Eipäs auttanut Räkää uusi sopparikaan. Hamiltonin kanssa hallitsi viikonloppua aika-ajojen viimeiseen osioon saakka, josta eteenpäin (taas kerran) ei jäänyt mitään kerrottavaa. Eturivin paikka tai jopa mahdollinen paalupaikka meni ajovirheeseen. Kisassa ei nopeus riittänyt alussa Bottakselle ja rangaistuksen jälkeen ei edes Red Bullille, vaikka kisan alussa oli Ricciardoa nopeampi. Kimi tuntuu vähän tuulella käyvä kuski olevan: jos sijoitus ei ole kummoinen, niin ei ole vauhtikaan. Jos aika-ajoissa olisi eturiviin päässyt, niin veikkaan, että nopeutta olisi yllättäen riittänyt muita vastaan. Bottaksella ei sen kummempi viikonloppu ollut hänelläkään. Vauhti ei missään vaiheessa ollut lähelläkään Hamiltonia. Siinäpä se lyhyesti. Alkaa Bottaksellakin kakkoskuskin asema olemaan aika vahva, vaikka mitä sanoisi.
No mutta ohittihan Kimi sentään Bottaksen tyylillä. Taisi mennä paras pito renkaista siihen niin ei enää Ricciardosta päässyt edelle. Hamiltonilla on ollut hyvä tuuri autonsa kanssa, ja tilastollisesti se keskeytys tulee jossain vaiheessa. Katsotaan sitten uudestaan Hamilton-Bottas tilannetta. Ero on kuitenkin vain 34 pistettä, ja kun voitosta saa 25 niin se ei ole kovin iso ero.
Oli toki hieno ohitus, mutta siinäkin oli enemmän Bottaksen softien renkaiden kylmyydestä kyse. Kimillä ja Ricciardolla oli samanlaiset renkaat ja Ferrari oli sen verran nopeampi kuin Red Bull koko viikonlopun, että ainakin perässä olisi pitänyt pysyä. Ohitus on toki aina toinen juttu, mutta Spassa melko helppoa sekin, jos vain nopeampi auto on. Mutta hyvä kuitenkin, että Kimi sen ohituksen teki. Plussaa siitä.
Kimihän valitti auton tärinää aika-ajossa ja se selittää hyvin hieman penkin alleen menneen aika-ajon. Ei ne kuskit lämpimikseen tärinästä valita vaan se vaikuttaa ajettavuuteen ja siten nopeuteen aivan varmasti.
Varmasti vaikutti, mutta siltihän Kimi teki virheen viimeisessä yrityksessä. Värinänkin kanssa Kimi ajoi todella hyvin ja oli ensimmäiseen sektoriin ajanut oman ennätyksensä, joka oli muistaakseni 2 kymmenystä aiempaa parempi. Yritti ehkä hieman liikaa, mikä kostautui. Eikä ole ensimmäinen kerta Kimiltä tuo. Tokihan se on nyt ollutta ja mennyttä ja onneksi tällä viikolla on uusi kisa, missä voi petrata.
Tuota sivusuuntaista värinää tuntui olevan muillakin, että en sitten tiedä oliko Kimillä sitä enemmän kuin muilla vai oliko vain äänekkäämpi radiossa.
Se on mielenkiintoista, miten aina tulee aika-ajoon värinää, taskulamppua polkimen alle tai jotain muuta sopivasti hidastavaa, kun treenit on menneet liian kovaa.
Hamiltonin temppu Vetteliä vastaan Eau Rougen läpi oli aika hieno. Tv-kuvassa näytti, että Vettel tuossa tilanteessa pääsee helposti rinnalle ja ohi, mutta Hamilton tarkoituksella hidasti hieman ajaessaan Eu rougen läpi, jotta Vettel ei pääse käyttämään imuapua. Todella hienosti hoksattu, koska ainakin tällainen tavis voisi aluksi ajatella asian olevan toisinpäin eli, että lähellä olisi hyvä. Mutta kun Hamilton tuolla esti sen, että Vettel ei pääse hieman kauempaa keräämään imusta vauhtia, vaan joutuu samalla nopeudella yrittämään sivusta ohi, niin Ferrarin moottorilla ei vielä Mersusta kuitenkaan ohi mennä. Toki hieman uskalias veto, koska liiaksi hidastamalla olisi Vettel saattanut olla perässä kiinni - kirjaimellisesti. Selostajat olivat ilmeisesti Internetistä lukeneet, että Eau Rouge ei ole Eau Rouge,vaan loppuosa mutkasta on nimeltään Raidillon. Sen verran useasti muistivat katsojille tätä omaa tietämystään viikonlopun aikana jakaa. Välillä tuntui, että ei sillä aika-ajolla tai kisalla niin väliä ole, kunhan nyt tiedätte kaikki, että tämä mutka on oikeasti Raidillon.
