Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Haetaan leffan nimeä (kaikki leffanhaut tänne)

Discussion in 'Elokuvat' started by Samppa, Dec 9, 2002.

  1. DEJJi

    DEJJi Guest Guest

    Joined:
    Sep 26, 2008
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0

    Vertical Limit

    Tämähän se on!! Tuhannet kiitokset :king: :king:
     
  2. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 23, 2008
    Messages:
    1,950
    Likes Received:
    9
    Päähenkilö muuttaa tai muuten saapuu idylliseen kylään, jossa ei ole minkäänlaista rikollisuutta tai epäsosiaalista käytöstä. Loppupuolella tälle paljastuu, että
    kylän lääkäri on kotikäynneillään ihan yksinkertaisesti murhannut kuolettavilla ruiskeilla kaikki rikolliset, työttömät, parantumattomasti sairaat ja muut epäkelvot yksilöt. Muistaakseni tämä paljastuu jotenkin kukkaistutusten kautta, kun sama lääkäri repii päähenkilön nähden rikkaruohoja penkasta ja katkoo ruusupensaiden kuivuneita oksia
    . Ei välttämättä ollut elokuva, mahdollisesti episodi jostakin kauhu- tai fantasiasarjasta, Night Galleryistä, Twilight Zonesta, tms.
     
  3. jizmo

    jizmo Guest Guest

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Messages:
    168
    Likes Received:
    0
    Tämän näin telkkarista joskus 90-luvun alussa. Pääosissa on kaksi tyyppiä, joista toinen on normaalikokoinen ja toinen suuri ja jälkeenjäänyt. Lopuksi jättiläinen tappaa vahingossa tytön ja kylän väki alkaa jahtaamaan miestä.

    Toinen mies joka on sen kaveri, vie lopuksi tämän jätin jonnekin lammen äärelle ja käskee ajattelemaan kauniita ajatuksia ja lopettaa sitten tämän ampumalla tätä takaapäin päähän.
     
    Last edited: Sep 27, 2008
  4. 100mo

    100mo Tunnettu jäsen Tukijoukot

    Joined:
    Jun 25, 2001
    Messages:
    944
    Likes Received:
    27
    Eiköhän se ole tämä http://akas.imdb.com/title/tt0105046/
     
  5. Gunnar Svensson

    Gunnar Svensson Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jul 9, 2008
    Messages:
    25
    Likes Received:
    0
    Kyseessä on John Steinbeckin romaaniin pohjautuva Hiiriä ja ihmisiä. (100mo ehti paria sekuntia aikaisemmin :) )

    ---
    Tuo pois editoitu(?) kysymys 80-luvun episodi-kauhistelusta voisi olla Pahan yön sadut.
     
    Last edited: Sep 27, 2008
  6. jizmo

    jizmo Guest Guest

    Joined:
    Mar 3, 2005
    Messages:
    168
    Likes Received:
    0
    Sepä se, ja pääosissa vielä sellaiset tuntemattomuudet kuin John Malkovich ja Gary Sinise. Laitetaan nuoruuden piikkiin etteivät kasvot tuossa vaiheessa vielä tarttuneet muistiin :eek:

    Kiitos silti 100mo:lle ja Gunnarille tästä :king:
     
  7. Ricky Balboa

    Ricky Balboa Guest Guest

    Joined:
    Mar 27, 2006
    Messages:
    390
    Likes Received:
    0
    Hantin kirjoitus vuodelta -04 :)

    Innostuin itsekin taas googlaamaan, kun tätä useampi vuosi takaperin mietiskelin ja joskus isoveljellä oli tämä kasetillakin. Elokuva oli tosin silloin mahdottoman kehnon oloinen, joten päälle nauhoitettiin jotain muuta. Nykyään olisi kyllä hienoa nähdä tämä! :thumbsup:

    Googlella löytyi jotain:

    Shock Chamber aka Commando Game aka Deadly Pursuit aka Greedy Terror

    Commando Game
    "A tragic error in shelling during the Vietnam conflict, leaves the only surviving infantryman thirsting for revenge against the U.S. artillery officer and men responsible. At home, the opportunity arises when the artillery annual re-union plays war games in a remote area using paint pellets. The deranged serviceman engages his "enemy" armed with real ammunition. As real and shocking as today's headlines."

    Vasemman puoleinen kansikuva

    Jonkun Ebayssa myymä kappale.

    Elitistin tiedot


    Kaikesta tästä huolimatta Imdb kertoo ihmeellisen plotin tälle, vaikka muut tiedot täsmäävät. En minä ainakaan muuta löydä. :confused:
     
  8. tupis

    tupis Guest Guest

    Joined:
    Oct 4, 2006
    Messages:
    107
    Likes Received:
    0
    Seuraavaa elokuvaa en ole nähnyt, mutta eilen törmäsin tähän prisman ale-korissa.

