No kattoin kyllä trailerin ennen ostoa, ja kauhukomedia sekin oli niinkuin oli evil deadkin. Koittaisit sanoa asiat hieman vähemmän vittumaisemmin :OI
Kill Bill 2 Kuten pelkäsin, harvoin onnistuu jatko-osa. Meininkiä ei ollut niinkuin oli ykkösessä ja äänet eivät yltäneet ykkösen tasolle. Elokuva ei sinänsä ollut huono, mutta odotukset olivat pilvissä niin pettymys tulee tottakai. 90 minuuttia oli filmiä palanut niin alkoi kellokin jo mennä hitaasti. 3/5
3 pistettä vaikka pettymys? tai no onhan se niinkin jos ennakkoodotukset ovat liian korkealla. Minullakin oli kohtuu korkeat ennakot, mutta kb vol 2 lunasti odotukset ja on ehkäpä jopa vol 1:sta parempi, tai no ainakin yhtä hyvä. Ja varsinaisestihan kyseessä ei ole ihan tavallinen jatko-osa vaan toinen puolikas yhteenfilmatusta kokonaisuudesta.
Pistetään nyt hieman pidemmältä aikajaksolta, kun viimeisestä postauksesta tähän threadiin lienee muutama tunti jo vierähtänyt. Evil Dead: ei ollut aivan niin surkea kuin Braindead, mutta ei se kaukanakaan ollut. Tylsä, päämäärätön, ei-hauska, umpisurkea "juoni" ja arvostelun alapuolella olevat näyttelijäsuoritukset kruunaavat kokonaisuudet. Toiseksi huonoin ns. elokuva, jonka olen nähnyt. 0,5 / 5 Frenzy: Alfred "jännityksen mestari" Hitchcockin uskomattoman tylsä elokuva. Kaikki toimii teoriassa, henkilöt hyviä ja perusidea kunnossa, mutta jos kerran yritetään tehdä yli 15 minuuttia elokuva, niin siinä olisi hyvä myös tapahtua aina silloin tällöin jotain. 1½ / 5 Bridget Jones 2: Tapahtumaköyhä, keskinkertaisilla näytteljäsuorituksilla varustettu mukahauska romanttinen komedia, joka häviää kaikilla osa-alueilla edeltäjälleen. 1½ / 5 Ocean's Twelve: Näytelijöillä oli varmasti hauskaa. Liian hauskaa. Katsojalla sen sijaan ei ollut hauskaa. Umpityperä juoni yhdistettynä täydelliseen fiilikseen puutteeseen. 1½ / 5
Pakko kai tänne on minunkin mainita tuo Speed 2, vaikka onhan tuosta jo pari viikkoa kun se maikkarilta tuli. Aikoinaan kävin katsomassa oikein teatterissa ja kyllähän se silloinkin luvattoman huono oli. Tällä kertaa elokuvaa ei edes oikein voinut katsoa, pikkukaljassakin sivusilmällä tiirailtuna näki aivan riittävästi. Käytännössä aiemminkaan elokuvassa ei mielestäni toiminut MIKÄÄN, ja nyt todella typerät epärealistisuudet pistivät entistä pahemmin silmään, varsinkin kun merenkulkua tulee opiskeltua. Kaikkia typeryyksiä en jaksa edes luetella, mutta tässä muutama: 1. Alus pysäytetään syöttämällä kiinnitysköysi potkuriin... Okei. Tässä tapauksessa tosin potkuri pyörii silmämääräisesti arvioituna joku pari tuhatta kierrosta minuutissa, ei isossa risteilyaluksessa nyt herranjumala mitään perämoottoria ole! Siitähän se huikea imutehokin johtui... 2. Kun potkuri on pysähtynyt, ja ollaan jo huokaistu helpotuksesta, kone saakin jostain lisävoimia ja lähtee uudelleen liikkeelle. MAHTAVAA!! Kaiken huipuksi potkurissa oleva köysi repii kannella olevan ankkuripelin (vai oliko moorinkivinssi, en nyt muista) mukanaan. Siis laitteen jolla köydet kiristetään, on suunniteltu antamaan periksi ennen köyttä. Right. 3. Loppupuolella alus käännetään jyrkästi käyttämällä keulapotkuria. Hohhoijjaa. Tässä vaiheessa kalikan nopeus on jotain parinkymmenen solmun luokkaa, todellisuudessa keulapotkurin vaikutus yli 3 solmun nopeudessa on minimaallisen pieni ja n. >6 solmun nopeudessa sillä ei ole enää mitään vaikutusta ohjailtavuuteen. Jotenkin kummassa äijät säätävät joittenkin ihme venttiilien parissa saadakseenpotkurin toimimaan, keulapotkurit ovat kyllä ihan sähköllä toimivia. Ehkä vähän pilkunnussimista, mutta olihan tuo kauheata katseltavaa, varsinkaan kun ei tullut kuin vilkastua telkkaria silloin tällöin. Varmaan pitää vuokrata tuokin teos joku kerta ja katsoa oikein ajan kanssa, jos siitä vaikka muutamat hyvät naurut irtoaisi. Tällä kertaa ei naurattanut. 0 / 5
