Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Hiljentyneet plazalaiset

Тема в разделе "Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)", создана пользователем Blizzard, 23 янв 2004.

  1. Jürgen

    Jürgen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    5 янв 2003
    Сообщения:
    3.407
    Симпатии:
    1
    Surullista, mutta totta...
     
  2. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Регистрация:
    23 мар 2002
    Сообщения:
    3.907
    Симпатии:
    1
    Onko se seonnut vai kouraan isketty tukku rahaa? X2 painii vielä ihan omassa sarjassaan.
     
  3. PPK

    PPK Guest Guest

    Регистрация:
    15 ноя 2003
    Сообщения:
    94
    Симпатии:
    0
    Pidempään keskustelua seuranneet huomaavat hyvin äkkiä, että tarinat alkavat kiertää kehää eli uusia kiinnostavia aiheita ponnehtelee esille nykyään aika harvoin. Tyypillisiä esimerkkejä voisivat olla iän kaikkiset väännöt DLP vs. LCD, DLP:n sateenkaaret jne, jotka eivät jaksa pitkään kiinnostaa.
     
  4. Aki

    Aki Guest Guest

    Регистрация:
    1 май 2001
    Сообщения:
    314
    Симпатии:
    0
    Niin totta :/
    Itse olen aina ollut melko hiljainen täällä, mutta ennen kyllä seurasin keskusteluja hyvinkin tiuhaan tahtiin.
     
  5. Whitewolf

    Whitewolf Guest Guest

    Регистрация:
    26 окт 2002
    Сообщения:
    463
    Симпатии:
    0
    Hmm, joo itsekkin olen huomannut, että plaza on hiljentynyt. Huomasin sen tuossa kesällä kun olin pari viikkoa kreetalla ja tulin takaisin niin eipä ollut paljoa kirjoiteltu sinä aikana. No, en ihmetellyt asiaa sen ihmeemmin vaan laitoin sen kesälomien piikkiin. No, ehkä syksyllä tulee taas enemmän kirjoiteltua tänne kun tulee mielenkiintoisia julkaisuja ja koulut alkaa yms yms :confused:
     
  6. TheJambo

    TheJambo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    8 июн 2004
    Сообщения:
    2.272
    Симпатии:
    2
    Älä puhu koulusta!!!

    Toisaalta eipä tarvitse täältä elämää etsiä.
     
  7. komedian

    komedian Guest Guest

    Регистрация:
    25 авг 2002
    Сообщения:
    657
    Симпатии:
    0
    Welcome, komedian.
    You last visited: 06-03-04


    Noh onhan tuosta edellisestä visiitistä ehtinyt muutama tovi jo vierähtääkin.

    Kaikkea uutta kivaa näköjään tullut trab.. plazaan kun on ollut hetken poissa; VIPpejä, mobiilipalveluita ja uhkapelejä :)
     
  8. mankeli

    mankeli Suurguru Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 янв 2003
    Сообщения:
    897
    Симпатии:
    1
    Armeijaanlähtö taisi hajottaa IsoArskan totaalisesti, kun miestä ei näy missään.
     
  9. sponge bob

    sponge bob Guest Guest

    Регистрация:
    21 янв 2004
    Сообщения:
    334
    Симпатии:
    0
    18.6.2004 viimeisin viesti Arskalta. Hajosi atomeiksi heti ekana aamuna.
     
  10. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2002
    Сообщения:
    7.255
    Симпатии:
    25
    Harmi... (ya, right)...
     
  11. Sly

    Sly Dear Die Hard. You Rock. Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 ноя 2003
    Сообщения:
    2.172
    Симпатии:
    7
    Kyllä miehessä vielä henki pihisee ja junakin on vasta kääntymässä..
     
  12. Generig

    Generig Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    24 янв 2004
    Сообщения:
    1.879
    Симпатии:
    5
    DVB-G on ollut nyt jo melkein kuukauden kirjoittelematta vaikka online on ollutkin. Missäs ukko luuraa?
     
  13. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.064
    Симпатии:
    30
    Viimeksi tänään tullut viestejä (ennen kyselyäsi peräti).
     
  14. Generig

    Generig Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    24 янв 2004
    Сообщения:
    1.879
    Симпатии:
    5
    Häh, tuolta käyttäjän posteista katsottuna näyttää viimeisen kerran 15.12. postanneen. Onkohan ne jotenkin hullussa järjestyksessä.

