Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

MediaPortal + anysee maksukanavat

Discussion in 'Digi-TV' started by KesäKeijo, Jan 9, 2011.

  1. KesäKeijo

    KesäKeijo Guest Guest

    Joined:
    Nov 8, 2007
    Messages:
    81
    Likes Received:
    0
    Moi


    Olisiko täällä tietoa, saako jotenkin toimimaan MediaPortalissa Anyseen maksukanava ominaisuuden ?

    Vai eikö tämä ole vieläkään tuettuna Portalissa ?


    Jos ei toimi niin toimisiko jollain muulla vastaavalla Usb- digivirttimellä mistä myös löytyy conax



    Media Portal kyllä vaikuttaa todella loistavalta ohjelmalta, toivottavasti tässä nyt jotenkin saa toimimaan tuon Paytv ominaisuuden :)
     
  2. Iceloota

    Iceloota Guest Guest

    Joined:
    Sep 19, 2005
    Messages:
    79
    Likes Received:
    0
    Voisko joku mediaportalia käyttävä heppu vastata ? ettei tässä turhaan käytä aikaa tämän ratkaisuun kun ei etene mihinkään suuntaan
     
  3. Slarti

    Slarti Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 18, 2005
    Messages:
    508
    Likes Received:
    0
    Tämän ketjun mukaan ei toimi. Johtuu siitä ettei anyseessä ole CAMia.

    Terratec H7 on ilmeisesti ainoa DVB-C USB-viritin CAMilla joka toimii, mutta ilmeisesti silläkin on jotain ongelmia 64-bittisen wintoosan kanssa.

    Haussa meni muuten noin minuutti...
     
  4. nmi

    nmi Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2004
    Messages:
    2,165
    Likes Received:
    0
    Technotrend TT-connect CT-3650:n pitäisi toimia myös.

    Anyseen saa toimimaan softcamilla, mutta en tiedä pitääkö myös Windowsissa käyttää erillistä kortinlukijaa kuten Linuxissa.
     
  5. KesäKeijo

    KesäKeijo Guest Guest

    Joined:
    Nov 8, 2007
    Messages:
    81
    Likes Received:
    0
    Moi,


    Mikäs tuo Softcam on ja miten sillä saa toimimaan tuon :), koitin googlettaa mutta en löytäny selvyyttä

    Jos tuon Anysee + Mediaportal saisi linuxilla toimimaan, se myös kiinostaisi


    Kiitos


    Edit. Jokohan tuon technotrend CT-3650 osaa Windows 7 media centerissä tallentaa myös tekstit nauhotuksiin :) ?
     
    Last edited: Jan 12, 2011
  6. nmi

    nmi Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2004
    Messages:
    2,165
    Likes Received:
    0
    Salauksenpurku ohjelmistolla, jolloin ei tarvita rauta-camia ja CI:tä, jotka puuttuvat Anysee E30 -laitteista. Niissä on vain älykortinlukija.

    Anyseen ohjelmiston mukana tulee valmistajan oma softcam ja käsittääkseni systeemi toimii myös Media Centerin kanssa. Mutta MediaPortal ei taida tukea Anyseen salauksenpurkurajapintaa, vaan pitäisi käyttää jotain muuta viritystä. En valitettavasti osaa antaa MediaPortalin osalta enempää vinkkejä.

    Ei saa, mutta Linuxille on useita vähintään yhtä päteviä ratkaisuja. MythTV on ehkä lähinnä MediaPortalia. Itse pidän VDR:stä sen keveyden vuoksi: jouduin juuri vaihtamaan VDR-palvelimen alustaksi vanhan mutta luotettavan 566 MHz:n Celeronin, kun Athlon XP:n emolevy lahosi alta. Hyvin tuntuu tallentavan ja streamaavan edelleen. Plussana myös se, että tuo Celeron tarvitsee vain pienen passiivisen jäähdyttimen, kun TDP on alle 12 W.

    Periaatteessa tuon ei pitäisi olla laitteesta kiinni, mutta Media Center ei tainnut toimia ollenkaan DVB-C-virittimien kanssa ellei ajuri tekeydy joksikin muuksi? Jos kyseessä on tunnettu ongelma, ratkaisua tuskin on ilmaantunut sitten TechnoTrendin konkurssin. Jälleensyntyneen firman tuotevalikoimassa ei näy tietokoneisiin tarkoitettuja vastaanottimia.
     
    Last edited: Jan 13, 2011
  7. Slarti

    Slarti Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 18, 2005
    Messages:
    508
    Likes Received:
    0
    Jos välttämättä haluaa alkaa säätämään softcamin kanssa niin googleen hakusanoiksi anysee mdapi.

    Joku on vissiin saanut kierrettyä DVBLinkin avulla myös tuon ongelman.

    Näissä on vaan ongelmana se että MediaPortalin kehittäjät eivät virallisesti tue millään lailla softcamin käyttöä (johtuu saksan lainsäädännöstä). Olet siis aika omillasi.