Marnie – tyttö ikkunassa ~ Omoide no Mānī ~ When Marnie Was There (2014)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana marlan, 26.04.2016.

  1. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Liittynyt:
    10.06.2004
    Viestejä:
    2 525
    Saadut tykkäykset:
    313
    [​IMG]

    Elokuvahistoriassa Marnie on latautunut nimi, kiitos Alfred Hitchcockin. Marnie – vaarallisella tiellä (1964) on eriskummallinen rikoskomedia, joka tutkailee kleptomanian psykoseksuaalisia juonteita.

    Studio Ghiblin uutuus Marnie – tyttö ikkunassa perustuu Joan G. Robinsonin samannimiseen romaaniin, joka ilmestyi alun perin 1967 ja suomennettiin 1970. Elokuva saapui Suomeen hienoisella viipeellä.

    Ensi-ilta Japanissa: 19.7.2014. Ensi-ilta Suomessa: 2.10.2015.

    Animaatio on toteutettu Ghiblin tyyliin erittäin kauniisti ja tasokkaasti, ja katsoja viedään hienovaraisesti pieneen merenrantakylään. Päähenkilön Annan sulkeutuneisuutta ja masennusta kuvataan ymmärtävästi: häntä oli rakastettu vain rahan vuoksi.

    Anna lähetetään maaseudulle sukulaistensa luo tervehtymään. Hienon rantakartanon ikkunassa hän näkee kauniin vaaleatukkaisen tytön, Marnien. Heistä tulee ystävät, mutta katsojalle on selvää, ettei Marnie ole tästä ajasta. Hyvin pitkään katsoja joutuu häilymään kolmen vaiheilla: onko kyseessä uni-, skitsofrenia- vai kummituselokuva?

    Marnie – tyttö ikkunassa on dramaturgisesti haasteellinen, jopa ongelmallinen teos. Marnien olemus säilyy pitkään arvoituksena, mutta asetelmaa — syvyyspsykologista arvoitusta — ei tunnu ratkaistavan tyydyttävästi. Pitäisi kaiketi lukea kirja.

    Ilmeisesti Marnie on Annan unikuvitelmaa, jonka hän on luonut isoäitinsä unohtuneista kertomuksista.

    Kaunista animea mutta hiukan päämäärätön kertomus.

    2/5

    Pohjoismaisen blu-rayn (Scanbox) kuvanlaatu on hyvä, ja lisämateriaaliakin on tunnin verran. Kuvanäytteitä on tässä viestissä.
     
  2. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Liittynyt:
    28.07.2004
    Viestejä:
    2 409
    Saadut tykkäykset:
    323
    Tykkäsin kuin hullu puurosta. Rauhallista ja tunteikasta animaatiokerrontaa nykypäivän turboahdettujen karkkianimaatioiden seassa. Japanilaiset maisemat hienoja ja realistisia. Tarinasta ei sen enempää, samoilla linjoilla edellisen kirjoittajan kanssa spoilereita myöten.

    Soveltuu lapsille 9-10 vuotiaista ylöspäin.

    4/5