Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Marantz AV/SR x005 sarja

Discussion in 'Vahvistimet' started by Teukka76, Jul 19, 2010.

  1. HulluHevari

    HulluHevari Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 13, 2004
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Täytyy kysyä kun ei noista netistä luetuista tiedoista niin kostunut. Eli miten näissä Marantzeissa, kun se auto-setuppi on ajettu niin voiko sitten sen jälkeen itse säädellä EQ:ita ilman että se muu asetus menee pois?

    Lähinnä koska itsella aina ollut pahoja korostuksia muutamilla bassoalueilla ja niitä varmaan sitten pitäisi vähän alennella. Nykyisellä Yammun 750:llä en ole voinut noita koskaan alennella joten ihan normaali olosuhteissa joutunut aina ihan sitä vahvarin bass-säätöä käyttämään ja alentamaan -1.0-3.0 riippuen äänilähteestä.
     
  2. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    En jaksa vielä aloittaa omaa xxx6 ketjua, mutta noita 5006 ja 6006 vahvistimia näyttäisi jo saavan. 7005 ja 6006 ovat aika lähellä toisiaan ja ikävästi molemmista löytyy etuja toiseen nähden. Mitähän 7006 mallissa tulee uusina ominaisuuksina? :)

    Itseltäni löytyy tuo 7005 malli mihin olen tyytyväinen, mutta mieli tekisi tutkiskella mitä generaatiopäivityksessä tulee uutena. Lähinnä mediaominaisuudet ja 32XT ominaisuudet voisivat olla kiinnostavia. Lisäksi Airplay päivitys taitaa tulla xxx6 sarjassa mukana "ilmaisena"?

    edit: Täytyy samalla mainita, että ei kannata juosta muiden foorumeiden mukaan ostamaan vielä xxx6 laitteita. Muutamat käyttäjät valittelivat vahvistimin "lukkiutumista", johon auttoi vain virtajohtobootti. Eli parit firmispäivitykset pitänee odotella. Sama vika voi myös vaikuttaa 7006 mallin julkaisuun (tai sitte 7006 mallia ei vielä julkaista vaan vasta loppuvuonna tms). Tosin myös Marantzin julkaisuaikataulu taitaaa toimia niin, että osassa sarjoja vältetään julkaisua, mitä korkeammalle mennään (8xxx ei saanut uudistusta 2010 tai 2011, 7xxx ei vielä jne)
     
    Last edited: Aug 1, 2011
  3. HulluHevari

    HulluHevari Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 13, 2004
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Mitä eroa 6005:llä ja 5005:llä merkittävimmillään on? Tehoa varmaankin vähemmän mutta onko joissain äänenlaatuun vaikuttavissa komponenteissa eroja?

    Ja miten tuossa 6005:ssa kun voi kaksoisjohdottaa etukaiuttimet, jos 5.1 setup niin mistä liitännöistä silloin ne kahdet piuhat vedetään eteen?
     
  4. toke80

    toke80 Guest Guest

    Joined:
    Jan 25, 2009
    Messages:
    171
    Likes Received:
    0
     
  5. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Omassa SR7005 oli ohjeet miten tuplajohdotetaan pääkajarit ja mitkä asetukset vehkeestä mihin muotoon. Katso tuolta Marantzin sivuilta manualia ja onko siellä ohjeita. Ohjeet oli omassa manuskassa hyvät ja havainnolliset.
     
  6. DrJones

    DrJones Guest Guest

    Joined:
    Dec 18, 2009
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    sr5005 manuaalissa on myös ohjeet tuplajohdotukselle.

    Nyt saa muuten sr5005:sta Saksasta 499€! technikdirekt.de tosin lisää siihen 17€ kun valitsee Suomen, mutta varsin kohtuulliseen hintaan sr5006 mallien alta myydän vanhat pois. Itselleni toimitus kesti vain 4 arkipäivää. Vielä kun joskus pystyis kuuntelemaan miten se soundaa :D sr6005:sta olisi saanut 100€ lisäpanostuksella, mutta kun siinäkään ei ole kahta hdmi lähtöä, eikä hdmi tuloa etupaneelissa, niin en pitänyt lisäpanostuksen arvoisena, vaikka varsin pieni lisäpanostus olisikin ollut.
     
