    28
    Likes Received:
    0
    Onko boksin Yle HD tallenteet suojaamattomina? eli pystyykö ajamaan ProjectX:llä PClle?

    Jos nyt hankin tuon MM kisoihin Canal paketilla, niin miten tulisi menetellä noiden linkitysten suhteen? Hommata CI+kortti ja tehdä linkitys siihen vai sisäiseen kiinteään?

    Tarkoitus olisi kisojen jälkeen katsoa vain DNAn ilmaisia kanavia (masto alle 2km) ja tallentaa mahd Yle HD + muita sd kanavia.

    Onkos kukaan kokeillut rtmp streameja? Pääsisi eroon ulkoisesta koneesta (Serviio dlna), jolloin rtmp striimaus siirtyisi boxille.
     
  15. Vedenkeitin

    Vedenkeitin Guest Guest

    Joined:
    Aug 8, 2006
    Messages:
    31
    Likes Received:
    0
    Mistähän voisi johtua, että YLE:n kanavia tallentaessa (YLE2 ja YLE HD) ohjelman alussa tulee jonkinlaista häiriötä kuvaan ja ääneen, eli n. 1 - 4 sekuntia korruptoituu. Oudosti häiriö tulee aina ohjelman alussa, vaikka nauhoituksen alottaisi 5 minuuttia etuajassa. Ongelmaa esiintyi niin Digitan kuin DNA:n verkossa. Tällä hetkellä käytössä tuorein versio ei-CI+ firmwarella. Onko muilla ollut vastaavaa? Satshopin ohjeilla on nuo firmware-upgradet tehty.

    Sitäkin olen miettinyt, että millainenkohan virrankulutus tuossa boxissa on silloin kun ei käytä sitä virransäästötilaa, josta laitteen käynnistäminen kestää melko kauan.
     
  16. hhelminen

    hhelminen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    907
    Likes Received:
    17
    Sama ongelma, tuli jossain vaiheessa uudemmilla firmiksillä.
    Ohjelman alussa häiriöitä ja ohjelma alkaa uudelleen parin sekunnin kuluttua.

    Mittailin joskus Miraclebox 9 virrankulutusta ja totesin sen olevan sen verta pientä valmiustilassa että ei kannata huolestua, muistaakseni päälläkin ollessa ja kahta tellennetta tehdessä sisäiselle kovolle virrankulutus oli vain 22W-24W.
    Miraclebox 7 kulutaa varmaan vähemmän.....

    Niin ja tiedoksi että uudet antenniverkon PlusTV HD kortit ja Boxer/viaccess CI+ moduuli toimii tässä boxissa. ;)
     
    Last edited: Mar 3, 2013