Lidl:n limut, pizzat ja jäätelöt?

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by Mika, Dec 28, 2002.

  1. KnightOfNi

    KnightOfNi Guest Guest

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    815
    Likes Received:
    1
    Crownfield murot on pirun hyviä. Testatkaapa vaikka esim Fruit & Fibre. Samoin se Gelatenelli suklaajäätelö on pirun hyvää. Lidl on omasta mielestäni surkea ruokakauppa, mutta jotkut tietyt tuotteet siellä on niin hyviä että niitä tulee haettua. Samoin käyttötavaroista löytyy monesti oikeinkin hyviä tarjouksia. Viimeksi hain tasosirkkelin tarjouksesta ja ihan ok laite se on vaikka olikin pirun halpa.
     
  2. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Unohtui aiemmin sanoa, että tokihan eniten säästän Lidlissä asioimisessa alkoholin lisäksi myös muissa juomissa: energiajuomaa, Cokis Zeroa ja omena- tai vadelmavichyä tarttuu sieltä aina mukaan.

    Ainoa tuote, jota sieltä suhteellisen vakituisesti ostan ja jossa en säästä on tämä Lidlin sinisessä paketissa oleva bourbon-vaniljajäätelö. Ko. litran jäätelöpakkaus taitaa maksaa noin kaksi kertaa enemmän kuin vaikkapa S-Marketista ostettu Valion vaniljajäätelöpakkkaus (Hyla-versio on tosin Valiolla kalliimpi). Lidlin eduksi tosin tässä on sanottava se, että tuo bourbon-vaniljajäätelö on todella hyvää.
     
  3. Kiila

    Kiila Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 31, 2001
    Messages:
    1,660
    Likes Received:
    0
    En osta Lidlistä alkoholijuomia sillä ainakaan halvimmat tuontioluet eivät ole maultaan kovin hyviä, mitään super dramaattisia eroja ei ole mutta mieluiten juon sitä mikä parhaalle maistuu. Suomalaisia saa sitten muistakin kaupoista samaan hintaan. Jos joku noita liiterin oluita tarjoaa niin kuppiin en sylje mutta jos on vaihtoehtoja niin valitsen jotain muuta. Käyttämällä tehtyjä lonkeroita en osta mistään joten myöskään liiterin tuotteet eivät ole ostoslistalla.

    Ulkomailla löytyy muuten huvittavia kopioita esim. Jack Daniel's viskistä ja muistakin tutuista brändeistä :)
     
  4. Trent

    Trent Guest Guest

    Joined:
    Dec 29, 2005
    Messages:
    269
    Likes Received:
    0
    Oli kyllä hieno huomata, että näitä saa taas. Tosin itse saan yhdestä 0,5l pullosta aikaan 3-4 GT:ia, mutta suosinkin hieman normaalia reilumpaa ginin annostusta... :thumbsup:
     
  5. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    Just, ne on kyllä hyviä. Tais viimeksi kustantaa 2,99€/pussi. Toki välillä on tarjouksessakin ;)
     
  6. Vekka

    Vekka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    1,022
    Likes Received:
    8
    Joo, mutta nämäkään ei ihan ongelmattomia ole.

    Karkikithan ovat myös todella halpoja. Puolen kilon pussi pitäjän laadukkaimpia viinikumeja kustantaa vain 1.80 eur.
     
  7. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 15, 2004
    Messages:
    4,560
    Likes Received:
    96
    Suklaita, jättinalleja, kolapulloja, toffeita ja niitä turkinpippurin tyylisiä olen testannut ja hyväksi todennut.

    Pitääpä kokeilla noita viinikumeja, jos kerran hyviä ovat.
     
  8. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Keskustelu on kääntynyt siihen, että mässyä ja mättöä Lidlistä ostetaan halvalla!
     
  9. Vekka

    Vekka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    1,022
    Likes Received:
    8
    Eli Lidl on osoittautunut täyden palvelun edulliseksi tavarataloksi! Oikeastaan vain kiipeilyvälineet puuttuvat.
     
  10. KnightOfNi

    KnightOfNi Guest Guest

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    815
    Likes Received:
    1
    Perskules. Piti hakea liiteristä tarjouksessa ollut sähkösaha. Olisihan se taas pitänyt tietää että turha sieltä on mennä enään tarjoustuotetta hakemaan näin sunnuntaina kun tarjous alkoi perjantaina. Eihän niitä nyt enään siellä tietysti ole...

    Tulee muutama hassu tuote per myymälä että saadaan ihmiset tulemaan sankoin joukoin olemattomia tuotteita hakemaan. Kyllä ne sit ostaa jotain muuta ja kiroavat mennessään.
     
  11. Juksa

    Juksa Guest Guest

    Joined:
    Dec 8, 2007
    Messages:
    255
    Likes Received:
    0
    No mitäs ostit?

    Eipä lidlissä tule hirveästi käytyä, mutta kyllä sieltä sillon tällön jotain salamipatukoita tarttuu mukaan. Nykyään kun Rainbow-vissyjäkin saa 6 pulloa alta vitosella ja viellä sitruunan kera, niin nekin tarttuu prismasta mukaan.
     
    Last edited: Aug 15, 2010
  12. hanppu

    hanppu Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Dec 27, 2006
    Messages:
    165
    Likes Received:
    0
    Piti testata uusi Inferno pakaste pizza ja täytyy todeta, että hinta laatu pieksää grandiosat sun muut mennen tullen (taisi tosin olla toinen pakaste lätty tälle vuodelle). Oli myös yllättävän tulinen. Näitä pizzoja tulee varmaan haettua toistekkin.
     
