Hyvä 2.1 kaiutinjärjestelmä ehdoton hintaraja 700e

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana Kaiutinkeke, 07.09.2013.

  1. Kaiutinkeke

    Kaiutinkeke Guest Guest

    Liittynyt:
    07.09.2013
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eli 2.1 kaiutinjärjestelmä mukaanlukien vahvistin ellei ehdoteta aktiivi kamoja max 700e.
     
    Viimeksi muokattu: 07.09.2013
  2. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 599
    Saadut tykkäykset:
    527
    "Halutaan mahdoton".
     
  3. Batmobile

    Batmobile Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    24.08.2008
    Viestejä:
    392
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuota tuota... Tästä viestistä nyt ei oikein saa tolkkua mitä tässä ollaan hakemassa. Ilmeisesti vinkkejä setin hankkimiseen? Tuon "hyvä"-sanan käytön takia otsikossa joutuu kyllä komppaamaan edellistä, mahdoton yhtälö tuolla budjetilla.
     
  4. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 599
    Saadut tykkäykset:
    527
    Ja ennekuin syytetään kultakorvailusta:
    - edullisimmat AV-virvat tarjouksessa 199,-, stereovahvistimia tuohon hintaan ei näkyvissä
    - about kaikilla "oikeilla hifivalmistajilla" se edullisin malli maksaa 200-250e/pari (sivuutetaan nyt satelliitit ja verkkokauppa.com/gigantti/musta pörssi -myyntiin tehdyt)
    - halvin lisäbasso josta oikeasti on iloa siinä mielessä, että se ihan oikeasti toistaa edes jonkinverran alemmas ja paremmin kuin nuo 200e/pari hyllykaiuttimet on ~500e, jos ei itse ala rakentaa (väittävät, että DIY saa halvemmalla).

    Ja tuosta puuttuu niiden 200e/pari maksavien kaiuttimien jalustat.

    Joten edullisimmillaan tuollaisen paketin voisi saada 200e + 200e + 500e = 900e eli budjetin yli mennään yhden kaiuttimen hinnan verran. Huom: edullisimmillaan. En kuitenkaan menisi sanomaan tuota "hyväksi", kuin enintään Gigantin valmissarjoihin verrattuna.

    Budjetti on, valitettavasti, mahdoton, niin kauan kuin tuo "hyvä" liikkuu yhtälössä.
     
  5. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    4 957
    Saadut tykkäykset:
    543
    Noo, ei tuo nyt mahdoton ole, kaikkien vehkeitten pitää olla käytettyjä ja niiltä osin myös "löytöjä"...
    Esim. Hifi 50/3 kajareiksi ja joku vanha paremman pään NAD tai muu hyvä merkki, hyvä AD-muunnin ja subbarin voi melkein unohtaa...
    Kaikki nuo siis käytettyinä...
    Se missä käytetyissä voi "karahtaa kivelle" on kajarien naarmut ja ripustuksien hapertuminen sekä vaffin potikat rahisee ja mahdolliset kaken nappuloiden toimimattomuudet...

    T: Vesku
     
  6. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Saa tuollakin rahalla täysin käyttökelpoisen äänentoiston uutena. Ohjelmalähde on nykyään tietenkin aina PC-tietokone hyvällä (ei-emolevylle-integroidulla) äänikortilla varustettuna. Äänikorteista behringer UCA202 on eräänlainen ihmelapsi, maksaa vain muutaman kympin, mutta tarjoaa sekä mittauksissa että kuunteluissa erinomaista suorituskykyä..

    Äänikorttiin kytketään suoraan aktiivikaiuttimet, jollon mitään esivahvaria tai muutakaan ei tarvita (mikäli siis PC on ainut äänilähde). Subbariksi valitaan sellainen malli, jossa on toimiva sisäinen jakosuodin, niin sitäkään ei tarvitse hankkia erillisenä purkkina (monissa subeissa on jakosuodin, mutta valitettavasti läheskään kaikissa ei toimivaa sellaista).

    Äänikortti: http://www.thomann.de/fi/behringer_ucontrol_uca_202.htm
    Kaiuttimet: http://www.thomann.de/fi/krk_rp5_rokit_g2_bundle.htm
    Subbari: http://www.thomann.de/fi/krk_10s.htm
    Kaapelit esim. 2kpl: http://www.thomann.de/fi/cordial_cfu_3_cc.htm
    yht = 764,80 € toimitus on ilmainen (ilman subbaria 314,90 €, jos esim. säästät pari kuukautta ja ostat subbarin ja toisen kaapelin sitten erikseen)

    Minulla on käytössä tuo sama KRK-kokoonpano, mutta eri äänikortilla (behrukin kyllä löytyy, mutta toisessa setissä) ja tyytyväinen olen suorituskykyyn vuosien jälkeenkin.
    (Ja vakioplazalaiset varmaan muistavat, että olen tuota KRK settiä mainostanut joskus ennenkin, pahoitteluni vanhan toistosta jälleen..)

    Edit: Mikäli raja tosiaan on ehdoton, eikä jousta edes tuota muutamaa kymppiä (edes subbari myöhemmin erikseen ostettuna), niin sitten varteenotettavana vaihtoehtona on ihan pelkkä 2.0 stereopari isompia kajareita. Esim. samat edellä mainitut äänikortti sekä kaapeli, ja nuo suuremmat KRK kaiuttimet: http://www.thomann.de/fi/krk_rp8_rokit_g2bundle.htm
     
    Viimeksi muokattu: 07.09.2013
  7. jjabi

    jjabi Vakiokasvo

    Liittynyt:
    04.01.2011
    Viestejä:
    523
    Saadut tykkäykset:
    2
    Itse olen suhteellisen tyytyväinen omaan settiini joka kustansi noin 700e.

    Ostin Dali Zensor 1 jalustakaiutinparin hintaan 299e jotka osoittautuivat oikein hyvä äänisiksi veijareiksi.

    Denon AVR-1910 käytettynä Audysseyllä varustettuna 200e

    DIY subbarin lohkaisin koulussa ja vahvistimen ostin käytettynä hintaan 100e ja samaan hintaan laadukkaan elementin käytettynä. Koulussa tehtynä ei puu ja pintakäsittelymateriaaleille ei kertynyt hintaa kuin joku 30e.
     
  8. Batmobile

    Batmobile Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    24.08.2008
    Viestejä:
    392
    Saadut tykkäykset:
    0
    Aika omituinen väittämä. Kyllä mulla ainakin on useampi lähde, joten (esi)vahvistimen käyttö on aika lailla pakollista. Mikäli kysyjälläkin äänilähteitä on useampia, ollaan taas lähtötilanteessa eli vahvistimen tarve nostaa hinnan yli budjetin.
     
  9. Must@n@@mio

    Must@n@@mio Tuttu käyttäjä Blokattu

    Liittynyt:
    06.06.2013
    Viestejä:
    246
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tietokone on melko monitaitoinen veijari. Esivahvistinkuluissa(kin) pystyy säästämään nakittamalla sille AV-tehtäviä.
    Ai niin. No on minullakin toinen ohjelmalähde, pelikonsoli. PC:n pelaamiskunnossa pitäminen häiritsee liikaa sen muuta käyttöä.


    Alunperin kysytty "700 erkin äänentoisto" -kysymys on taidettu käsitellä & suositi-suositella täällä jo n. sata kertaa ennakkoon. Ratkaisun löytämiseen saattaa pystyä soveltamaan myös 600 ja 800 €:n -pakettipähkäilyjen suosituksia.