Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Gamer (2009) (Gerard Butler, Kyra Sedgwick, Michael C. Hall)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Mar 30, 2009.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Gamen synkässä lähitulevaisuudessa verkkopelejä käytetään ihmisten valvontaan ja hallitaan. Slayers-nimisen online-pelin tähtipelaaja Kable (Gerard Butler RocknRolla, Nim's Island, PS. I love You, 300) haluaa itsenäisyytensä takaisin ja ryhtyy vastaiskuun pelin luojaa (Michael C. Hall Dexter, Mullan alla) vastaan.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    [​IMG] Katso kuvagalleria

    Ensi-ilta Suomessa 04.09.2009 (USA:ssa 04.09.2009)
     
    Last edited: May 28, 2009
  2. Jambo

    Jambo Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2004
    Messages:
    216
    Likes Received:
    0
    Mitä tästä nyt sanoisi, en hirveästi suosittele ,mutta hc pelaajana kyllä tykkäsin.Tosin odotin enemmän pelimaailmaan liittyvää "läppää".
     
  3. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Neveldine-Taylor-kaksikon uutukainen jatkaa samaa linjaa, kuin aiemmatkin. Crank oli vauhdikas ja mukavan villi teos, jatko-osan ollessa jo väsynyt sekoilu. Gamer jatkaa valitettavasti alamäkeä. Juoni on todella yksinkertainen ja typerä, kuten varmaan voi olettaa.

    Leikkaaja lienee ollut piripäissään työskennellessään ja suhteellisen tunnetut näyttelijät myös suostuessaan tähän. Mukaan oli saatu jollain ihmeellä mm. Heroesista tuttu Milo Ventimiglia ja Dexterin Michael C, Hall. Gerard Butler ei näköjään osaa päättää onko hän toimintatähti, vai romkomien "komistus."

    Kai tämän oli tarkoitus olla "pelaajien" elokuva, aihepiirin ja toteutuksen ollessa sitä sivuava. Ei tätä voi silti suositella kenellekään oikeiden elokuvien ystäville.
     
  4. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    En kuollaksenikaan muista / huomannut ketä tuo Ventimiglia esitti. Tämä hämmentää entisestään kun puolessa välissä muistin että herra elokuvassa on ja oikein yritin bongata hahmoaan. Kai tuo elokuvan kiinnostavuudestakin jotain kertoo.

    Hall kyllä vaikutti ainakin olevan koko ajan kännissä, niinkuin oli varmaan jo elokuvaan suostuessaankin. Butlerista olen alkanut kyllä pikkuhiljaa jopa pitämään, vaikka nuo roolitukset nyt noiden kahden yllämainittujen genrejen välillä tuntuvatkin pomppivan.

    Toisesta lainauksen kappaleesta tismalleen samaa mieltä, elokuvien Big Mac-ateria oli tämä. Ehkä jopa pelkkä Happy Meal.
     
  5. Lightwolf

    Lightwolf Tuttu kasvo

    Joined:
    Mar 30, 2008
    Messages:
    354
    Likes Received:
    1
    Oli kyllä hyvä elokuva ja hauskaa satiiria yhteiskunnasta.
    Gerard Butler sopii täydellisesti tuollaisiin karskeihin äijjärooleihin. :naminami:
     
  6. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Rick Rape.
     
  7. vision73

    vision73 Käyttäjä

    Joined:
    Nov 28, 2001
    Messages:
    248
    Likes Received:
    0
    Pitkästä aikaa meinasin lopettaa leffan katsomisen kesken .. ja useampaan otteeseen, tämä kertokoon kaiken.
     
  8. ipeniemela

    ipeniemela Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 23, 2004
    Messages:
    806
    Likes Received:
    63
    Itse en odottanut leffalta mitään, joten yllätyin positiivisesti. Vähän samaa henkeä, kuin kasariklassikossa The Running Man..
     
  9. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Typerä juoni ja huonosti kuvattua toimintaa. Musiikkiraita oli sentään maukas.

    **
     
  10. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Vaikka en tietokonepeleistä perusta enkä tajua juurikaan tuon taivaallista, niin tämä leffa oli kuitenkin mielestäni varsin vekkuli näkemys mahdollisesta tulevaisuuden kehityssuunnasta. Kaikenlaiset BB:t ja virtuaalimaailmat ovat vallanneet maailmaa siinä määrin, että jos tuollainen kontrollointi olisi mahdollista niin kaipa se otettaisiin enempiä ihmettelemättä käyttöön...

    Hiukkasen sekavaa tarinan eteneminen taisi välillä olla, mutta tuo Butler veti roolinsa ihan hienosti. Uusiokäytetyt musiikkipläjäyksetkin olivat aika kohdallaan. Kuva BD -formaatissa oli aika hienoa katseltavaa eikä äänimaailmaakaan voi kauheasti moittia.

    80-90 lukujen taitteen teokset kuten jo mainittu The Running Man tulivat väistämättä mieleen eikä tämä Gamer omasta mielestäni ollut mitenkään olennaisesti mainittua heikompi tekele. ***/*****
     
  11. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Mä luulin että tämä on Jarkon tarina, DVDPlazan kivasta kirjoittelijaksi koko nettikansan tuntemaski pelitvohjelman juontajaksi! Valitettavasti oli jotain vallan muuta, eli epäonnistunut yhteiskuntakriittinen tulevaisuudenkuvaus maailmasta jossa kaikki vaan pelaa ja katsoo tositeeveetä. Aihe ei liipannut liki millään lailla, en pelaa tai katso tositeeveetä, elokuvan tyyli lähinnä nauratti... Onneksi oli lyhyt. 1/5