Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Grillattavat makkarat ja lihat

Discussion in 'Ruoka & Juoma' started by aheikkinen, Apr 23, 2011.

  1. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Kyllä Suomessa on kunnon lihakarjan kasvattajia, joilta saa ehtaa kuohittua härkää.
     
  2. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Kuulostaa ihan perkeleen hyvälle. Mietin vain miten toimii jos koskenlaskijan tilalle laittaa vuohenjuustoa... :thumbsup:
     
  3. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    :naminami:
     
  4. Dr. Eever

    Dr. Eever Guest Guest

    Joined:
    Dec 23, 2008
    Messages:
    1,737
    Likes Received:
    0
    Valitettavasti on todettava, että vaikka en pidä Atrian tuotteista enkä asiakaspalvelusta, niin a-luokan makkaroista kuitenkin Vilhelmi on paras.

    Ja yleensä on ollut tapana syödä makkara ihan normaalimallina ilman mitään chili-pekoni-savupupu-viherpippuri-homostelua, korkeintaan juustotäytteellä (esim Kabanossi).
     
  5. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Ja minun mielestäni taas juusto täytyy makkarasta unohtaa jos haluaa kiinteää lihaa suuhunsa työntää. Juustomakkarat tahtovat olla aika vetistä huttua.
     
  6. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,622
    Likes Received:
    1,543
    Täällä syödään mieluiten ihan hiillosmakkaraa. Pidetään makkarat makkaroina ja lihat lihoina. :thumbsup:

    Jotenkin nuo a-luokan makkarat vaan ovat sekä koostumukselta että maulta sen verran huonoja, että ei kiitos.

    Mutta on tuo makkarakin kyllä kallista. Ja olikohan taas sen 5% viime kesästä noussut makkaroiden hinnat.
     
  7. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Saman olen myös todennut.

    Liha lihana ja soosit erikseen, tosin mun mielestä toi chili-pekoni-savupupu-viherpippuri härpäkkä kuulostaa vähemmän GAY:ltä kuin lihaisa kyrsä jonka täytteenä on kellahtavaa juustoa. :rolleyes:
     
  8. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    2,024
    Likes Received:
    0
    Habanero on ainut "lisuke" jonka makkaraani huolin ulkoisesti lisätyn sinapin lisäksi. Kyllähän nuo juustomakkarat ym. on sellasia tissiposkien värkkejä.
     
  9. PeeVee79

    PeeVee79 Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 12, 2005
    Messages:
    1,050
    Likes Received:
    20
    Wilhelmit istuu parhaiten omaan makuhermoon. Perinteinen, tai sitten juustollinen versio. Jauhomakkaroista en tykkää.
    Lihaa ei hirveästi ole tullut grillattua, viime kesänä tuli iskettyä vartaaseen broileria, kirjolohta, salamia ja tomaattia.
     
  10. Dr. Eever

    Dr. Eever Guest Guest

    Joined:
    Dec 23, 2008
    Messages:
    1,737
    Likes Received:
    0
    Se johtuu vain tosta sun muotoilusta :p
    No joo, kuten sanoin, korkeintaan juustotäyte, ei muita makuhäiriöitä (toki jälkiasenteiset varusteet käy, lähinnä sinappi).

    Jos sen kyrsän kypsäksi asti vetäsee, niin ritilän välistä hiilille ne juustot kyllä sieltä ehtii valahtaa. Joskus tossa talven mittaan on tullut noita grillivastuksella uunissa lämmiteltyä ja ohan se melko kauhea sotku siinä pellillä. Mutta tuo kypsyysaste-asia on semmonen aika tarkka homma noissa a-luokan makkaroissa, ainakin mun mielestä. Ei liian kypsä mutta kun sen pitäis kumminkin olla kypsä. Niin ja toiset haluaa kyrsän mustana ja toiset sopivan ruskeana (näin seksimessujenkin alla puhun edelleen makkarasta).
     
  11. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    :naminami:

    Tulipa eilen kokeiltua, toimiva kokonaisuus, suosittelen :thumbsup:
     
  12. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    Joined:
    Feb 13, 2010
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Niille, jotka eivät ole päässeet maistamaan hevosen sisäfilettä, niin suosittelen kokeilemaan kun tilaisuus tulee. Harvemmin saatavilla, mutta silloin tällöin löytyy parempien markettien lihatiskeiltäkin.
     
  13. harjoittelija

    harjoittelija Guest Guest

    Joined:
    Feb 8, 2011
    Messages:
    22
    Likes Received:
    0
    Ja jos on fyffee sen verran että hirvensisäfilettä saa kaupasta kotiin
    niin sehän vasta mureeta on. Eipä muistaakseni mureempaa
    pihvilihaa ole tullu vastaan...:)
     
  14. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    Joined:
    Feb 13, 2010
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Näitä samoja sanoja olisin voinut käyttää tuon hevosen sisäfileen kohdalla. Pitänee yrittää kaivaa tätä verrokiksi kun eteen tulee. Nimenomaisesti se mureus siinä lihassa on aivan eri dekadilla nautaan tai muihin maistamiini punaisiin lihoihin verrattuna.
     
  15. CharlesBronson

    CharlesBronson Guest Guest

    Joined:
    Jun 19, 2007
    Messages:
    402
    Likes Received:
    0
  16. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    Joined:
    Feb 13, 2010
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Tämän perusteella vegaanille voi tosiaan tarjoilla makkaroitakin perustellusti. :king:
     
  17. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
  18. Asarias

    Asarias Jutsait Tutaa! Tukijoukot

    Joined:
    Apr 24, 2007
    Messages:
    188
    Likes Received:
    5
    Hirven sisäfileet haetaan itse metsästä.:cool:
     
  19. papukaija

    papukaija Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 31, 2005
    Messages:
    1,522
    Likes Received:
    0
    Lidl myy näitä GrilliMaisteri-grillipihvejä jms. Oli melkoisen hyvä tuo uutuusmaku, eli BBQ-Chlimarinoitu Porsaan ulkofileepihvi. Tietenki marinaadisoosi ois voinu olla tulisempaakin, mutta ainakin itse pihvi kolahti omaan makuun. Näitä tullaan grillaamaan jatkossakin..
     
  20. PeeVee79

    PeeVee79 Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 12, 2005
    Messages:
    1,050
    Likes Received:
    20
    Tätä tuli päivällä kokeiltua. Tosin maustamattomana versiona, heitin itse päälle pippurisekoituksen ja merisuolaa, kelmuun muutamaksi tunniksi jääkaappiin. Lopuksi päälle Lapin Kultaa.
    Hyvää kieltämättä tuli, mutta ensi kerralla täytyy tehdä muutamia muutoksia. Maustumaan jo edellisenä iltana ja olueksi jotain voimakkaampaa.