Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Heroes (Amerikan tahtiin)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Sabbe, Sep 27, 2006.

  1. Undisputed

    Undisputed Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2004
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0
    Täälläkin sarjan toista kautta haukkuneet, minä itse lukien, olemme saaneet painoarvoa valituksellemme.
    Nimittäin sarja luoja Tim Kring on yhtynyt kuoroon ja sanoo, että kauden alku ei ole ollut paras mahdollinen.

    THE PACE IS TOO SLOW
    THE WORLD-SAVING STAKES SHOULD HAVE BEEN ESTABLISHED SOONER
    THE ROOKIES DIDN'T GREET THEMSELVES PROPERLY
    HIRO WAS IN JAPAN WAY TOO LONG
    YOUNG LOVE STINKS

    Linkki

    Kattellaan miten käy.
     
  2. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0

    Amen! Olen samaa mieltä kaikista(niinkuin olen täällä jo inissytkin)Erityisesti tuo Clairen väkisin väännetty teiniromanssi ärsyttää, tämä uusi jaksohan olikin selkeästi koko kauden paras kun vihdoin jotain tapahtui.

    Itse olin varma että Hiro hyppää ajassa sen verran taaksepäin että käy sanomassa itselleen että älähän liehittele sitä muijaa siellä puiden alla ja anna Kensein hoitaa homma alusta loppuun, en edes viitsi ottaa kantaa tuohon avaruusaika jatkumoon:rolleyes: Olisi ainakin päässyt helpommalla kun nyt joutuu tulevaisuudessa taas ottamaan yhteen supervihollisen kanssa
     
  3. Trancey

    Trancey Guest Guest

    Joined:
    Jul 26, 2005
    Messages:
    163
    Likes Received:
    0
    Adamille taitaa lohjeta aika suuri rooli kakkoskaudella.

    Päivät lähenee kun Peter ja Sylar kohtaavat:thumbsup:

    Erittäin hyvä jakso tämä uusi "4 Months Ago". Täytti tietoaukkoja kiitettävästi.
     
  4. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Eipä ollutkaan Larterin näyttelijäntaidot menneet vaan uusi persoonallisuus iskenyt päälle.

    Eeppistä menoa odotettavissa viimeiset kolme jaksoa. Saataisiin vain se Cheerleader ulos kuvioista.
     
  5. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Saattaa olla hieman tyhmä vaatimus ottaen huomioon henkilöhahmojen määrän, mutta olisivat voineet näyttää muidenkin henkilöiden tapahtumia noiden 4kk ajalta.
     
  6. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Totta, itseäni ainakin olisi kiinnostanut Mattin ja Mohinderin tapahtumat tuona aikana. Bennetin perheen vaiheet varmaan aika selkeät olivatkin jo. Tuskin muuta kuin muuttivat sinne uuteen paikkaan.
     
  7. Stormlord

    Stormlord Guest Guest

    Joined:
    Feb 12, 2006
    Messages:
    677
    Likes Received:
    0
    Tuskinpa Mattin ja Mohinderinkaan kohdalla mitään ihmeempiä on tapahtunut. Ottivat Mollyn huostaansa, ja muuttivat yhteiseen poikamiesboksiin. HRG:n ja Mohinderin kuviot kun ovat jo aika selviksi tulleet.

    Itseäni vitutti tässä jaksossa meksikaanien jatkuva "Madre de dios, Alejandro!" -itkeminen ja ylitsepursuava tragedia. Eiköhän se jo ole tullut selväksi, että takana on hitonmoinen vana raatoja, ja että apua tarvitan. Turhaa ajan tuhlausta.
     
  8. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Joined:
    May 3, 2005
    Messages:
    1,342
    Likes Received:
    2
    Adamhan on "pahis" vain koska Bob sanoo. Onko Bobin jauhot puhtaat? Epäilen suuresti. Häiritsee miksei Kensei ole vanhentunut päivääkään Hiron tapaamisen jälkeen. Siihen asti on kuitenkin vanhentunut normaalisti ja Cheerleaderkin vanhenee. Kuka on sähkötytön isä? Bob?

    Virus tulee olemaan suuressa osassa joten mihin tarvitaan puolikuntoista Sylaria? Koko mehikolaisten nyyhkystoori ärsyttää suunnattomasti. Vakionaamoissakin olisi juonta ihan riittämiin. Mohinder on mennyt Bobin vedätyksiin ja tappaa HRG:n ja sen jälkeen Bob päästää viruksen irti. Tai jotain.
     
  9. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Joku toinen eräällä toisella foorumilla tarjosi tämmöistä selitystä tuohon: Eli siis Kensein ja Clairen ominaisuus parantaa soluja ja kun tietty ikä saavutetaan niin solut alkavat rappeutua(joku toinen varmaan osais vähän "lääketieteellisesti oikeaoppisemmin" selittää:p) eli siis vanhentuminen alkaa (kaipa se on sitten jossain 25-30v), heillä tätä rappeutumista ei tapahdu ollenkaan joten he jäävät "optiimi" ikään ikuisiksi ajoiksi. Aika hyvin tuo minusta tuon selittäisi.

    Ainiin ja samalla foorumilla oli puhetta että Nathan olisi tuon sähkötytön isi, en oikein muista miten se oli järkeilty:thumbsup:
     
  10. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Joined:
    May 3, 2005
    Messages:
    1,342
    Likes Received:
    2
    Tuskin Nathan ainakaan tietoisesti. Tyttöhän saa puhelun isältään, kun on Irlannissa. Siksi veikkaan Bobia.
     