  13. lepreconn

    lepreconn Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 27, 2006
    Messages:
    3,370
    Likes Received:
    39
    Ainakin Salmixit ja Helmixit kannattaa jättää hyllyyn. Syömiskelvotonta mössöä ovat, kerran erehdyin ostamaan.
     
  14. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,530
    Likes Received:
    1,501
    Juustosalami-kolmioleipä on ihan hyvää. Hinta joku 1,69e ellen väärin muista ja voittaa kyllä normikaupan vastaavan. Salami maistuu salamille, juusto juustolle ja suolakurkku suolakurkulle. Ja jättää kivan jälkimaun, josta tulee mieleen 80-luvun hajutarrat, joita piti hangata sormella niin haisivat. Mukava nostalgiapaukku siis myös. :thumbsup:

    Hintaan nähden hyvä ostos.
     
  15. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Joined:
    Mar 23, 2002
    Messages:
    3,907
    Likes Received:
    1
    Minusta ne Liiterin kolmioleivät on ällöttävän makuisia. Kalkkuna oli niistä ihan ok, mutta muuten :sick: .
     
  16. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    ne on enemmän sellaisia jenkkileipiä ts ihan valkoista pullaa, jossa täytteitä. Sellaiseksi ovat suht erinomaisia, mutta keskimäärin tuollaiset kolmioleivät eivät oikein maistu.


    Eilen tuli taas käytyä safkatarpeet ostamassa ja duunattua kanafileitä (10,90e/kg) joissa täytteenä vuohenjuustoa (13e/kg) ja basilikaa (1.2e puntti). Lisukkeena coususta (hintaa en muista), paprikaa (1.9), kesäkurpitsaa (1.4), punasipulia (hintaa en muista), herkkusieniä (hintaa en muista) ja älyttömän hyviä italiaisia valkosipuleita. Kastikkeena lime (tais olla 3.2) jugurtti (se 1.5% rasvaa, 5dl). Järjettömän hyvää, tervellistä ja halpaa :)

    Samalla huomasin, että vuohenjuusto oli ilmeisesti voittanut jonkun iltalehden makutestin... ei lainkaan huonosti tuottelta, joka kymmeniä prosentteja kilpailevia tuotteita halvempi.
     
  17. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    Kerros resepti tarkemmin, kuulosti hyvältä :)
     
  18. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    Tää on todella helppoa arkiruokaa, jonka tekee n. 20 minuutissa ja josta syö normiperhe kaksi päivää. Taisin ostaa 3 kanapakettia, 3 paprikaa, 1 todella suuri kesäkurpitsa, paketti herkkusieniä, 1 vuohenjuusto ja 1 basilika. Punasipulia ja valkosipulia oli edelliseltä reissulta

    1) uuni kuumenemaan, 225, grillivastus ja kiertoilma
    2) Kanafileet puoliksi avaa "lehdeksi"
    3) Sisälle reilu viipale vuohenjuusto, pari basilikanlehteä, mustapippuria ja suolaa
    4) Kääntää kiinni, päälle suola ja pippuri. Laittaa syvälle uunipellille ja uuniin (turbouuni tässä vaiheessa about valmis). Sisälle paistomittari ja uuni pois päältä kun 60 astetta
    5) silppuaa pari sipulia ja maun mukaan valkosipulia (taisin laittaa 6 kynttä). Nämä pannulle jossa reilu määrä oliiviöljyä
    6) 4dl vettä kuumenemaan, mittaa 4dl couscousta
    7) silppua paprikat ja kesäkurpitsat pieneksi kuutioiksi. Poistaa kesäkurpitsasta pehmeät siemenet lusikalla
    8) kiehuvaan veteen couscous ja nollille levy
    9) paprikat ja kesäkurpitsat pannulle
    10) silppuaa sienet ja pannulle maustaa suolalla, mustapippurilla ja random yrteillä
    11) 1 limen mehu, sokeria, loput basilikat, mustapippuria, timjamia ja jotain muuta mitä käteen sattuu 5dl jugurttipurkkiin ja sekoittaa. Jos haluaa rasvaisempaa, korvaa puolet jugurtista creme freshillä
    12) sekoittaa couscousia haarukalla niin että sopivan irtoinaista
    13) tässä vaiheessa kanat on about 60 astetta ja pois uunista
    14) couscous ja vihannekset sekaisin
    15) lautaselle pari kanaa, vihannescouscousta, jugurttia. Lusikoi päälle kanoista irronnutta nestettä uuninpelliltä ja sivuun parit salaatinlehdet/kurkkua/tomaattia/tmv.

    Suht usein tehdään tällaista tai jotain vastaavaa, koska on helppoa, nopeaa, maukasta ja vielä edullistakin. Jos haluaa enemmän lihaa, pyöräyttää kanat ilmakuivattuun kinkkuun, jos taas diggaa homejuusosta, käyttää sitä. Makua voi lisätä helposti kanan sisälle esim aurinkokuivatuilla tomaateilla. Couscouksen sekaan taas voi laittaa melkein mitä vaan. Ja kastikkeen kanssa voi kans varioida muuttalla mausteita ja rasvapitoisuutta.

    Tää on varmaan sitä pazzen paljon puhuttua mättöä ja toki muutenkin ihan surkeaa, koska eihän pelkästä liiterin valikoimasta saa monipuolista ruokaa :p
     
  19. LyhjeHylje

    LyhjeHylje Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Nov 7, 2007
    Messages:
    106
    Likes Received:
    0
    Kokeilinpa huvin vuoksi: en ole tulisuu ja pidän chilistä varovasti annosteltuna joten poimin muutaman suurimman yksilön pois. Lopputulos oli hyvin usein kokemani "kitalaki karrelle"-luokkaa. Mieluummin syön normeja salami-lättyjä ja turautan sekaan jotain pirkan mexicana-ketsuppia.
     
  20. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2