Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Game of Thrones (HBO, 2011-2019)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by ForAnAngel, Nov 30, 2008.

  1. KenSu

    KenSu Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 6, 2005
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    Kyllä Mad Men vaan on selvästi parempaa tv-draamaa kuin Game of Thrones. Kirjoista tykkään todella paljon, tv-sovitus on ihan kelvollinen ja paikoin oikein hyväkin mutta ei kokonaisuutena mikään huippusuoritus.
     
  2. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Mad Men on komea ajankuvaus, mutta valitettavan tasapaksu ja riskitön sarja. 90-luvulla kun laadukkaita draamoja ei vielä tv:ssä nähty olisin ymmärtänyt sen arvostuksen palkintogaaloissa, mutta enää en.


    Mutta takaisin otsikon alle:
    Sarjan tekijät lipsauttivat E!n haastattelussa, että toisen tuotantokauden yhdeksännen jakson nimi tulee olemaan
    Blackwater.
    Joka tarkoittaa sitä, että
    (spoilausta kakkoskirjaa lukemattomille)
    Luvassa on eeppistä mättöä. :naminami: David Benioffin omienkin sanojen mukaan he joutuvat tutkimaan kaikki mahdolliset sohvanaluset kuvatakseen Blackwaterin taistelun, niinkuin he sen käsikirjoittivat.

    Kuulostaa erinomaiselta, että taistelua ei tulla skippaamaan. Vaikka itse olen ennenkaikkea draaman ystävä, niin mieltä lämmittää tieto siitä, että Blackwaterin taistelussa on ainekset yhteen sarjahistorian komeimmista taisteluista.
     
  3. KenSu

    KenSu Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 6, 2005
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    Martin paljasti omassa blogissaan että ko jakson käsikirjoittaja on hän itse. Jakson ohjaa Neil Marshall (The Descent).
     
  4. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Entistä parempi uutinen :). Tarkoittaa siis sitä että luvassa on niin tinkimätön visio kuin mahdollista.
     
  5. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    2,024
    Likes Received:
    0
  6. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Oli kyllä aika tyly pettymys kun facebookista luki "uudesta teaseristä" joka osoittautui kuusitoistasekuntiseksi pätkäksi liekehtivää tekstiä. Munani löystyi yhtä vauhdikkaasti kuin kovettuikin.

    Mutta eiköhän sieltä kohta ole kuvallistakin promootiota tulossa :naminami:. Tässä tuntee itsensä pitkästä aikaa ihan pikkupojaksi. Viimeksi näin kova odotus jotain sarjaa kohtaan oli silloin kun Battlestar Galactica meni tauolle kolmoskauden jälkeen keväällä 2007.
     
  7. Sädettäjä

    Sädettäjä Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    572
    Likes Received:
    14
    Toinen katselukerta menossa ensimmäisestä kaudesta ja kyllä nyt toiselta kaudelta odotetaan suuria. Se että ongelmia on Starkkien ja Lannisterien välillä on Kapeanmeren toiselta puolelta tulossa kova armeija plus jotain ihan muuta ja Muurin takana on sitten jotain todella synkkää, joten luulisi aineksia toiselle kaudelle olevan. Vaikka teaseri köyhä olikin, niin kyllä se intoa nosti. Varmaankin kunnon pätkää tulossa ensi viikolla, niissä NY messuilla?

    Toivottavasti sarja ei lopu kesken vaan kolmaskin kausi saadaan ja lisääkin... Kirjojahan on ainakin kahdeksan ja lisääkin kaiketi tulossa joten tarinaa riittää. Monesta sarjasta sanonut tämän, mutta Game of Thrones on kyllä se paras sarja koskaan... :king:
     
  8. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Kirjoja on viisi ja kahdeksan oli tämänhetkinen suunniteltu kokonaismäärä, mikäli oikein muistan.
     
  9. Kese

    Kese Guest Guest

    Joined:
    Sep 19, 2002
    Messages:
    159
    Likes Received:
    0
    7 kirjaa on tämänhetkinen suunniteltu kokonaismäärä.
     
  10. Sädettäjä

    Sädettäjä Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    572
    Likes Received:
    14
    Joo itse vain heitin jotain mitä muistin, mutta seitsemän kirjaa, joten seitsemän kautta. Jos ekan kauden budjetti oli noin 60 miljoonaa voidaan sarja loppuun asti kulkeakin jos katsojia riittää.
     
  11. Silenssi

    Silenssi Tuttu kasvo

    Joined:
    May 1, 2009
    Messages:
    330
    Likes Received:
    0
    Muistaakseni sarjan tekijät ovat jossain haastattelussa sanoneet, että kolmatta kirjaa ei tungeta yhteen kauteen.
     
  12. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    Tosin sarjan tekijät ovat ihan vasta haastatteluissa puhuneet, että kolmannen kirjan jakaisivat kahdeksi kaudeksi ihan vain siitä syystä, että opus on melkoisen paksu ja tapahtumarikas eikä sitä mitenkään järkevästi voisi 10 jakson kaudeksi kääntää. Samaten ongelmia saattanee ilmetä nelos- ja vitoskirjojen kanssa, kun niiden juonet tapahtuvat osaksi limittäin, eli neloskirja keskittyy tiettyihin hahmoihin ja vitoskirja taas niihin joita ei neloskirjassa nähty, kun loppua kohden kaikkien hahmojen tarinat taas yhdistyvät. Ei voi siis tehdä niin, että ensin filmataan neloskirja yhdeksi kaudeksi ja sitten vasta vitoskirja. Silloin tiettyjä oleellisia hahmoja/näyttelijöitä täytyisi pitää kokonaisen tuotantokauden verran "jäähyllä" - tuskin onnistuu. Siksi näitä kahta kirjaa pitääkin katsoa yhtenä kokonaisuutena ja sen pohjalta lähteä purkamaan. En haluaisi olla käsikirjoittajien housuissa, sen verran haasteellisesta urakasta on kyse.