  11. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Tagit ei käytössä, kun kerran tänne tulleen sitten kun on uusin jakso eli "Cautionary Tales" katsottu
    Noniin, kyllä sitä olikin sitten jo menoa ja meininkiä. :thumbsup: Kyllä meikäläiseltä ainakin leuka loksahti auki kun luoti sirahti linssistä läpi. Hieman tätä ylläriä vesitettiin lopussa kun Bennett kuitenkin parannettiin, mutta on hän kyllä niin huippu jätkä että toivottavasti pysyy sarjassa. Ramboilkoon tiensä taas ulos companyn huomasta ja kosto voi alkaa :naminami:.

    Ajatustenlukijasta hyvää vauhtia tulossa viimekauden tulevaisuusvisioiden ennakoima pahis, ja Hiron kostoyritykset Takezolle lienee luvassa ennen kauden loppua, senverran vauhdikkaasti tässä nyt edetään. Saa nähdä saadaanko Sylarille mitään kehiteltyä kahden viimeisen jakson varalle.
     
  12. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 29, 2003
    Messages:
    2,686
    Likes Received:
    0
    Kyllä hieman odotin että olisi ollut samalla Bennetin loppu, joten pieni pettymys oli lopun herääminen. Tuli tunne että tässä nyt rikotaan sääntöjä. Bennetillähän ei ollut Clairen verta silloin kun hän kuoli.

    En myöskään ymmärrä miten Adam voi olla vaarallinen koska hänellähän sinällään ei ole muita voimia kuin että on sitkä pirulainen. Todellinen vaara tuosta tulee ainakin siinä jos Sylar pääsee Adamia sörkkimään, jolloin saisi siis saman kuolemattomuuden. Kyllä kuitenkin fiilikset ovat Adamista että jos hän on tämän kauden pääpahis, niin heikko finaali on tiedossa.
     
  13. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Mikähän tuosta Bennetistäkin vielä tulee kun sai superverta itselleen... Saisi Mohinder heittää henkensä ja piakkoin, äärimmäisen typerä henkilö.
     
  14. Sabbe

    Sabbe Guest Guest

    Joined:
    Jul 14, 2003
    Messages:
    736
    Likes Received:
    0
    Uusin jakso oli kakkoskauden paras ja yksi parhaista jaksoista koko sarjassa. Mahtavat fiilarit oli tätä katellessa, olen tyytyväinen, että Bennet ei kuollut. HRG vakuutti tässä jaksossa kaikinpuolin. Mohinder tosin voisi kuolla kupsahtaa ja ei haittaisi yhtään.

    Ajatustenlukija on todellakin kehittynyt varsin mielenkiintoiseksi hahmoksi nyt lyhyessä ajassa, kyvyn laajeneminen on ollut onnistunut juttu. Hiro oli myös aika liekeissä tässä jaksossa ja pikkuhiron tapaaminen jne oli kultaa. Hiro vs Adam tulee olemaan suht epic.

    Vielä tässä täytyy mainita, että Veronica Marsista tuttu superihq :love: Kristen Bell :love: sopii Ellen rooliin Heroesissa nyt vallan loistavasti. Mielenkiintoinen hahmo ja toivon näkeväni häntä lisää.
     
  15. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Tämä oli kyllä minusta äärimmäisen tyhmä ratkaisu, nyt putoaa merkitys kaikilta tulevilta kuolemilta jos kerran tuolla verellä voi nyt parantaa kuolleetkin:mad:
     
  16. Tommy-H

    Tommy-H Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2005
    Messages:
    1,808
    Likes Received:
    0
    Tulipa parin viikon sisällä katsottua kaikki jaksot. Loistavan ykköskauden jälkeen vaikuttaa kakkos kausi vielä paremmalle. Onpa jäänyt Prison Breakin seuraaminen kokonaan, kun kaveri kehotti katsomaan tätä sarjaa. Aivan loistavaa settiä! :thumbsup:
     
  17. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Joined:
    May 3, 2005
    Messages:
    1,342
    Likes Received:
    2
    Mä veikkaan edelleen ettei Adam ole pahis vaikka tappoi Hiron faijan. Sehän tappaa vain pahiksia eli companyn ryhmää joita on kaikki valokuvassa olevat. Eihän Adam tiennyt että faijasta oli tullut hyvis. Uusi pikkupahis on Bob ja pääpahis on viimekaudella sivulauseessa mainittu senaattori jonka sanottiin olevan isompi/pahempi kuin Linderman.

    Veikkaan että Adamin puheet maailmanpelastamisesta liittyy Companyn/senaattorin/Sylarin aikeisiin päästää Shanti virus vapaaksi. Tai sitten olen väärässä ja Adam haluaa viruksen vapaaksi jolloin henkiin jää vain Peter, Claire, Adam + muut saman kyvyn omaavat.

    Onneksi Sylaria ja meksikotyttöä ei ole näytetty vähään aikaan. Heti on ollut parempi meno ja meininki. Sylar on tylsä hahmo kun se on "vain" perus sarjamurhaaja.
     
  18. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Toinen tykkää äidistä ja toinen... enosta? :rolleyes: Itse olen ainakin kaipaillut Sylaria ja väliamerikan sisarusparia.
     
  19. Tommy-H

    Tommy-H Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2005
    Messages:
    1,808
    Likes Received:
    0
    Onkos jollakin tietoa, tuleeko Heroesissakin jonkinmoinen tauko lähiaikoina? Oliko ykköskaudella?
     
  20. Kese

    Kese Guest Guest

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Messages:
    159
    Likes Received:
    0
    Vielä kaksi jaksoa, sitten taukoa. Käsikirjoittajien lakon takia toka kausi saattaa hyvinkin jäädä 11 jakson mittaiseksi.