    Edit: ja ovathan ne. Tosin kirjoitteluvauhi miekkosella on ollut vähäinen nyt tammikuussa, johtunee siitä että ei ole tullut huomattua.
     
  15. Villepoh

    Villepoh Guest Guest

    Регистрация:
    17 сен 2001
    Сообщения:
    818
    Симпатии:
    0
    Harrastus herää ainakin meikäläisellä talviunestaan, kun tulee jonkun uuden laitteen hankinta ajankohtaiseksi. Ja alussa tietenkin, kun harrastus on uusi, kysymyksiä ja innostustakin on eri tavalla.
     
  16. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 мар 2003
    Сообщения:
    10.281
    Симпатии:
    30
    Kahlasin maailman foorumeilta HDTV-tietoutta, kun SDTV eli kuvaputkiteevee otti ja hajosi ilman lupia. Ei ollut aikaa mihinkään muuhun kuin lukemiseen, joskus jopa unohdin nukkua, eli 48 tuntia opiskelin litteiden paneelien ongelmia tauotta, myös tätä foorumia selaillen.

    Sen verran masentava teknologian taso vielä on (SED ei vielä myynnissä, ainakaan kuluttajahinnoilla), että piti sitten valita pienin paha, paras huonoista vaihtoehdoista. Vähiten paska litteä näyttö (halpa korvike väliajaksi ennen SEDiä) minun mielestäni on Dell 3007WFP (4 megapikseliä, sopii kivasti 4 megapikselin kameralleni...), joten sitä nyt odottelen ovelle kolkuttamaan.

    Asiasta on enemmänkin keskustelua, ja tulee lisää, jahka pääsen olan takaa haukkumaan uutta ostostani, latelemaan täyslaidallisia littunäyttöjen valtavista ongelmista liikkuvan kuvan ja katselukulman suppeuden saralla.

    Hakusanaksi 3007WFP, etsii sitten tältä tai muulta foorumilta. Jos siis on kiinnostunut 2560x1600 resoluutioisista, 4-megapikselisistä, "pienistä" lähikenttämonitoreista.

    Otan mieluummin tuon, kuin satatuumaisen höpöhöpö-resoluutioisen, jos molemmissa on sama kahden tonnin hintalappu. Joulukinkkuväki valitsi ilmeisesti päinvastoin, eli 720P-näyttöjä kai myytiin ihan sikana. Alle yhden megapikselin paneeleita. On kivempi katsella NELJÄÄ 720P-elokuvaa yhdeltä monitorilta, if you get my point.
     
  17. Generig

    Generig Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    24 янв 2004
    Сообщения:
    1.879
    Симпатии:
    5
    Aaah. Tuttua turvallista DVB-G:tä. :D
     
  18. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    19 янв 2005
    Сообщения:
    12.103
    Симпатии:
    992
    Eikö crt-telkkuja tosiaan enää saa? Ainakin omat silmäni rekisteröivät Tunnelin Anttilassa 50 Hz tahtiin välkkyviä :sick: laatikoita joita ei litteäksi kutsu erkkikään.

    10 vuoden kuluttua litteät näytöt ovat varmasti jo ihan hyviä...
     
  19. Harry

    Harry Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    6 сен 2004
    Сообщения:
    1.893
    Симпатии:
    7
    En tiedä kuinka monta on häipännyt, nyyppä kun olen itsekin, mutta varmaan aika moni tuosta 21 965 käyttäjästä. Pollit eivät varmaan ihmeemmin kaikkia kiinnosta, mutta tuo Halonen vs. Niinistö Poll sai pitkään aikaan parhaan osallistujamäärän, "Voters: 416" tällä hetkellä. Kertooko tuo sitten osan totuudesta aktiivisten käyttäjien määrästä?
     
  20. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2002
    Сообщения:
    7.255
    Симпатии:
    25
    Numero uno: Se 720p leffa näyttää itse asiassa paremmalle siinä 1:1 ruudulla kuin skaalattuna kuten aina. Numero dos: Kai sinulla näyttis joka jaksaa puskea tuota 2560x1600 resoluutiota, koska ihan jokainen pikku nuhapumppu ATI ei jaksa. Olisihan se kovin noloa mennä tilaamaan näyttö mikä ei edes itsellä toimi, if you get my point.