Ja Helicon 400: Suomessa 5290 euroa, Virossa 3386 euroa ... Helicon 800: Suomessa 7490 euroa, Virossa 4793 euroa ... Jos olisi arvokkaampien kaiuttimien tarvetta niin ei varmaan enää saisi Suomesta tingittyä noihin hintoihin
Tjooh, ei muuta ku semmonen auto alle johon nuo mahtuu ja laivareissulle. Vaikka lappiin asti kuljettaisi niin bensoihin menee noin 100 euroa (tankillinen suuntaansa) ja laivaan muutama kymppi, eli halvaksi tulee.
Joo, eipä mtn. Jos kehtaat sitten hieman tarinoida mahdollisesta kuuntelusessiosta tänne, niin olisi ihan mukava .
Näistä tykkäsin eniten tuossa hintaluokassa http://www.hifimesta.fi/Default.aspx?id=428921 eli siis Revel F12. Tää topicci oli jo ihan unohtunu, kuuntelut suoritettiin jo varmaan toukokuussa... Nyt talven aikana ois tarkotus saada jotain aikaankin, paljon on vaan ostettavaa ja rahat ei riitä kerralla kaikkeen. Uuteen kämppään sit uutta kuitenkin melkein kaikki kotiteatteriin liittyvä. Muita merkkejä en edes muista mitä kuuntelussa oli mukana, mutta tuolla ne suoritettiin ja kerroin myyjälle, et laittas ton hintaluokan kajarit "testiin". Kuunneltiin vertailun vuoks halvempiakin ja kalliimpia. Nuo Revelit soi mun korvaan hintaan nähden todella hyvin.
Täältä ääni Mondo 99 kaiuttimille. Erityisen ihastunut olen niiden erittäin hyvään stereokuvaan. Mielestäni erittäin pätevä yleiskaiutin.
Ostin juuri tohon hintaluokkaan kuuluvat Monitor Audion RS8:t Marekilta. Loistohankinta!:thumbsup: Testasin monia malleja mm. Chorus, B&W, Dali mutta kaikista noissa oli omaan makuun liian vähän bassoa tarjolla. Ainakin mulle tässä MA:ssä yhdistyy loistava stereokuva myös riittävän alas menevään bassotoistoon.
Vertasitko tuota RS6:siin? Oliko basso arsenaalissa paljon eroa? Itsekin olen kiinnostunut jommastakummasta.. Nyt on warfen 9.5 ja noissa on mukavat bassot mutta tarkkuutta ja avoimuutta saisi olla enemmän.
Kannattaa sit testata itse ne RS6/RS8 bassot. En menisi kovin tarkoiksi sanomaan, samaa mieltä Hifilehti oli aikoinaan.
Vertasin RS6:seen ja kyllä RS8 kuulostivat paremmalta. Bassoa löytyi enemmän, keskiäänet tuntuivat selvemmiltä ja stereokuva paremmalta. Tosin kyllä RS6 oli jo erittäin hyvä, mutta ainakin mun korvaan 8 kuulosti vielä paremmalta, joten päädyin tähän isompaan vaihtoehtoon. Kaikista parhaalta kuulosti MAn kultasarjan vastaavan kokoinen pönttö, mutta sen hinta meni taas tuplasti kalliimmaksi kuin rs8:sin. Eikä siinä äänessä ollut niin suurta eroa. Reveliä en tosin kuunnellut, enkä väitä olevani mikään bassotarkkuuksien asiantuntija, eli muilla merkeillä voi kyllä tarkempia keskibassoja. Kaiuttimilla oli mulle myös ulkonäkökriteerit ja MA:t täyttivät ne hyvin.
1) Miten tämän hintaluokan 3-tie lattiakaiuttimet on verrattavissa saman hintaluokan 2-tie kaiuttimiin(lattia tai pönttöihin)? Jossain täällä plazan ketjussa oli puhe että 3-tie settiin saa laittaa reilusti enemmän rahaa samaan laatuluokkaan pääsemiseksi. Liekko ne komponentit nyt niin paljon kalliimpia ovat vaikka jakosuotimet monimutkaisempia? Vai tuleeko se hintaero enemmän suunnitelusta jonka oletan olevan haastavampaa kuin 2-tie järjestelmissä? 2) Entä sitten esim. dalin ja muiden merkkien lattiakaiuttimien, keskikaiuttimen ja takakiuttimien yhteensopivuus äänellisesti? Tällä hetkellä siis yli 10v vanhat dalin 808, sc-7 ja 2kpl sr-5 setti käytössä. Ääntä lähtee mutta niin kylmän ja kolkon oloiset. Ainoastaan pääkaiuttimet kuulostavat samalta, kaikki muut ovat kuin eri sarjaa tai eri valmistajan.
Se on muuten sitte kaiutin, ei kaijutin Kyllä 3-tie kaiuttimen suunnittelu on hankalampaa/kalliimpaa ja laadukkaat jakosuodin osat oikeasti maksaa paljon. Jos osia on paljon, niin helposti 1/3 koko hinnasta. Yleinen ja hyväksi todettu lattiakaiuttimen konstruktio on 2,5-tie. Siinä toinen basso toistaa vain basson, ja toinen lisäksi keskiäänet. Suunnittelu on yksinkertaisempi.
Itse kyllä haen 3-tie sarjaa tai sit toi 2.5-tiekin kuulostaa ainakin hyvälle. Kyllähän reilulla tonnilla pitää saada ja saakin hyvät lattiakaiuttimet. Onkohan tässä viime aikoina mikään lehti testannut ton hintaluokan settejä tai onkohan edes tulossa testiin?
Minullakin on tulossa ajankohtaiseksi lattiämyreiden osto. Eipä nuo arvostelut paljoa auta, paras vaihtoehto on mennä hifi-liikkeisiin ja kuunnella kaikki omassa hintaluokassa olevat ämyrit läpi, tai jos saa viedä kotiin kuunneltavaksi niin vielä parempi. Voithan toki uskoa jonkun arvostelijan korvia, mutta sinun kuunneltavaksi ne ämyrit lopulta tulee
Laitteisto-/tilariippuvuus on yllättävän iso asia. Liikkeessäkään kuuntelu ei välttämättä tuota hyvää lopputulosta. Voi olla perkeleellinen pettymys kotiin vietäessä jos liikkeessä akustoidussa tilassa soitetaan tonnin kajareita viiden tonnin etupäällä. EDIT: Laitetaas jotain suosituksia. Usher V-604 Usher X-719 (on jalustakaiutin, mutta kuunnelkaa jos mahdollisuus) Epos M16 (oma lehmä ojassa) RS6 ei saanut mun testissä mitään erokoista aikaan.
Omalla listalla olevia: Dali Ikon 6 (ehkä myös 7) Dynaudio Audience 122 Dynaudio Focus 220 (hinta karkaa yli 1500) Usher V-604 onko tuota Focusta kuunneltavissa helsingissä?