Aivan loistava sovellus. Vaikea kuvitella miten mediatoistosta voisi tehdä vielä helpompaa. Pienenä rasitteena on puhelimien mini-HDMI:n mukanaan tuoma tarve adapterille, joten suunnittelemattomaan käyttöön ei riitä pelkkä puhelin ja Big Screen.
Tuolta ostaa kourallisen näitä kaapeleita ja viljelee joka paikkaan niin helpottaa http://www.dealextreme.com/search.dx/search.mini hdmi
Ohjelmasta vielä sen verran, että sillä onnistuu ilmaiset videopuhelut fringistä fringiin. Tuli vasta nyt testattua ja kyllähän tuo toimii.
Ei vissiin onnistu ainakaan fringillä. Pitää varmaan odottaa, että skype päivittää videopuhelut myös symbian versioon.
Nokia Big Screen päivittyi: Change log (v.0.981) Enhancements for the previous version (v.0.98): Compatibility issue solved with Ovi Maps Back & Exit buttons now fully visible when Big Screen is launched without HDMI cable Faster image display http://betalabs.nokia.com/apps/nokia-big-screen Edellinen versio pitää poistaa ennen uuden asennusta. Itse poistin kaikki Big Screeniin viittaavat (3 tiedostoa) alkaen suurimmasta eli itse sovelluksesta.
Layar - is an award-winning mobile platform that helps you search and discover information about the world around you by displaying digital information called layers into your smartphones field of vision with Augmented Reality technology. http://store.ovi.com/content/73554 Jos on jossain vaiheessa asentanut Nokia Bubblesin, ohjelma ei toimi ellei ole poistanut Bubblesin mukana asennettua Qt 4.7:aa betalabsin ohjeiden mukaisesti. Vika on korjattu, mutta korjattua versiota ei kai ole vielä saatavilla Ovi Kaupassa. Layar vaikuttaa ihan hyvältä, mutta ruudun kirkkaus jättää parantamisen varaa - ohjelma ei taida käyttää puhelimen sensoria, vaan kirkkaus on vakio olitpa sisällä tai ulkona (ruutu on aivan liian himmeä ulkona). Augmented Reality ohjelmista myös Wikitude vaikuttaa ihan hyvältä: "Wikitude World Browser is a fun, exciting and very informative augmented reality app to explore or search what s around you. Choose from hundreds of content Worlds to view augmented objects and places of interest on your mobiles screen." http://store.ovi.com/content/58500
Varsin hauska augmented reality softa oli myös astronomiasofta joka näyttää kameralla näkyvät tähdet ruudulla ja pistii niille nimet ts. tunnistaa tähtikuviot.
Saattaisi jopa löytyä Layarin layereista tuo - ei ole tullut vielä niin tarkkaan tutkittua. Eri satelliittien sijainnit sieltä ainakin löytyi.
Joo Layarin olen asentanut myös mutta tuo astronomiasofta toimii kameralla eikä gps&antureilla eli se tunnistaa tähdet kameran kuvasta. Löydät sen Ovesta mutta hinta oli jotain 3e. En muista tähän hätään sen nimeä.
Nokia Big Screen on nyt saatavissa Ovi kaupasta: http://store.ovi.com/content/106490 Ovi kaupan versio on 1.00(0) (Betalabsin versio taisi olla 0.9) Wiimoten (ja bluetooth näppäimistöjen) lisäksi Big Screen tukee PS3 -ohjainta.
Gmail Apps Browser Qt:lla toteutettu UI googlen palveluihin (Gmail, kalenteri, Tasks & Buzz) http://store.ovi.com/content/106566 CameraPro N8 Monipuolinen (maksullinen) kamerasovellus. Ominaisuuksia: 11x near continuous digital zoom, raw jpeg stream, flash, whitebalance, exposure(compensation), brightness, contrast, saturation, sharpness, effects(negativ,...), virtual horizon, compass, anti-shake, time lapse, bracket(HDR), continuous autofocus, macro, manual ISO, presets, self timer, burst shooting, HD video (15,25,30 fps) http://store.ovi.com/content/101266
Angry Birds Premium http://store.ovi.com/content/109895 For FREE in Finland for limited time! Angry Birds for Symbian (v1.5.3) The survival of the Angry Birds is at stake. Dish out revenge on the green pigs who stole the Birds eggs. Use the unique destructive powers of the Angry Birds to lay waste to the pigs fortified castles. Angry Birds features physics-based castle demolition, and lots of replay value. Each of the 240 levels requires logic, skill, and brute force to crush the enemy. Protect wildlife, or play Angry Birds! Limited time tarjouksen kestosta ei mitään hajua, joten hopi hopi. :thumbsup:
Totta. Tämä taitaa kuitenkin olla ainoa ketju, jossa Ovi-kaupan tarjonnasta keskustellaan ja keskustelun niukkuuden vuoksi ei liene ole tarvetta aloittaa toista ketjua. Twitter-clientien tarjonta lisääntyi yhdellä kun suomalainen Qt:lla toteutettu Different Tack lisättiin Ovi kauppaan. Muista tarjokkaista se poikkeaa erikoisen käyttöliittymänsä ansiosta. Tosin samankaltainen konsepti on ennestään tuttu Israelilaisen firman Linux-pohjaisesta mobiilikäyttöjärjestelmästä. Ohjelmaa käytetään 'pyörän' avulla jossa sektorit edustavat esim. yhtä twiittausta. Peukaloa pyörän päällä liikuttamalla aktivoitunut sektori ja sen viereiset sektorit laajenevat, mikä helpottaa aikajanalla liikkumista. Kun peukalon nostaa pyörältä, aktivoitunut sektori aukeaa uuteen pyörään, jonka sektorit puolestaan edustavat eri toimintoja kuten vastaamista, uudelleentwiittausta jne. Nokia Bubblesin tavoin Dtack näyttää sisällön oikeinpäin vaikka puhelin olisi ylösalaisin (virtanappi maata kohti). Dtack on saatavilla ilmaiseksi rajoitetun ajan. store.ovi.com/content/109289
IM for Nokia on saatavissa nyt myös symbian^3 -laitteille. http://store.ovi.com/content/75668 Tukee: Google Talk, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, MySpace ja Ovi Chat. Palveluiden yhteystiedot voi liittää osoitekirjaan Social -sovelluksen tavoin.