King Arthur, vieläpä pidennettynä piinana! :sick: Tiesin jo kaverilta lainatessani että ei ole paljon odotettavissa mutta silti elokuva pystyi alittamaan riman totaalisesti. Ensimmäisen 5 minuutin jälkeen alkoi lopputekstien odotus, mut ei viittiny kesken jättää. Hetkittäin oli kohtauksia jotka lupaili paremmasta mutta seuraavassa hetkessä ne toiveet romutettiin jollain aivan typerällä kommentilla/kohtauksella. Jotenkin vaan idea hyvän legendan uudelleenkirjoittamisesta ei toimi. Edes visuaalisesti leffa ei yltänyt lähellekään parhaita tuon luokan elokuvia. Piste Zimmerin musiikista.. 1/5 -D-
Armageddon Ihan käsittämättlmön huono ehkä kamalassa humalassa voisi mennä, mutta ei selvinpäin. :sick:
Minkä takia kaikki tuntuu inhoavan Armageddonia?! Parempaa viihdepläjäystä saa etsiä kissojen ja koirien kanssa. Siis leffahan on upean näköinen, juoni on mielenkiintoinen, dialogi notkeaa ja näyttelijät päteviä. Eihän tää mikään elokuvataiteen riemuvoitto ole, mutta ei tätä ole sellaiseksi tarkoitettukaan. Tämä on yksinkertaisesti 100% viihdettä. Siis mitä muuta leffalta voi pyytää? En vaan ymmärrä
The League of Extraordinary Gentlemen *1/2 Nyt kun on tullut kehaistua paria hyvää viihdepätkää (Armageddon, Van Helsing) niin tämä tekele käy hyvin esimerkiksi huonosta viihteestä. Tämäkin leffa on hyvän näköinen ja näyttelijät Conneryn johdolla sopivia. Mutta missä mennäänkin sitten vikaan on siinä, että tekijät ovat lähteneet tekemään vakavasti otettavaa pätkää aiheesta johon olisi ehdottomasti kuulunut rento lähestymistapa. Nyt jälki on ammattitaitoista, mutta sisältö täysin kuivaa ja väkisin kasattua. Pilke silmäkulmasta puuttuu. Jos halutaan tehdä kunnon viihdettä niin otetaan mallia Stephen Sommerssilta. Siinä on äijä jolla on taito tehdä hyvää viihdettä, ja pokkaa haistattaa pitkät kaikenkarvaisille tosikko kriitikoille.
"Viihdepläjäys" -käsitettä edustaa mielestäni paljon paremmin vaikkapa Ocean's Eleven yms. leffat, joiden "viihdyttävyys" ei ole pelkästään aivotonta tehosterymistelyä. Samaan aikaan ilmestynyt Deep Impact vie voiton joka suhteessa. Se on realistisempi, juoni on mielenkiintoisempi, dialogi parempaa ja tuntemattomammat näyttelijät toimivat. Eikä siinä ole yhtä kamalia Hollywood-kliseitä tai hermojaraastavan siirappista muka-koskettavuutta ja rakkaus-imelöintiä.
Deep Impact on omienkin muistikuvieni mukaan joa hyvä elokuva, vaikka jäikin ikävästi ilmestyessään armageddon jalkoihin.
Kevin Costnerin Postman - Äh ja voih .. sentään vaan 4.95 maksoi ja sain sentään kauniin snapper kotelon, mutta perkele! Elokuva oli jotain paljon pahempaa kuin muistin. Muutamia aidosti kivoja hetkiä oli (mm. Tom Petty oli elokuvan parasta), mutta ne hukkuivat 2h 50min keston alle. Tätä pystyi katsomaan naureskelemalla hölmöyksille, mutta takaraivossa pauhasi raivo ja perkele. Muistakaa että tulevaisuudessa kaikilla ihmisillä on kalastajan sormikkaat!!
Eilen tullut Little Nicky oli suoraansanoen niin paska, että oksat pois. Juuri tollanen paskakomedia, joka alkaa itkettää kun sitä katsoo.
Pirates of the Caribbean Tosin vajaan tunnin pätkä keskeltä leffaa jäi näkemättä kun torkahtelin leffateatterissa.
Tuli katotua neloselta Italialainen komedia Screw loos (Miten tuokin nimi on saatu käänettyä suomeksi "Pultti pois" ) typerää kohellusta oli paljon mutta ei se juuri naurattanut, voisi Mel Brooks jo siirtyä eläkkeelle jos tälläisiä leffoja enää saa aikaiseksi.
9 Deaths Of The Ninja menee kyllä minun listalla kärkeen. Leffa oli jo niin surkea, ettei sille voinut kuin nauraa vedet silmissä.