  7. jaaba

    jaaba Käyttäjä

    Joined:
    Jun 28, 2000
    Messages:
    103
    Likes Received:
    0
    Onkohan kukaan käyttänyt SR5005:ä 4 ohmin pääkaiuttimien kanssa? Itselläni Dali Suite 2.5:t ja tuo tarjoushinta kyllä houkuttelee tilaamaan 5005:n Saksasta.
     
  8. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    xxx5 ja xxx6 vehkeiden omistajille loistava iPhone/iPad/iPod sovellus kontrollointiin:

    http://itunes.apple.com/us/app/wizz-app/id388917986?mt=8

    Itsellä tänään ekaa kertaa käytössä, mutta on ihan näppärä mm nettiradion selailuun jne. Pitää antaa peukut Marantzille ilmaisesta softasta :thumbsup: Esim. Luurilla saa eri kerroksesta näppärästi päälle ja vaikka nettiradion päälle. Melkeinpä harkitsen toisen Zonen tekemistä, esim olkkariin musiikkia varten. Olisi kiusallisen helppoa ;)
     
    Last edited: Aug 11, 2011
  9. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Itsellä oma Marantzi kävi aika lämpimänä "standbyssä". Eilisen kotiteatterin säätö yms session aikana huomasin offlinetilassa olevan Z2 merkinnän, jonka sai pois etupaneelin alle olevasta napista. Nuorin tyttö oli tuon painanut vahingossa päälle. Laite oli varmaan 2 kuukautta "patterina".

    Ei näköjään vielä iPad vehkeitä tuo suoraan tuo wizz app softa. Käyttää voi, mutta resoluution joutuu skaalaamaan.
     
  10. SeppoAN

    SeppoAN Jäsen

    Joined:
    Feb 2, 2008
    Messages:
    42
    Likes Received:
    0
    Tuo Marantz kuuluu D&M Holdings Inc.:n kytkemänä samaan yritysryppääseen Denonin kanssa, ja tuntuu siltä että Marantz on se hitaampi osapuoli uusien ominaisuuksien markkinoille tuomisen kanssa!

    Eli esimerkiksi monipuolisimman Audysseyn XT32:n kanssa Denonilta tuli malli AVR-4311 (testi HM nro 4/11) markkinoille jo viime syyskuussa, kun noissa tämän vuoden uusimmissakaan Marantzeissa sitä ei ole.

    Tuo Japanin tsunami teki ilmeisesti enemmänkin vahinkoa D&M:n tehtaille ja tämä on sitten näkynyt mm. toimitusvaikeuksina ja viivästyksinä sekä Marantzin että Denonin puolella. Myös uusien mallien tulon veikataan viivästyvän, tuon 4311:n seuraaja saattaa tulla markkinoille vasta 2013 ja Marantzin puolella 'vanha' AV7005-sarja on vielä tukevasti markkinoilla + SR-puolelle saattaa uutta tulla vasta vuoden vaihteen jälkeen.
     
  11. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Juu tarkoitinkin, että tuo XT32 ominaisuus olisi tuossa xxx6 mallissa mukava lisä (sekä Airplay vakiona). En tosin keksi mitä kovin ihmeellistä SR7006 malliin pitäisi tulla, että tulisi syyhy vaihtaa n 6kk vanha laite :)

    Denon on kyllä ollut nopea tuomaan uusia ominaisuuksia, mutta suunta näyttäisi olevan sama Marantzilla ja todella nopealla versiopäivityssyklillä. Itse toivoisin uusien ominaisuuksien seuraavan Firmwarepäivityksinä niin pitkälle kuin mahdollista, eikä niin, että uusi korimalli 6kk välein ulos:cool:

    Marantz ainakin uutisoi, että tuo 7006 malli tulisi ulos tämän vuoden puolella ainakin SR sarjasta, AV:n puolelta en muista, koska ei ole itsäni kiinnostava tuote.

    Sitten itse: xxx5 threadiin: Onkos kenelläkään ollut vaikeutta päivittää uutta n 1 vko sitten julkaistua firmware (SR7005 mallille ainakin). Itselläni päivitystä ehdotetaan, mutta homma jumiutuu Connecting to server kohtaan, eikä siitä tuntunut etenevän... Pitänee illalla kokeilla uudestaan. Olisi kiva tietää myös jostain mitä uusia ominaisuuksia firmwareissa korjaillaan..
     