    1. kirja - 1. kausi
    2. kirja - 2. kausi
    3. kirja - 3. ja 4. kaudet
    4. ja 5. kirjat - 5. ja 6. kaudet
    6. kirja - 7. kausi
    7. kirja - 8. kausi

    Noin siis karkeasti. Tosin siitähän ei ole vielä tietoa kuinka mittavia nuo kaksi viimeistä kirjaa tulevat olemaan ja pitääkö niitäkin jakaa useampaan kauteen. Tai jos puhutaan nelos- ja vitoskirjasta, riittääkö niillekään kausi per kirja. Joten sanoisin että ainakin kahdeksan kautta tulee, ehkä venyy yhdeksään jos koko hoito filmataan. Kyllähän esim. Sopranoskin kesti sen lähes 90 jaksoa, joten teoriassa tätäkin voisi saman verran tuottaa, vaikka toki niitä dollareita vaaditaan sitten paljon enemmän puvustusten, erikoistehosteiden, tapahtumapaikkojen ym. suhteen, eri kokoluokan sarjasta kun on kyse. Rohkeaahan se on lähteä toteuttamaan näin laajaa projektia, vieläpä kun itse kirjasarja on kesken. Jos miettii, niin melko epätodennäköistä että tämä oikeasti noin monta kautta pärjäisi, mutta toivomme toki että katsojia kertyy ja HBO pitää tämän hengissä mahdollisimman pitkään. Game of Thrones jos mikä sen ansaitsisi.
     
  13. Sädettäjä

    Sädettäjä Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    572
    Likes Received:
    14
    No jos tarinat tolleen kirjoissa menee on se mahdotonta, että sarjassa jätettäisiin hahmoja pois. HBO:n kyllä luulisi rahoittavan sarjan päätökseen asti, sillä Deadwoodin ja Rooman kesken jättäminen nosti pienen myrskyn ja nyt kun faneja ja katsojia on hirmuinen määrä en usko, että HBO lopettaa sarjaa liian aikaisin... Tosin niin luultin aiemminkin, eli toivotaan parasta. Tosin ei 60 miljoona per kausi kovin suuri määrä ole, jos verrataan The Pacific:n, Boardwalk Empireen ja Roomaan.
     
  14. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Oct 22, 2002
    Messages:
    6,311
    Likes Received:
    19
    luin noi jo julkaistut läpi sen jälkeen kun olin sarjan nähnyt.

    nyt siiten viimeistä odottelen.
     
  15. Wile E Coyote

    Wile E Coyote Suurmufti Tukijoukot

    Joined:
    Nov 16, 2004
    Messages:
    2,356
    Likes Received:
    10
    Täytyy nyt muistaa että varsinkin nuorempien näyttelijöiden vanheneminen tulee jo vastaan jos koko GoT meinataan tehdä sarjaksi. Jos viimeinen kirja tulee joskus kuuden vuoden päästä, niin viimeinen kausi olisi ehkä realistista saada ruutuun aikaisintaan kahdeksan vuoden jälkeen. On myös erittäin kyseenalaista onko kaikilla päänäyttelijöillä halua sitoutua sarjaan vuosikymmeneksi.
     
  16. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Nuorempien näyttelijöiden kohdalla täytyy muistaa, että ainakin GRRM:n alkuperäisten suunnitelmien mukaan jossain vaiheessa kirjasarjaa oli tarkoitus hypätä tyyliin 10-15 vuotta ajassa eteenpäin, että ne pienimmät lapset ehtisivät kasvaa aikuisiksi (sitten hän päättikin kirjoittaa myös noista välivuosista, mistä osaksi johtuivat pitkät tauot kirjojen välillä).

    Sarjassa tätä ennakoitiin jo siten, että alettiin valmiiksi vanhemmilla näyttelijöillä, jotka ehtisivät vanhentua suurinpiirtein "aikuisiksi" myöhemmille kausille.
     
  17. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    2,024
    Likes Received:
    0
    En nyt ihan varma ole mutta eikös ainakin Starkit olleet ykköskirjan alussa jokainen vähän nuorempia kuin mitä heidän GoT TV-sarjan alussa sanottiin olevan? Tälläinen fiilis olisi mutta ei jaksa tarkistaa. Tällä siis saataisiin jo alkuun hieman vanhemmat näyttelijät sarjan tasapainoa pahemmin muuttamatta. Mutuilua mutuilua :thumbsup:
     
  18. 10inch

    10inch Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 10, 2004
    Messages:
    1,154
    Likes Received:
    0
    ...Ei sitten...
     
    Last edited: Sep 28, 2011
  19. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Ei kannata lukea tuota ylläolevaa spoileria jos ei ole neljää ensimmäistä kirjaa lukenut.
     
  20. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    Ihan yleisenä ohjeena: jos spoilertageihin jotain kirjoittaa, niin viestissä voisi kyllä selkeyden nimissä mainita että mitä tämä spoileri suurinpiirtein koskee, kakkoskautta, kirjoja yleisesti, jotain tiettyä kirjaa jne. Toki sen voi ehkä maalaisjärjellä yhdistää juuri äskettäin keskusteltuun asiaan, mutta ei se aina mene niin kuitenkaan. Ei tuo tietenkään minua henkilökohtaisesti spoilannut mitenkään, mutta tosiaan noin yleisesti, ajatellen "foorumietikettiä". Vähän häiritsee, kun on pelkkä klikattava spoilertagi ja sitä miettii, että tiedänköhän tarpeeksi jotta uskaltaa painaa.