Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Maxivisionin tallennussääntöjen määrän nosto - Vaikuta nyt!

Discussion in 'Digi-TV' started by janilxx, Mar 8, 2012.

  1. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Maxivisioniin voi luoda enintään 50 tallennussääntöä. Olen kuulemma yksi kourallisesta ihmisiä, jotka ovat pyytäneet lisää tallennussääntöjä.
    Saamani vastauksen mukaan tallennussääntöjen lisäys ei ole iso muutos teknisesti, mutta sen prioriteettia ei voida nostaa ellei saada enemmän palautetta.

    VASTAA TÄHÄN VIESTIIN JOS HALUAT LISÄTÄ MAXIVISIONIN TALLENNUSSÄÄNTÖJÄ!!!
    Jos saamme tähän monta vastausta, niin lähettelen tämän listan eteenpäin Maxivisionille, jotta tallennussääntöjen lisäykseen saataisiin hieman vauhtia.

    EDIT:
    Ehkäpä Maxivisionin aktiivinen Facebooksivu olisi parempi paikka yrittää vaikuttamista.
    Joten ei muuta kuin tykkäämään ja kommentoimaan Maxivisionin Facebooksivulle kommenttiani. Suora linkki Facebookiin lisäämääni kommenttiin.
     
    Last edited by a moderator: Mar 9, 2012
  2. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Ihan pakko on kysyä, että mitä nämä säännöt ovat ja miksei 50 riitä? Maxivision on kiinnostava hommeli ja mahdollisesti joskus voin olla asiakas, joten voi kyllä äänestää tuon puolesta, jos se vain on oikeasti hyvä juttu.
     
  3. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Nämä ovat hakusanoja, joilla tallennetaan ohjelmia automaattisesti. Siis esim "Duudsonit" tai "CSI*".
    Meillä on Topfieldissä noin 70 hakusanaa ja noin 10 pitäisi lisätä, joten 50 ei riitä alkuunkaan. Tarkoitus olisi ottaa nyt backuppina oleva Maxivision tulevaisuudessa pääboksiksi ja jättää Topfield backupkoneeksi.
     
  4. JuhaN

    JuhaN Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 11, 2004
    Messages:
    548
    Likes Received:
    0
    Nyt käytössä 37. Olen poistellut sitä mukaa kun ohjelman tuotantokausi loppuu ja lisäillyt taas uuden alkaessa. Pikkuisen lisää limiittiä antaisi mahdollisuuden säilyttää myös kausien välillä.

    Tallennussääntöjen kanssa käsi kädessä kulkee HUUTAVA tarve lajitella ohjelmat kansioihin/tageihin ohjelman nimen mukaan (aakkosjärjestyksessä) ja sen alle jaksojen mukaan (aikajärjestyksessä). Jo nyt (200 tunnin tallennustilalla) yksi aikajärjestyksessä oleva lista on tuskallista selata kun etsii sarjan ensimmäistä katsomatonta jaksoa...

    =)juha
     
  5. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Yksi tärkein tallennussääntöihin (tai hakusanoihin) liittyvä ominaisuus on se, ettei tarvitse tietää koska uusi kausi alkaa. Uuden kauden alkamisen huomaa siitä, kun tallenteita alkaa löytyä taas tallennelistalta.

    Joten tallennussääntöjä pitäisi poistaa vain silloin kun sarja loppuu kokonaan (tai jos sen seuraaminen ei enää kiinnosta).
     
  6. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Voin olla mukana antamassa ääneni, koska kyseessä on lienee erittäin yksinkertainen muutos (ainakin näin kooderin näkökulmasta), joten miksipä ei muutosta voisi tehdä.
     
  7. Pasodoble

    Pasodoble Guest Guest

    Joined:
    Aug 3, 2004
    Messages:
    108
    Likes Received:
    0
    Tälle myös kannatus!
     
  8. Pasodoble

    Pasodoble Guest Guest

    Joined:
    Aug 3, 2004
    Messages:
    108
    Likes Received:
    0
    Jos ja kun tuo 50 tulee täyteen niin siloin tälle rajatomalle sääntölistalle olis käyttöä. Eli ääni täältä :thumbsup:

    Toki, onhan tuonne palveluun olemassa muitakin tärkeitä parannus- ja korjausehdotuksia, joiden tärkeydestä voidaan sitten taas vääntää lisää :rolleyes:
     
  9. arthur

    arthur Guest Guest

    Joined:
    Jun 28, 2002
    Messages:
    2,424
    Likes Received:
    0
    Onhan tuo 50 liian vähän.
     
  10. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Hittolainen. Näyttää pahasti siltä, että porukat ajastaa ohjelmat vielä viime vuosisadan tekniikoilla ja hakusanat (tallennussäännöt) on vajaakäytöllä. Ei näillä palautemäärillä saada Maxivisioniin lisää tallennussääntöjä. Täytynee keksiä joku toinen tapa ohittaa 50 hakusanan (tallennussäännön) raja. PRKL!