Osittain oma moka. Vettel ei jättänyt Verstappenille yhtään tilaa. Kimillä olisi ollut vielä varaa mennä vasemmalle ennen törmäystä.
No jaa. esim tämän klipin perusteella Kimi jos olisi mennyt likemmäs ratavallia niin olisi ajanut erittäin liukkaan pinnoitteen päälle - ja sitä en usko Kimin halunneen. Mitä tulee itse kolariin, niin nykyään aika moni puolustaa Vettelin tyyliin alussa ykkössijaa puskien takanatulevan tukalaan paikkaan. Kimi vain sattui saamaan pirun hyvän startin (on ykkösenä/jaetulla ykkössijalla kun kolari tapahtuu) ja oli aiheuttamassa Vettelin ja Verstappenin kanssa kolaria.
Ferrareiden keskinäinen mokailu. Vettel ei tiennyt että Kimi on Maxin vasemmalla puolella, ja päätti yrittää puskea Maxia vasemmalle. Kimi taas ei tiennyt että Vettel oli oikealla ja tekisi moisen liikkeen, niin ei osannut ottaa enempää rakoa Maxiin. Vettel tuskin olisi puskenut noin jos olisi tiennyt ettei Maxilla ole tilaa väistää.
Harmi, että tuo yllä oleva video ei toimi, niin pitää mennä osittain muistin varassa. Muisti sanoo näin: Kimi meni ohi ja Verstappenin ajolinja oli heti lähdöstä jo hieman mutkan sisälle. Ja mielestäni Verstappen ei väistä Vetteliä ollenkaan, vaan jatka tuota linjaa. Kimi ajaa suoraa linjaa ohi, ei Verstappenia kohden. Tuo Verstappenin pieni mutkan sisälle päin meneminen aiheuttaa sen, että Kimin takarengas osuu Verstappenin eturenkaaseen. Itse ottaisin siis Vettelin kokonaan pois yhtälöstä siltä osin. En tiedä olisiko Verstappen väistänyt yhtään enemmän oikealle, vaikka Vetteliä ei siellä olisi ollutkaan, koska Kimi meni niin lujaa Verstappenin ohi, että ei Verstappen ei ehkä olisi ehtinyt reagoimaan. Kuitenkin, kun Vettel sulkee ajolinjaa, niin aiheuttaa se sen, että Verstappen ei edes voisi väistää. Joten olen tuomariston kanssa täysin samaa mieltä: kilpa-ajotilanne. Veikkaisin, että Kimi ja Max olisivat joka tapauksessa osuneet, koska Maxin ajolinja oli mutkan sisälle. Mutta Vettelin sulkuliike aiheutti sen, että väistö ei edes olisi ollut mahdollinen. Ja koska Vettel ei voinut mitenkään nähdä, että Kimi on sisällä, vaan luultavasti ajatteli, että Max väistää sisälle, niin bang. Kilpa-ajoa. Se siitä. edit: kun tuli juutuubista katseltua uusintaa, niin kyllähän se verstappen vähän väistää vasemmalle Vetteliä. Mutta Kimi oli jo kyllä rinnalla, jotta että jarruakin olisi saanut painaa. Noh, Vetteli jos joku on syypää, mutta kivahan noita kolareita on katsella.
Klikkaa youtubessa niin workkii, ei anna toimia foorumin kautta suoraan. Tasan 6 sekunnin kohdalla näkyy miten Ferrarit ovat rintarinnan.
