Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

laserdisc comeback

Discussion in 'Muut televisiot, näyttölaitteet ja soittimet' started by jodorowsky, Aug 19, 2012.

  1. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    perkele onko niillä ollut tekniikka toistaa uhd kuvaa filmiltä jo 40 vuotta sitten. En ole kuullutkaan nyt hävettää.
     
  2. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Kai muistatte miten huonolle tai sanotaanko vaihtelevalle (esim. kelojen vaihdot hetken esitetyllä kopiolla) filmiaikana kuva teattereissa näytti?

    Omasta mielestäni hyvässä kotiteatterissa ylitetään tuo kokemus kevyesti jo Full HD -tasolla.
     
  3. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Onkohan killpatrick sattumalta yksi niistä henkilöistä jolta ostin halvalla 90 luvun alussa niitä lasereita kun se sanoi että dvd on nykypäivää ja lasereilla ei tee enää mitään. Nyt sitä vituttaa kun meni hävittämään ne levyt kun saattaa olla että niiden myynti on tulossa uudestaan nousuun. Se on vähän kaiken antiikin kanssa ensin arvo tipahtaa mutta jos niillä on aikoinaan ollut jotain potenttia niin arvo lähtee joskus jopa parissa vuosikymmenessä uudestaan nousuun ja vaikka ei olisikaan potenttia niin arvo vain meinaa nousta monesti siltikin. Itselläkin on paljon erilaisia antiikkisia juttuja osa niistä on aikoinaan hylätty täysin ja jopa tuhottu. Mutta tuhoamisella voi tehdä vain hyötyä jäljelle jääneille niiden arvo voi nousta sen ansiosta lisää. Nykyään maksetaan jopa hieman uudemmistakin tuotteista jopa joita voisi retroksi kutsua. En nyt lähde tällä palstalla tarkemmin puhumaan omistamistani asioista koska ne eivät liity elokuviin ne ovat eriharrastuksiani. Takaisin lasereihin on todellakin ollut hieman ilmassa merkkejä siitä että niiden kysyntä on ollut hieman nousussa 2000 luvun alun hylkimisen jälkeen. Minulle sillä arvolla niiden kanssa ei ole suurta merkitystä itsellä on vain tapana tälläisissa harrastuksissa säilyttää kaikki ostetut elokuvat ja katsellakin niitä joskus. Se kuuluu minun osaltani harrastukseeni. Mutta mielenkiintoista on että niitä on maailmalla myynnissä kun seuraa liikkeitä niin jokuhan niitä todennäköisesti ostaakin. Näyttää että hinnatkin ovat joissain kovia en tosin tiedä mitä niintä on maksettu kun pyytää voi nyt mitä tahansa.
     
  4. IlkkaP

    IlkkaP Vakiokasvo

    Joined:
    Jan 5, 2002
    Messages:
    1,105
    Likes Received:
    292
    Kyllä. 35 mm filmi vastaa tarkkuudeltaan 4K:ta. Oikeastaan vasta UHD:n myötä meillä on mahdollisuus nauttia filmeistä kotiteatterissa siten kuin on alunperin tarkoitettu.
     
    esko001666 likes this.
  5. Takeshi666

    Takeshi666 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 8, 2003
    Messages:
    2,005
    Likes Received:
    17
    Jollain oli ollut torissa myynnissä Japanilainen CLD-99S mallinen soitin. Siitä on jo melkein kaksi vuotta aikaa ja harmittaa edelleen etten ostanut sitä silloin.
     
  6. myky

    myky Käyttäjä

    Joined:
    Mar 15, 2003
    Messages:
    173
    Likes Received:
    0
    Laitoin AVS forumille postauksen kuinka korjata Sony MDP333 ongelmaa. Nyt en tiedä onko kenelläkään tuota mallia, mutta minulla se on ollut vuodesta 1991 alkaen.

    Ongelma alusta alkaen ollut levykelkan toimimattomuus. Sen kanssa nyt pystyi elämään, mutta kun levy ei ole lähtenyt pyörimään on katselu jäänyt vähemmälle. Noin 1 kerta 50:stä on toiminut. Eilen vedin koneen auki ja 4h pähkäilyn jälkeen löytyi vika. Levykelkan hammasratas jää jumittamaan laserpään hammasratasta, eikä siis toiminut.

    Revin koko kelkan hammasrattaan irti ja nyt toimii :) Joudun tosin manuaalisesti avaamaan ja sulkemaan kelkan, mutta toimii.

    Miten muiden laitteet toiminut? Saattaa olla, että joku teistä osti aikoinaan minulta T2 Boxin. Olin samalla linjalla sen toisen kaverin kanssa, että Dvd oli nykypäivää ja halusin päästä eroon lasereista. Joku olisi ostanut minulta vielä Star Wars definitive collection boksin, mutta en myynyt. Se on vielä se versio, missä imperiumin vastaiskussa uupuu Leian hitsauskohtaus.
     
  7. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 15, 2010
    Messages:
    5,381
    Likes Received:
    1,557
    Ah, tätä periodia muistelee aina sellaisella lämmöllä, että aikakin alkaa ryömiä nostalgiasta väkisin. Positiivista, että edelleen eteen tulee artikkeleita/kolumneja/juttuja formaattiin liittyen, ja mikä parasta, suomen kielellä.


    Mitä tapahtui LaserDiscille?

    [​IMG]