Kovasti on Tempestiä tänään odoteltu, mutta ei taida enää tulla. 06.15 aamulla se on muka DPD:n jakeluun lähtenyt Vantaalta... Odotellaan...
Pitäisköhän odotella millaista jälkeä tällä tulee?? 2Xtempest voisi olla varteen otettava ehdokas.. Tuleeko yksi vai kaksi elementtiä?
Se kannattaa muistaa että tempest vaatii suuren kotelon. Tarvii 200l suljetun kotelon että pääsee alle 0,7 Qtc:n. Eli jos on suunnitellut jotain pientä ja tehokasta subia niin tempest ei ole se oikea valinta. Refleksissä taas vastaavasti reilusti isomman. Kyl mä suosiolla ostaisin sen 18" maelstromin, vaikka se vähän kalliimpi onkin. Sille 100-200l suljettu täynnä vanua ja et tule takuulla pettymään. Jo 100l kotelo täynnä vanua antaa alle 0,7 Qtc:n ja äänenpaineet ihan eri lukemilla.
Olen yrittänyt saada/ostaa Maelstrom-X:ää Keviniltä jo heti sen ilmestymisestä lähtien, mutta jostain syystä en ole kuitenkaan siinä onnistunut. Viimeisimmän erän Kevin joutui kuulemma tekemään "uusiksi", koska valmistaja oli tyrinyt puhekelan/spiderin liitoksen liimauksen. Seuraava erä tulee vasta lokakuun lopussa. Olisihan tuo mukava päästä testaamaan, koska lupaukset ovat ainakin kovat...
Yksi on tulossa. Tämä menee heti alkuun kokeiltavaksi 110 litran suljettuun ja jos vähääkään ei miellytä niin alkaa mitä ilmeisemmin noin 300 litran LLT:n rakennus.
Sen verran monta kuukautta mennyt jo pelkän hypen päällä että olis ihan hyvä saada testiin yksi maelstromi. Toivotaan että seuraavasta erästä ennen joulua sitten. Vai kokonainen erä ihan vituiksi. Ei mikään ihme kun kiinalaiset taas silmät ristissä nälkäpalkalla evottaa. Sinänsä aika riskipeliä noi kiinan tehtaa elementtien valmistuksessa kun ei tarvi muutenkaan kovin suuria muutoksia tapahtua elementtien kasauksessa niin johan parametrit vaeltaa(tosin eipä niillä muutoksilla kuitenkaan juuri vaikutusta toimintaan ole, ellei jotain suurempia eroja sit). Sitten jos tehdään vain satunnaisia pistotarkastuksia, kuka tietää kuinka monta vähemmän speksien mukaista kappaletta isommissa erissä liikkuu?
Ei ole nyt tässä simulointisoftia, mikähän mahtaisi olla minimilaatikon koko tälle refleksinä.. itelle varmaan riittäis viritys jonnekin 17hz pintaan.. sinänsä tila ei ole hirveä ongelma, tälläkin hetkellä ~250 litranen laatikko könöttää.. (siis maelstromin)
Määrittele minimi laatikko? Taas näitä kysymyksiä joihin on mahdoton vasta kun ei tiedä käyttäjän tarpeita ja haluja. Minimi voi olla vaikka pienin mahdollinen johon elementti mahtuu. Taajuusvasteessa vain ei olis hurraamista. No tässä nyt kuitenkin pari esimerkkiä: 1. kotelo 400l, viryts 17Hz, 8" refleksi putki, jolla pituutta ~71cm => jos kotelona käytetään 70cm halk. sonocon putkea, sille tulee ~105cm pituutta. 2. kotelo 450l, viryts 16Hz, 8" refleksi putki, jolla pituutta ~71cm => jos kotelona käytetään 70cm halk. sonocon putkea, sille tulee ~110cm pituutta. Noin suunnilleen.
On kyllä hintaisekseen todella raskaan sarjan elementti tuo Peerless R15. JOS olisi oikeen asialle pyhitetty tila niin laittaisin noita vähintään sen 4 kpl. Silti olisi vain 396e hintalappu. Naurettavaa.
Voisko joku nyt vääntää rautalangasta, että missä sfääreissä tuollaisella Maelstorm-x:llä 450l kotelossa mennään verrattuna esim SVS:n PB12-Ultraan? Pieni epämäärinen suunnitelma oli laitta 2x15" tempestejä putkiin, mutta jos laittaiskin 2xmaelstorm. Tämä siis ajatuksena.
On ne aika eri sfääreissä, vaikka tässä onkin hieman isompi kotelo simuloituna. Ero on joka tapauksessa suuri. 2kpl Maelstrom-X = Paljon Passoa
Jotain sellasta aavistelinkin. Kaksi tollasta vois olla hieman yliampuvaa, mutta eihän niitä täysiä tartte soittaa
http://www.autostudio.fi/product_info.php?cPath=21_44_141&products_id=1070 Tuossapa olisikin elementti oivilla arvoilla.
Noissa vertailuissa kannattaa muistaa, että Unibox ja WinISD simuloivat 1 metrin etäisyydelle puoliavaruuteen. Minun mittauksiin verrattaessa niistä täytyy siis vähentää 6 dB koko kaistalla. Ja on myös hyvä pitää mielessä, että simulaatiot eivät ota huomioon elementin ja kotelon epälineaarisuuksia, joten todellinen maksimipaine on aina simuloitua alhaisempi.
Ai ne softat simuloi puoliavaruuteen eikä koko avaruuteen kuten olen luullut. Eli kaikista tuloksista pitäisi vähentää 3dB kun maasta tulee se 3dB:n boosti? Mut tietysti sun tuloksiin verrattaessa kun molemmat on ns. samalla viivalla, mutta mittauksissasi 2m etäisyys, pitää luonnolisesti se 6dB vähentää tuloksista.
Kyseiset softat simuloivat puoliavaruuteen, joten sen suhteen ei tarvita kompensointia (2pii/4pii ero olisi 6 dB), mutta mittausetäisyys aiheuttaa 6 desibelin korjaustarpeen.
Ei noista voi puhua samana päivänäkään jos vertaa maelstromia ja jotain 6" pienempää svs:ää. Ero 2x15" tempeisteihinkin on selvä. Muutama dB tulee eroa mael-x:n eduksi, ja vaikka ero ei jollain käppyrällä isolta vaikuta, mennään 2x mael-x setupilla heittämällä sinne 120dB:n kerhoon ja sen kyllä tietää milloin siellä on. 2x mael-x voi olla normi miehelle aika overkill, mutta kuka käskee sillä autollakaan ajamaan kaasu pohajssa. Ompahan ainakin reilusti reservissä paukkuja ja musiikinkuuntelussa tulee takuulla särövapaata bassoa(jos ei mitään buttkickeriä ole onnistunut ostamaan).