IMHO paras asia minkä 10 eurolla Ovi kaupasta saa, on ehdottamasti Gravity - twitter / facebook / google reader / foursquare -client. Ja siitä tuli vielä entistäkin parempi, sillä uusimmassa betaversiossa (joka ei vissiin ole jaossa Ovi-kaupassa) youtube- ja vimeo -videoita voi katsoa suoraan ohjelman sisällä symbian^3 -laitteilla ja laatukin on parempi (360p) kuin googlen/youtuben (tai Nokian) omassa applikaatiossa. Lisäksi ohjelmassa on sisäänrakennettu selain, joten Nokian omaa selainta ei välttämättä enää tarvitse avata linkin avatessaan. Ovi kaupan versio: http://store.ovi.com/content/6855 Jos Gravity on jo rekisteröity, 1.50 build 6702 sisx löytyy täältä: http://bit.ly/6701ALL Jan Ole Suhrin (ohjelman kehittäjän) twitterfeed puolestaan täältä: http://twitter.com/janole Yksi käyttäjistä huomasi koko ohjelman kaatavan bugin avattaessa tiettyjä youtube-videoita ja kehittäjä korjasi sen samantien - alle tunnin kuluttua käyttäjän ilmoituksesta 1.50 build 6701:sta oli tullut 1.50 build 6702. Esimerkillistä toimintaa.
Betalabsiin on ilmaantunut jälleen mielenkiintoinen ohjelma Nokia Drop, jolla voi "työntää" (push) sisältöä puhelimeen. Ohjelmalla on mahdollista lähettää linkkejä ja kuvia puhelimeen suoraan tietokoneen selaimesta (Chrome & Firefox). Kuvan voi esim. asettaa automaattisesti puhelimen taustakuvaksi. http://betalabs.nokia.com/apps/nokia-drop ---- edit: Helpoksi meni taustakuvan vaihto - etsit mieleisesi koneella ja työnnät sen puhelimeen edit2: Sovellusten lataus Ovi kaupasta käy helposti - linkki puhelimeen ja puhelimen selaimen avauduttua Ovi kauppa aukeaa automaattisesti. Nopeudellaan hakkaa Ovi kaupan SMS-pohjaisen "Lähetä matkapuhelimeen" toiminnon mennen tullen.
Uusimmat leffatrailerit symbian^3 puhelimeen saa Nokian hiljattain julkaisemalla Qt-sovelluksella Nokia Trailers. http://store.ovi.com/content/114347
Pari mielenkiintoista betaa: CNN international - Nokia ja CNN tekevät yhteistyötä (mm. karttapalvelut), mistä osoituksena on Qt-pohjainen mobiilisovellus, jolla voi katsella videoita (myös live) sekä lukea uutisia ja jakaa niitä facebookissa ja twitterissä. Ohjelman ensimmäinen versio julkaistiin pelkästään E7:lle (mutta itse latasin senkin N8:iin suoraan Ovi kaupasta). Uusi versio parannuksineen on saatavilla betalabsista symbian^3 -luureille. http://betalabs.nokia.com/apps/cnn-international Nokia Play To ilmaantui betalabsiin tänään. Itse en ole vielä tuota edes ehtinyt testaamaan, mutta vaikuttaa erittäin tervetulleelta sovellukselta: Nokia Play To lets you show photos and videos taken with your mobile to your friends wirelessly on your TV. Or you can listen to your favourite music stored on your mobile with your home audio system. Just launch Play To, select the device and media you want to play. No configuration is needed once WLAN is on and all devices are connected to the same network. http://betalabs.nokia.com/apps/nokia-play-to