  12. SamSon

    SamSon Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jun 2, 2005
    Messages:
    630
    Likes Received:
    0
    Eilen tuli 7005, ja ensi tuntumana täytyy antaa sapiskaa hdmi-osastolle. Vanhalla vahvarilla hyvin toiminut veto tykille (15m) ei pelittänytkään suorilta, mutta kun laittoi väliin vanhan vahvarin kanssa käytetyn Aten-splitterin, niin johan futaa. Lisäksi digiboksin (Topfield CRC-2400) kanssa näyttää olevan hdcp-kättelyongelma sekä telkkarille että tykille. Tämän saa kierrettyä oikealla laitteidenkäynnistyssekvenssillä (Toppy viimeisenä), mutta rasittavaa tietenkin... Vielä en testannut, onko sama ongelma BluRay:llä.
     
  13. HulluHevari

    HulluHevari Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 13, 2004
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Onko Audiocenter tällä hetkellä ainoa Suomessa jolla SR6006 listalla ja hinnoiteltu(1099;-)?

    Miten ulkomaan hinnat, onko paikkoja joissa olisi saannissa ja suht.huokealla?
     
  14. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Itse en ole testannut telkkaria, koska ei ole boksia leffahuoneessa, mutta tuo sama ongelma on itsellä pitkän hdmi vedon kanssa (tosin 1080p@24hz tulee kyllä ongelmitta, @60hz pätkii ajoittain). Pitäisi itsekin hankkia vahvistin / splitteri väliin.
     
  15. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Kannattaa myös ajella firmware päivitykset tuohon SR7005 malliin. Itsellä niitä on tainnut tulla 3? Tosin viimeisin varmaan sisältää kaikki korjaukset.

    Firmware asentuu PITKÄÄN eli ei kannata luopua toivosta vaan laittaa päivitys esimerkiksi ennen lenkille lähtöä tulemaan.
     
    Last edited: Aug 17, 2011
  16. SamSon

    SamSon Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jun 2, 2005
    Messages:
    630
    Likes Received:
    0
    Jep, toki tuuppasin sisään uusimman FW:n ja se tosiaan olikin pitkässä piimässä.

    Semmoinen jännä juttu tuli vastaan hdcp:n kanssa myös, että Eurosport HD näyttäisi olevan aika ajoin ongelmallinen. Muilla maksukanavilla hdcp toimii nyt hyvin tuolla käynnistyssekvenssillä, mutta ES HD:n kanssa tulee ajoittain kättelyongelma. Ilmiö näytti siltä, mistä löysin juttua Toppyn threadista (juuri tämän kanavan osalta), että kanavanvaihdon yhteydessä Toppy jää pätkimään hdcp:tä päälle ja pois. Merkillistä, ettei tätä tullut vastaan vanhalla vahvarilla. Toki arvio syystä on melko hatusta vedetty tässä vaiheessa, ja kyseessä voi olla jokin muukin syy.
     
  17. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Voin itse raahata joku päivä kun on aikaa oman Humax HD boksin alas ja katsoa mitä tapahtuu :)
     
  18. SamSon

    SamSon Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jun 2, 2005
    Messages:
    630
    Likes Received:
    0
    Jes, sehän olisi hienoa. Peukku sille :thumbsup:
     
  19. HulluHevari

    HulluHevari Tuttu kasvo

    Joined:
    Sep 13, 2004
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Onko 5006 järkiostos 839€:llä? Arveluttavaa vain että olisiko 6006:ssa kovastikin parempi äänenlaatu, ei se pari sataa rahassa niin paljoa ole.
     
  20. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Mielenkiintoinen ratkaisu 5006:ssa jäädyttää preouteista keskikaiutin sekä sivu- ja takasurroundit. Ehkä tämä pitää kuitenkin ottaa hyvällä kun edellisissä 5000-malleissa Pre-out on löytynyt vain subbarille. DNLA ja Flac-tuki on mukava yhdistelmä jos näiden käytettävyys on about toimivalla tasolla. Audyssey MultEQ XT on varmaan jo sen tason automaatti ominaisuus, että siitä hyötyisi vähän kokeneempikin harrastaja, jos mittalaitteistoa ei ole. Olisikohan tämä jo HDMI-kättelyongelmista vapaa Marantz?