Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Lähikenttämonitorien kattokiinnitys - liimaa vai ruuveja?

Discussion in 'Tee Se Itse / DIY' started by tahvaja, Oct 24, 2013.

  1. tahvaja

    tahvaja Guest Guest

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    122
    Likes Received:
    0
    Olen asentamassa Adam A7X:iä puupaneelikattoon kaiutintelineellä (http://www.elektronik-star.de/LUA-S...tv=10001530&etcc_grp=HiFi & TV&etcc_tar=Sales)

    Kattokiinnitys toteutetaan varmaan snaptogglerin tapaisella virityksellä: http://www.toggler.com/products/snaptoggle/installation.php Kaiuttimen kiinnitys telineeseen on vielä auki. Vaikuttaako kahden ruuvin poraaminen/ruvaaminen mdf-runkoon kaiuttimen äänenlaatuun? Mistä tiedän, ettei ruuvit riko johtoja tai muita kaiuttimen sisäisiä elementtejä?

    Toinen vaihtoehto olisi käyttää liimaa http://www.casco.fi/index.php?contentID=124&productID=3099&productcatID=112. Mutta aiheuttaako liiman elastisuus puolestaan äänenlaadun huononemista; kaiuttimenhan tulisi pysyä soidessaan mahdollisimman jämäkästi paikallaan.
     
  2. Nummisoft

    Nummisoft Käyttäjä

    Joined:
    Jan 11, 2008
    Messages:
    195
    Likes Received:
    0
    Ruuveilla vaan kiinni. Ei mitään vaikutusta äänenlaatuun ja ei niitä kaiuttimen johtoja seinämien sisälle ole laitettu kulkemaan. Joku järki ruuvien pituuden kanssa toki täytyy olla.

    Liimalla onnistuisi myös ilman, että elastisuus vaikuttaisi yhtään mitään sointiin. Telineen irroitus joskus myöhemmin hankalampi juttu ja liimapintojen karhennus olisi varmaankin tarpeellista.
     
  3. tahvaja

    tahvaja Guest Guest

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    122
    Likes Received:
    0
  4. Nummisoft

    Nummisoft Käyttäjä

    Joined:
    Jan 11, 2008
    Messages:
    195
    Likes Received:
    0
    Toivottavasti ymmärrät vetolujuuden tässä oikein, eli nauhan pituussuunnassa. Tarkoittaa nauhan kiertämistä kaiuttimen ympäri ja ei kuulosta kovin siistiltä ratkaisulta (kiristysvanne vielä vähemmän). Pakko myös käyttää nauhan liimapintaa, jotta kaiutin ei pääse liukumaan suunnattaessa se alaviistoon. Tällöin mielestäni tarranauhan tässä tapauksessa ainut hyvä puoli menetetään, eli kaiuttimeen ei tarvitse kiinnittää mitään.

    Turhaan mietit telineen ruuvaamista, eiköhän se ole varmin, helpoin ja siistein. Jos seinä on lähellä, kannattaa harkita siihen kiinnittämistä, jolloin ruuvinreiät ja osa tai koko teline jäävät kaiuttimen taakse piiloon.
     
  5. tahvaja

    tahvaja Guest Guest

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    122
    Likes Received:
    0
    No, niinpä se taitaa olla. Päädyin vielä tutkimaan muita vaihtoehtoja, kun sain Adamilta seuraavanlaista postia tiedusteluun kattotellineistä: "I can´t recommend to do this. The A7x is not build for wall-mounting." Toki joutuvat vastaamaan tuohon tyyliin jo viran puolesta.

    EDIT: Ruuvaamiseen kannattanee käyttää Spax-ruuveja? Niille ei tarvine porata edes apureikiä.
     
    Last edited: Oct 25, 2013
  6. Dragon/

    Dragon/ Guest Guest

    Joined:
    Jan 24, 2009
    Messages:
    1,314
    Likes Received:
    15
    Wow aika isonnäköiset kaiuttimet tuollaiseen kiinnitykseen... kannattaa varmaan vetää läpipultilla jos mahdollista että varmasti pysyvät.
     
  7. tahvaja

    tahvaja Guest Guest

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    122
    Likes Received:
    0
    Joo,
    isothan ne on prkleet. Nyt on telineet katossa neljällä snaptogglella ja kaiuttimissa kahdella ruuvilla/kaiutin. Toistaiseksi kaikki on hyvin, mutta paneeli kyllä taipui huomattavasti, kun kiinnityskohdat sattui just koolausten väliin. Ruuvit pureutui tosi lujasti kaiuttimen mdf-runkoon joten en usko että siitä ainakaan repeää. Saa nähdä kun piuhoituksen jälkeen pääsee luukuttamaan musiikkia, telineisiin kohdistunee jonkin verran mekaanista rasitusta elementtien liikkeestä. Parempi ettei kukaan ainakaan aluksi seisoskele alla...