Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

JL Audion kotisubbarit tulossa

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by Zipman, Mar 12, 2005.

  1. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Ei väliä tilaatko Saksasta vai USA:sta, maahantuojan ohi pitäisi aina mennä, ja sehän ei onnistu.
     
  2. Bumer

    Bumer Goodfella Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 10, 2004
    Messages:
    1,673
    Likes Received:
    4
    Nyt en oikein käsitä mitä ajat takaa. Jos esim. tilaat saksalaisesta netti kaupasta xxx ja ne lähettävät paketin sinulle postitse jossa on jo jonkinlaiset saksan (alv.) verot + postikulut, ainut mikä voi siihen vielä vaikuttaa on tulli, mikäli avaavat paketin (sekin aika satunnaista), niin silloin voi tulla extraa maksettavaa, mutta eihän maahantuojan tietoon tule nämä saksasta tilaukset. Koska silloin tuote on saksaan tullut saksan maahantuojan kautta.
     
  3. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Kyllähän EU:n sisällä tavara saa tosiaan liikkua vapaasti (eikä tullilla ole siihen mitään sanomista), mutta tämä edellyttää, että liike Saksassa tms. on valmis myymään sinulle. Eri maiden maahantuojat ovat siis saattaneet sopia etteivät myy toistensa ohi. AV-vahvistimissa, projektoreissa jne. tilaus tosiaan onnistuu, mutta oletko koskaan kuullut esim. Saksasta tilatusta Velodynen subbarista?
     
  4. Bumer

    Bumer Goodfella Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 10, 2004
    Messages:
    1,673
    Likes Received:
    4
    Sekin on sitten eri juttu kuinka nämä kauppiaat noudattavat tätä, kun kerran niitä netti kauppojakin varsinkin saksassa on laidasta laitaan, toki läheskään kaikki eivät toimita saksan ulkopuolelle. Täytyy kysyä ihan mielenkiinnosta muutamista kaupoista (kun ne saapuvat saksan markkinoille) toimittavatko suomeen sitten näitä vai ei.
     
  5. og playa

    og playa Guest Guest

    Joined:
    May 18, 2005
    Messages:
    1,017
    Likes Received:
    0
    Jos jollakin olisi vain yhtään aikaa, niin pystyisikö katsomaan jostakin usa:n kaupasta, paljonko vaikka tuo 13W7-elementti maksaa. Saisin vähän käsitystä, paljonko tuohon sitten tulee lisähintaa täällä suomessa
     
  6. Brunberg

    Brunberg Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2005
    Messages:
    361
    Likes Received:
    0
    About 700 taalaa näyttää olevan yleisesti hinta. Tosin eikö tuo ollut tuosta muokattu elementti, eikä suoraan tuo?
     
  7. Leewi

    Leewi Guest Guest

    Joined:
    Jun 8, 2006
    Messages:
    195
    Likes Received:
    0
    Tuo sopiminen on lainvastaista EU:ssa, ei silti etteikö sitä tapahtuisi. Voihan sitä vaikka nostaa kanteen sakemanni myyjää vastaan jos kieltäytyy myymästä, palvelun varmistamiseksi :)
     
  8. og playa

    og playa Guest Guest

    Joined:
    May 18, 2005
    Messages:
    1,017
    Likes Received:
    0
    Ei juu ollut, mutta tiedän paljon tuo elementti maksaa suomessa, niin saan vähän käsitystä. Eli vuosi sitten tuota elementtiä myytiin suomessa yleisesti n.1000 euroon. Jostain sitä sai kaverini mukaan vähän päälle 900. Nyt kuitenkin sen elementin hinta on noussut 300 eurolla!(näin siis kaverini mukaan) Mistäköhän tuo hinnan nousu johtuu?
    Noista päätellen saattaa hyvinkin tuo pikkusubi maksaa 4000 euroa, et aika sika hinta.
     
  9. shamen

    shamen Guest Guest

    Joined:
    Feb 19, 2003
    Messages:
    1,218
    Likes Received:
    0
    Varmaan siitä mistä johtuu kaapeleittenkin hinnannousu, eli kuparin hinta on noussut reilusti.

    Tuo oli sitten erään myyntitykin selitys kun ihmettelin vivancon kakkascarttikaapelien hintojen nousua.
     
  10. og playa

    og playa Guest Guest

    Joined:
    May 18, 2005
    Messages:
    1,017
    Likes Received:
    0
    Onko näiden saapumisesta vieläkään varmaa tietoa? Jostakin amerikkalaiselta foorumilta muistaakseni luin, ettei JL Audiolla ainakaan toistaiseksi olisi intressejä tuoda tätä subia eurooppaan. Vähän kyllä ihmetyttää, jos noin on, kun suurimpia Velojakin tuntuu menevän aika mukavasti.
     
  11. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Harvoinpa sitä quottailee omia viestejään yli kahden ja puolen vuoden takaa, mutta nyt syy on sen verran hyvä, että päätin tällaiseen tekoon alentua.

