Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

KaapeliTV ja HD-lähetykset

Discussion in 'Digi-TV' started by Hobbes, Nov 12, 2007.

  1. Ohramies

    Ohramies Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 31, 2006
    Messages:
    465
    Likes Received:
    0
    Miksi luulet että sen HD-boksin omistaminen muuttaisi tilannetta jotenkin?
     
  2. ArmyMan

    ArmyMan Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2007
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    Kysehän on siitä, että firman politiikka kieltää asiakkaan omien kortinlukijoiden linkittämisen, vaikka tuet olisikin. Mitä muuta järkevää selitystä tuohon on?

    Sekin varmaan on joskus tongittu miksi moinen politiikka on olemassa.
     
  3. Deano

    Deano Guest Guest

    Joined:
    Dec 30, 2000
    Messages:
    62
    Likes Received:
    0
    Ei tarvitsisi maksella vuokralaitteista, vai nytkö boksiksikin kelpaa vain elisan vuokralaite?
     
  4. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Ei toki, kaikki integroidulla Conax-paikalla varustetut ostolaitteet kyllä kelpaavat. Moduulin vuokrauspakko koskee vain CI-paikalla varustettuja laitteita, joissa ei ole integoitua korttipaikkaa, eli käytännössä televisioita.
     
  5. matti lammikko

    matti lammikko Guest Guest

    Joined:
    Dec 11, 2000
    Messages:
    395
    Likes Received:
    3
    Eikä vieläkään Eurosport HD:tä, odotus siis jatkuu edelleen. Hassua DNA:lta pitää vieläkin vihaa keväisen kynsille saannin jälkeen, vaikka kys. kanava varmasti toisi mahtavan määrän uusia HD-asiakkaita.
     
  6. sammy73

    sammy73 Tuttu kasvo

    Joined:
    May 3, 2006
    Messages:
    351
    Likes Received:
    12
    Viikonloppuna ilmaiskatselussa vain Animal Planet HD: ta tuli katsottua pikkasen. Ikinä en senttiäkään noista maksaisi vaikka teräväpiirtona tuleekin.
     
  7. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,968
    Likes Received:
    625
    Villinä spekulaationa Eurosport HD:n tulo DNA:lle voisi mahdollisesti myös aiheuttaa ongelmia YLE HD:n näkymisen osalta. Eikö juurikin Welhon verkossa ole niin, että YLE HD ei näy (MM Berlin ja tulossa useampikin tapahtuma lähitulevaisuudessa esim. Talviolympialaiset). Eurosportin ja kaapelioperaattorin intresseissä voisi olla ennemmin myydä Eurosport kanavaa sen sijaan, että operaattori välittäisi "ilmaista" YLE HD:tä. Toki Eurosportilta tulisi ohjelmaa koko ajan.
     
  8. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Ainakin Elisalla näkyy sekä Yle HD, että Eurosport HD, joten ei noiden näkyminen yhtäaikaa ainakaan oikeusmielessä mahdotonta ole.
     
  9. poopee

    poopee Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 18, 2005
    Messages:
    546
    Likes Received:
    1
    Jokos firmat käyttävät HD-lähetyksissä DVB-C2 modulaaiota?
     
  10. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 12, 2001
    Messages:
    4,057
    Likes Received:
    49
    Ei semmosille ole kiirettä, kun kaistaa riittää kaapelissa paremmin.
     
  11. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Eivät käytä, kun ei ole tuota vastaanottavia laitteitakaan myynnissä. Lisäksi tuo on iso laitteistoinvestointi operaattoreille, eikä sille ole juuri nyt valtavaa tarvetta.

    Omia pohdintojani C2-asiaan liittyen enemmän tuolla:

    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=77849
     
  12. timo64

    timo64 Käyttäjä

    Joined:
    Jun 14, 2009
    Messages:
    247
    Likes Received:
    1
    Soneran kaapeliverkossa ei näytä olevan mahdollista katsoa yhtään HD-kanavaa, edes maksullisia.
    Esim Canal+ HD näkyy lyllä Elisan verkossa, samoin DNA:lle tulossa HD-kanavia, jne.
    Onkohan edes lähiaikoina tulossa soneralle, jollain tietoa?

    Operaattorin vaihto esim DNA:han ei varmaankaan onnistu omakotitalossa joka liitetty soneran verkkoon?
    Eli kärsitään sitten tästä soneran avuttomuudesta loppuikä...