    Tällä vuosituhannella tehty brittileffa, kertoo jostain nuorista, mahdollisesti jengiläisistä. Nimi taisi alkaa Kid.... tms. lapsiin viittavalla tavalla.
     
  9. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    Kids? (1995) eli ei ehkä tämä
    Kidulthood? (2006) ehkä tämä?
     
  10. Don MC

    Don MC Vakiokasvo

    Joined:
    May 19, 2005
    Messages:
    1,192
    Likes Received:
    39
  11. tupis

    tupis Guest Guest

    Joined:
    Oct 4, 2006
    Messages:
    107
    Likes Received:
    0
    Tämähän se, Kiitos!:)
     
  12. Dakar

    Dakar Jäsen

    Joined:
    Jan 25, 2007
    Messages:
    59
    Likes Received:
    0
    Aasialainen leffa tuli ainakin -80 luvun loppupuolella canal+ tai viasatin lähettämänä
    eli nyt tulee hataria muistkuvia
    mieheltä oli jonkin syyntakia katkottu molemmat kädet
    koti poltettu ,mies halusi lähteä kostamaan mutta ei osannut mitään taitoja ja ei ollut kuin käden tyngät
    hän löysi jonkun kirjan jossa kerrottiin kuinka kirvestä käytetään ketjunpäässä
    mies alkoi opetelemaan ja aikansa opeteltuaan jossain bambumetsässä ?? alkas kirveet toimimaan bambua kaatui niittokoneella heinää
    niitä kirveitä oli kaksi ja ne oli pitkän ketjun päässä

    tämä Dao-the Blade ei ole se leffa koska tämä on tullut jo 80 luvulla.harmittaa kun ei muista mitään muuta kuin että se oli
    erittäin hyvä
     
  13. Suihkusankari

    Suihkusankari Guest Guest

    Joined:
    Apr 26, 2006
    Messages:
    27
    Likes Received:
    0
    Muistaakos kukaan sellasta, 80-90 luvulta. Joukko vankeja viedään kopterilla saarelle ja siellä niiden sitten pitää selviytyä. Siinä on vankien "heimo" ja villi-ihmisten "heimo"?

    Nimi oli joku adago tjsp. :D
     
  14. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Escape from Absolom
     
  15. Suihkusankari

    Suihkusankari Guest Guest

    Joined:
    Apr 26, 2006
    Messages:
    27
    Likes Received:
    0
  16. geru

    geru Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 22, 2007
    Messages:
    1,386
    Likes Received:
    0
    Hämärästi taas kummittelee mielessä vanha animaatio, jonka näin ainoan kerran varmaankin 20 vuotta sitten, alle kouluikäisenä. Eli en kyllä tiedä olenko sitten keksinyt tuon koko pätkän. :)

    Se mitä muistan on että animaation lopussa oli talvinen maisema, varmaankin jostain lumisesta farmista, 'kuvattu' farmin läheisen kukkulan päältä. Jotenkin olisi sellainen mielikuva että tässä kohtauksessa taustalla soi Metallican Call of Ktulun alkutilutusta muistuttava musiikki. Olisiko tuo elokuva sitten kertonut vuoden mittaisen tarinan joka päättyi tuohon talviseen maisemakuvaan, jossa mahdollisesti pari sutta (jotka olivat animaation päähahmoja kenties) ovat tuolla kukkulan päällä, ja hämähäkki punoo verkkoa navetan ovenkarmiin tms.

    Tosiaan muistikuvat ovat hyyyvin hämäriä, ja epäilen että olen ekstrapoloinut osan tuosta tiedosta Call of Ktulusta. Mutta jos tuon kaltainen hyvin haikea kohtaus sanoo kenellekään mitään, niin heitelkää ideoita. :)
     
  17. Terris

    Terris Guest Guest

    Joined:
    Mar 2, 2004
    Messages:
    1,986
    Likes Received:
    4
  18. Norrin Radd

    Norrin Radd Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2007
    Messages:
    97
    Likes Received:
    1
  19. AIR^

    AIR^ Guest Guest

    Joined:
    Oct 17, 2008
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Minkä niminen leffa? Tuli ~puoli vuotta sitten telkusta, taisi tulla canal+:lta, elokuvassa pääroolissa oleva mies pyörtyi aina nähdessä tai jutellessa hänen ihastuksellensa, lopussa oli kohtaus lentokentällä. Mikä voisi olla? Se mies oli sellanen suht ruipelo mies.
     
  20. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    school for scoundrels

    http://www.imdb.com/title/tt0462519/