Kiitoksia! Kyllä tuon perusteella edelleen sanoisinkin, että Verstappen oli eniten syypää, koska piti linjaa kohti sisämutkaa. Varsinkin sen jälkeen, kun Vettel ensin tulee vasemmalle, mutta ero Verstappeniin on vielä aika iso. Noh, eipä tuolla väliä. Jos jotakuta pitää syytää niin Vetteliä, mutta osittain laittaisin myös Verstappenin kontolle tuota. Hauskasti Euroopan lehdistössä on ollut juttua, että Kimi olisi osittain ollut syypää, koska otti liian hyvän lähdön. Koska Kimi ei taistele mestaruudesta, niin hänen olisi pitänyt jäädä suosiolla Vettelin ja muiden taakse, ettei tällaista pääsisi tapahtumaan. Yllättäen nuo kommentit tulevat Saksasta ja Italiasta Vetteliä kannattavilta toimittajilta. Vaikka tuossa syyllisiä etsinkin, niin se on ihan turhaa. Tällaiset kolarit ovat hauskoja, joissa selvää syyllistä ei ole, vaan kyse on kilpailusta. Hyvä ettei tuosta kenellekään rangaistuksia annettu.
Minkäväristen lasien läpi siellä on kisaa taas katseltu. Jos Max ois tuossa Vettelin kiilausta alkanut jarrulla väistämään, niin tulos olisi ollut sama, kun Kimi ja Max ovat jo "limittäin". Outoa on vaan ettei tuomaristolla ole uskallusta Vetteliä rankaista, vaikka tekee samantyylisiä "sikailuja" kuin idolinsa aikoinaan.
Itse asiassa olin mielissäni, että voitto meni Hamiltonille. Joten mitään Vettel-laseja ei ole päässä. Jos yllä olevaa videota katsoo ajasta 0:24 eteenpäin nopeudella x0.25, huomaa selvästi, että Verstappenilla olisi ollut tilaa kääntää oikealle, kun näki Kimin tulevan ohi. Verstappen itse asiassa jopa tekeekin niin, mutta ei tarpeeksi. Tilaa olisi vielä ollut noin metri, mikä olisi riittänyt törmäyksen välttämiseen. Todellisuudessa kaikki tapahtuu jopa kisakuskeille niin nopeasti, että tuo on pelkkää spekulointia. Luulen, että Max katsoi tilanteessa oikealle ja kiinnitti huomionsa Vetteliin liiaksi eikä odottanut Kimin tulevan ohi. Jos katsotte videota siten, että yritätte ajatella Kimin pois kokonaan tuosta, niin Max yrittää pitää 1-2 metrin sivuetäisyyttä Vetteliin. Pienempikin etäisyys olisi riittänyt, jolloin Kimillä olisi ollut tilaa. Mutta kuten totesin, niin mielestäni tilanne on täysin kilpa-ajoa, jossa edessä oleva kuski nykyään blokkaa takaa tulevaa sen yhden kerran, mikä on sallittua säännöissä. Vettel tekee niin, mutta ei voinut tietää, että Kimi onkin sisällä. Verstappenilla olisi teoriassa ollut mahdollista väistää vielä enemmän oikealle tai jopa jarruttaa, kun huomasi, että Kimi tulee ohi ja Vettel vasemmalle. Mutta koska kaikki kuskit ovat kilpakuskeja, niin toisen ohi päästäminen on asia, joka tehdään vasta ihan viimeisenä. Eli sillä hetkellä, kun Vettel alkoi blokkaamaan Maxia ja Kimi sai loistavan lähdön oli kaikkien kolmen kisa pelattu. Vettel on edellä ajavana oikeutettu vaihtamaan ajolinjaa kerran. Mutta tämä on nyt hieman tyhmää. Koska kaikki kuskit tekevät virheitä ja se pitää sallia, jos virheet tapahtuvat sääntöjen puitteissa, kuten nyt mielestäni kävi. Sen verran otan sanojani takaisin videoita katseltuani, että laitan tuon ihan täysin 100% kilpailutilanteeksi enkä yhtään halua syyllistää ketään. Teoriassa kaikilla kolmella kuskilla olisi ollut mahdollista väistää kolari, jos olisivat kokonaiskuvan nähneet, mutta koska kukaan ei sitä nähnyt (pois lukien ehkä Max 0,3 sek ennen törmäystä), niin näitä sitten sattuu. Ja tuossa samassa tulee perustelut myös siitä, miksi en myöskään Vetteliä lähde syyllistämään, kuten kaikki muut. Vettelin liike oli täysin sallittu. Se vain päättyi nyt ikävästi.