samalla tavalla tuo kaikkien rakastama Pakarisen Hanna raiskasi edellistä voittajan laulua, laulu kuulosti samalta kuin iltaisen finaalin avaus.
Jeps, Ilkka voitti. Eipä siinä mitään, tänään Ilkka oli parempi ja siinä mielessä ihan ansaittu voitto. Katsotaan miten ne sopparit tulee menemään vielä tulevaisuudessa.. Ilkkahan saa varmasti, mutta muitakin luulis tulevan. Ihan sama se minulle on, kun en yhdenkään mahdollisen Idols-levyttäjän levyä ikinä ostaisi kun en sellaista musiikkia kuuntele, mutta toivon kuitenkin menestystä. Eipä ole tosin tullut pitkiin aikoihin ostettua mitään musiikkia, tässä on jo pitkään pärjätty nettiradioiden voimin. Ja uusi Pandora-palvelu on aika helmi, sitä tulee eniten käytettyä tätä nykyä.
Itse asiassa se on aika todennäköistä. Eihän sillä ole mitään muita eväitä, kuin se että teinixit on iskeneet siihen tällä hetkellä silmänsä. Se on puol vuotta korkeintaan ja anttilasta saa levyä eurolla.
Ilkka oli kyllä huono finaalin aikaisemmissa osissa. Tänään kuitenkin paransi selkeästi ainakin meikäläisen korvissa. Luonne ja muu olemus ovatkin sitten aika luotaantyöntävät. Katri kuulostaa hetkittäin oikeinkin kauniilta, mutta ei siinä mikään auta: saundi on epäpuhdas. Olihan tätä Idolsia ajoittain ihan hauska seurata. Äkkiäkös tämä tästä unohtuu, kun näiden tästä sikiävien 'artistien' tuotanto ei kuitenkaan tule herättämään minkäänlaista kiinnostusta.
Joudun kyllä tunnustamaan, että noista kahdesta viimeisestä parempi voitti. Ilkka petrasi aivan järkyttävän paljon edellisistä kerroista mitä olen kuullut, vaikka olen hänestä motkottanut aiemmin. Katri puolestaa ... siis vieläkään en kuule sitä erinomaisuutta, mistä tuomarit ylistivät. Enkä sitä persoonallista omaa ääntä, mistä naistuomari kehui. Sen sijaan kuulin, kun 2. tai 3. piisissä Katrin ääni romahti ja pätkän matkaa lähes lausuttiin sanoja.
Ennen finaalia ajattelin että Katri voittaa, mutta biisien jälkeen piti myöntää että kyllä se Ilkka oli sittenkin parempi laulamaan nyt. Ilkan hyväksi pitää myös sanoa miehen kehitys - tuntuu että laulut on parantuneet huomattavasti finaalien aikana. Lehdistössäkin on keskusteltu siitä kuinka huonosti finalistit laulavat, ja toisaalta asiaa on perusteltu sillä, että paikanpäällä ääni kuuluu niin huonosti. Miten ihmeessä ääni voi kuulua huonosti, kun on ollut viikkoja aikaa säätää äänentoistoa. No, kokonaisuutena, nyt se on ohi - odotellaan että saadaanko tästä idolsista monta pitempää artistia. Agnesista voisi tulla ja kaipa sitten tuosta Ilkastakin.
Totta. Katrilla oli virallinen naispopparin/rokkarin ääni - korkealta ja kovaa kaikki samalta nuotilta. Kuulosti kisan alussa hyvältä, mutta eilisessä finaalissa alkoi jo korva rasittumaan. Lisäksi läpi koko kisan Katri, kuten myös muut naiset, oli stailattu päin persusta. Siinä missä miehet näyttivät rennoilta, näyttivät naiset juuri niin stailatuilta kuin vain voi olla - Hei tälle ämmälle laitetaan jotain, mitä se ei ikinä laittais itse päälleen. Tavoitteena lienee ollut vain muuttaa ulkoasua ja pukeutumista mahdollisimman paljon. Stailaus lienee onnistunut silloin, kun ei heti ajattele, että artisti on stailattu tai että joku muu on noikin vaatteet valinnut. :OI
Tämän vuoden Idolsissa oli se ongelma, että kansa (=teinit) äänesti hyvissä ajoin finaalista pois 3-4 oikeasti hyvää laulajaa. Nuo kaksi viimeistä olivat seitsemän finalistin kaksi huonointa laulajaa. Olikohan tuomareita kielletty haukkumasta kilpailijoita viimeisessä finaalissa? Vai oliko äänimaailma heidän tuoliensa kohdalla niin erilainen kuin mitä tv:n välityksellä kuului? Nimittäin omasta mielestäni Katri lauloi lähes koko ajan niin huonolla vireellä, että pahaa teki kuunnella. Tästä syystä siirryinkin ensimmäistä kertaa toivomaan, että se toinen voittaisi.. Tällainen kilpailuformaatti kiehtoo, ja katsoin joka osan. Mutten silti osta missään tapauksessa yhtään näiden artistien levyä. Sen verran pitää tunnustaa edellisistä "idoleista", että Jani Wickholmin musiikki miellyttää.
oli tälle katrille laitettu niin järkyttävä tukkalaite että meinasi itku tulla. samaten ne vaatteet? kuka pistää noin järkyttävän näköiset... ei herranjumala mikä cindy lauper... ei silti, ei hän saanut biiseihin mitään sävyjä vaan oli ihan yhtä nuottia alusta loppuun. ei pystynyt ilukaan pukuaan ryhdillä kantamaan vaan näytti lähinnä juuri uimasta tulleelta. mielestäni ilu on parempi ja voitti kuten arvailinkin. -miten se muuten on mahdollista että joku on liian ammattilainen ja tiputetaan pois? onkohan formaatin säännöissä maininta siitä että pärjääjien pitää tulla aivan noviiseina mukaan?