    :mad:
     
  13. timo64

    timo64 Käyttäjä

    Joined:
    Jun 14, 2009
    Messages:
    247
    Likes Received:
    1
    Oheisen uutisen mukaan olisi sonerallekin tulossa ainakin canal+ HD tämän vuoden aikana, saa nähdä toteutuuko.
    http://www.dnainternet.fi/digitv/tiedotteet/yleiset/lisaeaehdkanavia.html

    Uutinen kirjoitettu 5.3.2009, ja poiminto:
    "Tällä hetkellä CANAL+:n HD-kanavia voi tilata kaapeliverkossa Welhon ja DNA:n verkoissa sekä Canal Digitalin satelliittiverkossa. Lähitulevaisuudessa CANAL+:n HD-kanavien tilaaminen on mahdollista myös Soneran, Elisan, Turun Kaapelitelevision ja Anvian kautta. Berntzen uskoo, että tämän vuoden aikana kaikki Suomen kaapeliyhtiöt tarjoavat CANAL+:n HD-kanavia. "
     
  14. excalibur

    excalibur VIVA LA RESOLUTION! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 1, 2001
    Messages:
    611
    Likes Received:
    0
    Lainaus sonera.fi keskustelualueelta:

     
  15. timo64

    timo64 Käyttäjä

    Joined:
    Jun 14, 2009
    Messages:
    247
    Likes Received:
    1
    Mites muuten jos nyt hankkii esim humaxin tallentavan hd boksin 1000C, ja omistaa soneran maksukortin (johon myöhemmin hankkii jonkun hd-kanavapaketin), tarkoittaako korttilinkitys sitä että kyseistä korttia voi käyttää vain tuolla yhdellä cable-hd boksilla?
    Eli kodin muissa "normaali" bokseissa kortti ei enää toimi kuten tähän saakka?
     
  16. Olavivalo

    Olavivalo Tuttu kasvo

    Joined:
    Nov 21, 2008
    Messages:
    252
    Likes Received:
    0
    Erittäin hyvä ja aiheellinen kysymys. Osaavatkohan operaattorit vielä itsekään tähän vastata?
     
  17. maigea

    maigea Guest Guest

    Joined:
    Jul 3, 2005
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Elisan (TTV) korttini on linkitetty wbox HD -boksiin (Humax HDPVR-1000C) ja kortti toimii ongelmitta myös Topfield TF600PVRc -boksissa.

    En tiedä, onko operaattoreilla tässä erilaisia käytäntöjä ja voiko edes teknisesti olla eroja.
     
  18. kaisersoze

    kaisersoze Guest Guest

    Joined:
    Jul 25, 2006
    Messages:
    75
    Likes Received:
    0
    Linkitys toimii 3x3 HD-laitteissa, eli kolme ohjelmakorttia ja kolme HD-boksia ristiin. sen lisäksi kaikki kotona olevat sd-boksit näyttävät sd kanavat kuten ennenkin.
    jos siis haluaa ottaa kortin mukaan kaverille ja katsoa formuloita niin kortti toimii kaverin sd boksilla muttei HD-boksilla.
     
  19. juka39

    juka39 Tuttu kasvo

    Joined:
    Feb 14, 2007
    Messages:
    305
    Likes Received:
    0
    Tuli luettua koko ketju ensimmäisestä viimeiseen viestiin. Muutama tunti siinä vierähti. Jotakin ehkä asiasta opin, jotakin ehkä en. Rajoitteenani on huono alan tekniikan tuntemus ja ehkä ikäkin.

    TV kuvaa tänne syötetään Elisan kaapelista ja tarkoituksena olisi hankkia 40-42 tuumainen televisio (reilu vuosi sitten ostettu 32 tuumainen Sony on jäänyt pieneksi). Lähes kaikissa merkeissä näkyy olevan hybridi virittimet ja lisäksi MPEP4 viritin kaapeliverkon teräväpiirtolähetyksiä varten.

    Teräväpiirto kiinnostaa vain urheilulähetyksissä. Erityisesti kiinnostavat tulevat suuret urheilutapahtumat, jotka lähetetään teräväpiirtona YLEN toimesta mutta (minulle) Elisan kautta.

    Olen ymmärtänyt, että em. teräväpiirtolähetysten vastaanotto edellyttää Gable Ready HD televisiota ja sen C1+ paikkaan pistettävää Elisalta vuokrattavaa kortinlukijaa (5,90 €/kk) ja kaapelikorttia (1,60e/kk).

    Kejussa keskusteltiin pääasiassa C1:stä. Tuoko uusi C1+ (joita nykytelkkareissa näyttää olevan) joitakin muutoksia edelläsanottuun?

    Olisin kiitollinen, jos joku tietävämpi tarkistaisi, onko yllä oleva järkeilyni oikeaan osunutta. Pitäisikö muutakin ottaa huomioon TV:n hankinnassa?
     
  20. sijk

    sijk Jäsen

    Joined:
    Mar 2, 2005
    Messages:
    97
    Likes Received:
    0
    YLEn HD-kanava ei tällä hetkellä käytä korttilinkitystä, joten omallakin Conax-kortinlukijalla pärjää sen suhteen.

    Kaapeliverkon linkitettyjen maksu-HD-kanavien suhteen riittää, että televisio on Cable Ready HD -hyväksytty. Nykyinen hyväksyntä ei sisällä vaatimusta CI+:lle, mutta tietysti operaattori saattaa jossain vaiheessa sellaisenkin vaatia. Esimerkiksi uudet Sonyt on varustettu CI+:lla, joten ne ovat turvallisia valintoja tulevaisuutta ajatellen.

    Tämä pätee siis vain kaapeliverkkoon, antenniverkossa tullaan käyttämään DVB-T2-tekniikkaa, jota ei vielä yksikään televisio tue.