Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Hiukan "ylimitoitettu" hiljainen HTPC

Тема в разделе "HTPC eli Home Theater PC", создана пользователем naur1s, 3 окт 2010.

  1. naur1s

    naur1s Jäsen

    Регистрация:
    20 сен 2009
    Сообщения:
    93
    Симпатии:
    0
    Pitääkö kovaa meteliä tuon mukana tuleva jäähy? Jos pitää, niin mikä on riittävä jäähy mahdollisesti jopa passiivisena tai kuitenkin max. 1000rpm?
     
  2. nmi

    nmi Guest Guest

    Регистрация:
    26 май 2004
    Сообщения:
    2.165
    Симпатии:
    0
    Tämä riippuu hyvin monesta seikasta (käyttäjän ärsyyntymiskynnys, ympäristön häly, kotelon rakenne ja eristys, prosessorin kuorma, ...). Tuskin on mikään äänekkäin mahdollinen tuuletin ja E3300-prosessori käy suhteeellisen viileänä, joten kannattaa ainakin kokeilla. Alenna kierroksia ja seuraa lämpöjä, jos pitää meteliä.
     
  3. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    27 сен 2002
    Сообщения:
    4.117
    Симпатии:
    252
    Itsellä on E5200 prosessorin jäähynä Scythe Shuriken Rev B SCSK-1100. Emon (Gigabyte GA-G41M-ES2L) biossista on asetettu päälle cpu fan control, joka säätää tuulettimen kierroksia lämpötilan mukaan. Kierrokset pyörii yleensä 600-700 rpm paikkeilla leffoja katsellessa. Eli ei tuosta paljoa ääntä kuulu. Enemmän meteliä pitävät kovalevy, kotelotuulettimet ja virtalähteen tuuletin. Tuon jäähyn valitsin sen perusteella, että se mahtui Antec Fusion Remote Black-koteloon.
     
  4. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    22 мар 2005
    Сообщения:
    846
    Симпатии:
    0
    Ja jos kierroksia haluaa alemmaksi, niin speedfan on hieno ohjelma. puhaltimet saa vaikka sammutettua sen avulla ja lämpörajat voi määritellä haluamakseen. Minä olen käyttänyt 24/7 päällä olevassa koneessa jo muutaman vuoden n.70c max core lämpöä, jossa se aina tallenteita pakatessa pysyykin.
     
  5. naur1s

    naur1s Jäsen

    Регистрация:
    20 сен 2009
    Сообщения:
    93
    Симпатии:
    0
    Osaatko sanoa, mahtuuko Scythe Kabuto samaan Fusion Remote-koteloon? Sellainen löytyisi itseltä ennestään, ja sehän menisi varmaan passiivisena. Jos ei mahdu, niin pitää kokeilla orggista ja jos on kova pöhisemään, niin vaihtaa se vaikka tuohon Shurikeniin.
     
    Последнее редактирование: 30 окт 2010
  6. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    27 сен 2002
    Сообщения:
    4.117
    Симпатии:
    252
    En oikein usko, että tuo mahtuu. Fusion Remote kotelon korkeus on jalkojen kanssa vain 140mm luokkaa, joten kotelon sisälle emon ja kannen väliin ei kovin paljoa tilaa jää. Maksimissaan tilaa on varmaakin n. 110-120mm korkealle coolerille.
     
  7. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    27 сен 2002
    Сообщения:
    4.117
    Симпатии:
    252
    Voit toki kokeilla ensin Intelin Boxed-jäähdytintä. Jos emon bios-säädöillä sitä ei saa tarpeeksi hiljaiseksi, niin kierroksia voi alentaa Linuxissa fancontrol-ohjelmalla.
     
  8. naur1s

    naur1s Jäsen

    Регистрация:
    20 сен 2009
    Сообщения:
    93
    Симпатии:
    0
    Kun tämä kone tulee kuitenkin olemaan ns. ykköskone, (mahdollisesti tulisi esim. videoeditointia tehtyä) niin olisiko i3 kuitenkin parempi vaihtoehto prosessoriksi? Prossun ja emon yhteishinta nousisi n. 70e, riippuen emosta.

    Vai minkälaisista nopeuseroista noiden prossujen kohdalla puhutaan? Joku hd-videon editointi taitaa vaatia vielä tehokkaamman prossun, mutta hd-videoita ei vielä ainakaan ole tarkoitus editoida.

    Ja vielä noista näytönohjaimista windows 7-käytössä: onko tuolle nvidian gt220/240 mallille atilla parempaa hinta-laatusuhteella?
     
  9. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    22 мар 2005
    Сообщения:
    846
    Симпатии:
    0
    Jos on ykkös kone ja meinaat editoida videoita, niin ehdottomasti 4-ydin prosessori. Tai vähintään sitten tuo i3. Itsellä q9550 3.4g, ja sekin on jo vähän hitaahko videoiden enkoodauksessa.
    Ja lisäyksenä vielä, jos millään mahdollista, niin unehda vaakakotelot tehokkaasta koneesta. Niillä saat vain aikaan lämpö ongelmia ja/tai kovaa meteliä.
     
    Последнее редактирование: 9 ноя 2010