Miksi tämä palsta?

Keskustelu osiossa 'Televisiot' , aloittajana Electron, 03.11.2019.

  1. Electron

    Electron Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.05.2003
    Viestejä:
    1 357
    Saadut tykkäykset:
    79
    Tällä palstalla siis keskustellaan Samsungin LCD telkuista ja muiden OLED telkuista. Mikähän järki tällaisessa rajauksessa oikein on?
     
    Hacka ja Hippo tykkäävät tästä.
  2. htavilap

    htavilap Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.03.2007
    Viestejä:
    1 259
    Saadut tykkäykset:
    164
    Samaa olen naureskellut.
     
  3. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    3 258
    Saadut tykkäykset:
    612
    ^Naureskelun sijaan voi asiasta kirjoittaa Info & palaute -osioon asiallisesti.
    Uusi ylläpito ansaitsee kaikkien kunnioituksen ja tuen. Turha lärväily ei auta ketään.
     
    Viimeksi muokattu: 03.11.2019
    KILLPATRICK tykkää tästä.
  4. Electron

    Electron Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.05.2003
    Viestejä:
    1 357
    Saadut tykkäykset:
    79
    En minä naureskele, en vain ymmärrä logiikkaa. Ilmeisesti siis kyseessä on joskus ollut vahinko.
    Juttua on sen verran vähän että eiköhän yksi palsta muutenkin riitä LCD ja OLEDille yhdessä.
    Kaikki muut on menossa OLEDiin ja Samppakin jossain vaiheessa kunhan saava oman versionsa kuntoon. Ei siis kanata erotella LCD ja OLEDiakaan.
     
  5. Mikkeli13

    Mikkeli13 Vakiokasvo

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    589
    Saadut tykkäykset:
    97
    Onhan tämä näin selkeämpi kuin ennen. Aiemmin keskustelua OLED telkkareista löytyi Plasma tai LCD ”osastojen” alta, nyt ketjut on oikealla paikallaan.

    Se on sitten eri asia voisiko osastointia tiivistää, esim. Plasma ja OLED telkkareille yhteinen osasto.
     
  6. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    01.11.2002
    Viestejä:
    4 884
    Saadut tykkäykset:
    585
    Ainakin OLED & QLED palstan nimi on täysin haksahtanut mainosmiesten lanseeraamaan QLED-termiin millä ei ole mitään tekemistä OLEDin kanssa teknisessä mielessä. Q kun on sopivasti O:ta jäljenpänä aakkosissa, niin sen täytyy olla hienostuneempi/parempi versio. No, ihan hyvä palsta kuitenkin. Edustavathan molemmat tekniikat kuluttajakuvapaneelien parasta saatavilla olevaa kuvanlaatua omilla vahvuusalueillaan.
     
  7. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.01.2002
    Viestejä:
    1 090
    Saadut tykkäykset:
    289
    Laitoin tuonne "Info & Palaute" osastoon ehdotuksen LCD, Plasma ja OLED/QLED osastojen yhdistämisestä tämän keskustelun perusteella.
     
    ISPF3.4 tykkää tästä.
  8. Moderaattori

    Moderaattori Ylläpito Ylläpidon jäsen Ylläpito

    Liittynyt:
    27.08.2019
    Viestejä:
    780
    Saadut tykkäykset:
    299
    Luulisin että syyt alueiden nimiin ovat historialliset. MuTulla; kilpailevat uudet teknologiat on niputettu samaan ketjuun ja niitä ei ole sittemin korjattu.

    Aiemmin täällä oli tapana luoda kaikelle oma alueensa, ja siitä on varmasti ollut hyötyä kun kuukausittaisia viestejä kirjoitettiin 20 tuhatta, muttei oikein nykyään kun foorumeilla yleensäkään ei enää kirjoitella samoissa määrin (ehkä Reddit poislukien).