Ihmisiä varmaan puhuttelee sellainen ryysystä rikkauksiin -meininki. Kai se on vähän kuin tuhkimotarina, kuten Pakarisenkin kohdalla. Valitsemalla tähdeksi tavis, pidetään myös ehkä yllä illuusiota, että kuka tahansa voi olla seuraava tähti. Mutta tämä nyt on tällaista spekulaatiota. Ehkä totuus onkin se, että millään muulla ei ole merkitystä, kuin että esiintyjä on ihQ ja ns söpö.
Ilkan vire oli tosiaankin parantunut edelliskerrasta, ehkäpä korvanappi auttoi oman äänen ja bändin kuulemisessa, mutta kyllä minusta Katri edelleen nappasi pitemmän korren esityksillään. Ilkan esityksissä ei vain kerta kaikkiaan vieläkään ollut sitä jotain, joka oikeuttaisi tekemään uuden version, kun alkuperäinen levytys on kuitenkin jo olemassa. Myös voittajan biisi kuulosti minusta inspiroivammalta ja eläväisemmältä Katrin tulkitsemana. Artistina ja tulkitsijana Katrissa on minusta enemmän persoonaa ja syvyyttä kuin Ilkassa, mutta samapa tuo, parhaat laulajat olivat kuitenkin jo pudonneet aiemmilla kierroksilla. Hesarissahan muuten sanottiin, että annettu äänimäärä oli 390000. Aika vähän siis siinä mielessä, että suurin osa katsojista ei ilmeisesti äänestänyt kumpaakaan sen sijaan pienempi osajoukko äänesti sitäkin innokkaammin. Tulos olisikin voinut olla aika erilainen, jos kaikki finaalia katsoneet olisi 'pakotettu' äänestämään jompaa kumpaa kilpailijaa.
Tämä kisa voitettiin vaaleanpunaisten kännyjen voimalla ja aivan muilla kuin musiikillisilla perusteilla.....
Aivan kuten oli tarkoituskin? Eli tuleva kohderyhmä äänestää itselleen idolin. Ei, kyseessä ei todellakaan ole laulukilpailu.
Joo, ne aina lähetyksen päätyttyä jää sinne säätämään viikoksi:hitme: Joihinkin paikkoihin on vaan pirun vaikea saada toimivaa kuuntelua vaikka kuinka vääntäisi, varsinkin jos artisti ei halua käyttää korvanappeja. Mitä tulee vireisiin ja tuomarien kommentteihin, niin paikalla kuultu on AIVAN eri asia kuin TV:stä kuuntelu. Joissakin tapauksissa live-meiningistä johtuen ei kiinnitä mitään huomiota pikkuvirheisiin, mutta TV-tallenne on niille todella raaka ja armoton. Esim. salissa artisti hiljaisella bändiin nähden (vaimentaa virheitä) ja lähetysmiksauksessa artisti kovalla bändiin nähden = korostaa virheitä.
Öö, no mitäpä luulet? Sillä levy-yhtiöllä joka tulevien "idolien" levyt julkaisee on näppinsä pelissä varmasti koko ohjelman tuotannossa. Ei olisi ihan hirveän hyvää mainosta tuleville artisteille joilla juuri kirjoitettu soppari polttelee taskussa jos tuomarit viimeisessä lähetyksessä sanoisivat; "Tämän vuoden taso oli oli viime vuoteen nähden aivan paska ja kumpikaan teistä ei osaa laulaa, kiitosh".
Jep, epäilemättä tuomareita oli ohjeistettu. Pisti vain silmään, koska aiemmissa finaaleissa haukkuminen oli vielä sallittua. Idolsissa häiritsi tietysti jälleen esimerkiksi se, että äänien määrää samasta liittymästä ei ollut rajattu. Tietenkin tässä oli tarkoitus rahastaa äänestyksellä, vaikken tiedäkään, miten isoa osaa homman ympärillä pyörivästä rahasta se edusti. Mun kohdallani se aiheutti sen, etten edes harkinnut äänestäväni ketään. Jos ääniä olisi vain yksi per liittymä, voisi olla helpompaa lähteä mukaan, kun ei ajattelisi joidenkin himotekstaajien hukuttavan "järkevän" porukan äänet. Lopputuloksena saattaisi olla jopa oikeudenmukaisempi lopputulos. Tarkoitan lähinnä, että kai se on kuitenkin tärkeämpää, että idolin takana on mahdollisimman suuri joukko ihmisiä, eikä pienempi joukko fanaattisia. Fanaattisetkin ostavat käsittääkseni vain yhden kappaleen uutta levyä. Toisaalta saattavat sitten muuta idolinsa nimissä myytävää krääsää kuluttaa.
Ei malta odottaa, millaisen kohtauksen kaikkien lemppari "Ibi Love" tällä kertaa järjestää kisassa. Kun näköjään on taas osallistunut.. :sick:
Hassua. Eikös Ibin pitänyt Joonas & Ruben showssa Rubensille antaman haastattelunsa mukaan olla menossa jo edellisen Idolsin jälkeen Lontooseen ja olla siellä fucking big star? Mitä ihmettä se tekee uudelleen perähikiän Idiots kisassa kaksi vuotta myöhemmin? Long