    Yksi kpl JL Audio Fathom f113 siis rantautui Lappeenrantaan reilu viikko sitten. Kyseinen yksilö on ainoa Suomessa, maahantuoja ei edes tiedä vielä virallista hintaa (arvio liikkuu 4000-5000 euron pahemmalla puolella). :eek: Fathom f113 osallistui luonnollisesti myös syksyn mittaussessioon, josta lisää jonkin ajan päästä. Kovin paljoa en ole vielä sattuneesta syystä ehtinyt Jii Ällää huoneessa kuuntelemaan, mutta erinomaisen mielenkiintoisesta tuotteesta on kysymys. Firman asiakaspalvelusta lähtien, päättyen tuotteen toimitukseen, pakkaukseen ja viimeistelyyn, huokuu korkea high end -henki, jos tällaista ilmaisua haluaa käyttää. Esimerkiksi huonekorjaimen (A.R.O) vaatiman mittausmikrofonin mukana toimitettu täysnahkainen suojapussi maksaa jo todennäköisesti enemmän kuin monen muun halvemman hintaluokan subwoofereiden Kiinassa/Intiassa massatuotantona valmistetut elementit. :D

    Alla kuvia paljastustilaisuudesta.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  12. anidabi

    anidabi Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    1,676
    Likes Received:
    2
    Onhan tuo elementti ihan hillittömännäköinen. Ensimmäisenä tulee mieleen turvonneet huulet, mut ei ne ylemmät vaan pussy pump huulet! :D
     
  13. johannesk

    johannesk Ignorance is bliss. Tukijoukot

    Joined:
    Sep 20, 2005
    Messages:
    1,434
    Likes Received:
    1
    Mikähän liene sitten Gothamin tuleva Suomi-hinta? :D

    [​IMG]

    (onko näitäkin tehty jo noin monta vuotta ja vasta nyt rantautuvat tänne?)
     
  14. jardahl

    jardahl Tunnettu jäsen

    Joined:
    Nov 9, 2000
    Messages:
    679
    Likes Received:
    1
    Kyllä tuommoisen voisi jo sanoa riittävän kerrostaloyksiöön. :cool:

    Tietenkin kaksin kappalein ja toimisivat samalla minimonitorien jalustoina...
     
  15. Collusion

    Collusion Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 31, 2005
    Messages:
    1,790
    Likes Received:
    10
    Takakanavien apubassoksi... :cool: :D
     
  16. anidabi

    anidabi Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    1,676
    Likes Received:
    2
    Jep, seuraaviin testeihin sitten halpasubit Gotham ja Velodynen signature.
     
  17. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    15000 euroa?

    Tuo "2004" hieman hämää, koska ei edes Fathomeja ole ollut saatavissa USA:kaan kuin vasta ~vuoden ajan. Ja ensimmäiset Gothamit saapuivat dealereille vasta noin kuukausi sitten. JL mainosti näitä subbareita jo kauan ennen varsinaisen myynnin aloittamista.

    Ja siis tuo minun yksilö on vain tehtaalta lainassa, en toki koskaan laittaisi tuollaisia rahoja subbariin. :hitme:
     
  18. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Laitetaan nyt tähän ketjuun, kun kyseisestä subbarista on kyse. Päätin sitten sunnuntain kunniaksi pitää pienen subbarijumpan. Vaikka Fathom f113 onkin melko pieni subbari, painoa löytyy kuitenkin noin 60 kg, joten melkoista jumppaamista tuon liikuttelu on. Pieni koko kuitenkin mahdollistaa erilaiset sijoituspaikat, joten kokeilin huvikseen erästä aikaisemmin kokeilematonta paikkaa huoneessani. Yllätyksekseni kyseinen paikka kuulosti jo heittosäädöillä (tm) yllättävän hyvältä. Mittausten ja tarkempien säätöjen jälkeen bassopää alkoi kuulostaa paremmalta kuin koskaan aiemmin tässä huoneessa. Etenkin leffaraitoja aiemmin muilla sijoituksilla vaivannut eräänlainen liika raskaus poistui lähes kokonaan (vaikka lähes identtinen taajuusvaste). Kyseinen sijoituspaikka antaa noin 6-8 dB vähemmän huonekorostusta 15-60 Hz välillä, mutta sen korvaa helposti järeämmällä subilla. :D Nyt vaan pohtimaan, jotta minkälaisen hirmun sitä tuohon uuteen paikkaan rakentaa. Tällä hetkellä paikalla istuu kuitenkin JL Audio Fathom f113, joka hoitaa tehtävänsä erittäin hyvin. Musakäytössä en keksi oikein mitään haukuttavaa, leffakäyttöön ihan alimpien (15-30 Hz) maksimit eivät kuitenkaan ihan riitä.

    Alla noin tunnin hieromisen jälkeiset taajuusvasteet. Parametrisesta ekusta käytössä vain pari ihan pientä filtteriä. Pääkaiuttimina Gradient Evidencet. Niiden ja subbarin vasteet summautuivat erittäin kauniisti, kunhan subbarin vaiheen vain käänsi ympäri. 100-200 Hz väli on huoneesta johtuen hieman kuopallaan - subbari ei siis varsinaisesti ole kuumana.

    [​IMG]
     
  19. anidabi

    anidabi Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    1,676
    Likes Received:
    2
    Rakennat tietysti niistä LMS elementeistä uuden ultimate low bass boom boxin. Mitä sulla niitä olit? Kolme aktiivia ja kaksi passiivia? Luulis tuosta paketista saavan jo kohtuu alabassot. :D Ei ehkä mikään optimaalisin paketti, mut kuitenkin...
     
  20. bassohullu71

    bassohullu71 Guest Guest

    Joined:
    Jan 5, 2008
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0
    mulla on pari kappaletta jlaudion 15w1-4 kotikäytössä 350 litran kotolossa per elementti...
    ja voin sanoa että soivat hyvin ja menee matalalle ja tarvittaessa soivat niin lujaa ja puhtaastin että meinaa oikeen ahistaa...
    ja ei kumise 60-70 hertsin tienoilla kun on noin isossa kotelossa...
    vahvistimena toimii harman kardonin 2 kertaa 250 vattinen vahvistin.....