Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

ER: Teho-osasto alkaa! 21:00

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Nice Guy Eddie, Aug 29, 2002.

  1. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Kovin yllättävänä ei Gallantin kohtaloa voinut pitää senkään vuoksi, että episodin originaalinimi kertoi oleellisen. Aika hyvä jakso, mutta vähän liian sirpaleinen. Clementen kahjoutumisen kulminaatiopiste, Gallantin lähtö sekä Prattin tuliaisina tuoma Darfur -trauma olivat kenties hiukan liikaa yhteen jaksoon. Toisaalta, niinhän se on usein elämässä: kun homma menee pieleen, niin samalla saattaa moni asia mättää samanaikaisesti. Morris sentään toi jaksoon huumoria omalla lapsellisella touhullaan.

    Kausi on sitten finaalia vaille paketissa...
     
  2. ebonite

    ebonite Guest Guest

    Joined:
    Jan 25, 2006
    Messages:
    241
    Likes Received:
    0
    Teho-osasto on kyllä brutaaleinta väkivaltaa mitä TV:stä nykyään tulee. Jossain perinteisissä 'väkivalta-sarjoissa' ei ole oikeastaan mitään jännitystä kun pahikset kaatuu ja sankari(t) on jo etukäteen kuolemattomia. Teho-osastossa taas saattaa kuka tahansa sarjan päähahmoista potkaista tyhjää yllättäen ja vielä kliinisen inhorealistisesti kuvattuna tyyliin 'sairaalabakteerin' aiheuttama tulehtus umpisuolileikkauksen jälkeen. Vaimo on ihan kauhuissaaan.
     
  3. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    ristus, olipas sitte season finale.

    Muija on raskaana, niin voitte kuvitella kun rupes itkua tulemaan :eek:).

    tosiaan ilmeisesti jenkeissä menee samaan tahtiin kun täällä, niin eipä tuosta oikein tulevasta taas sitten tiedä.

    hohhoijjaa...
     
  4. Jazska

    Jazska Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2005
    Messages:
    404
    Likes Received:
    0
    Niinpä... :rolleyes: Melko ikävään paikkaan jäi tuo sarja.
     
  5. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Joined:
    Apr 18, 2006
    Messages:
    526
    Likes Received:
    0
    E.R. mennyt näköjään dualien lataukseen. :)

    Melko hyvä toisaalta tämän iltainen jakso ja jäikin melko koukuttavaan tilanteeseen. :cool:
     
  6. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Itsenäisenä audiovisuaalisena televisiotuotoksena ihan hyvä jakso, mutta vähän kyllä jäi tunne että että siitä mennään mistä aita helpoimmin menee palasiksi.

    ER:ssä ei aiemmin ole ollut muistaakseni ihan noin järeää tuliaseväkivaltaa, ei ainakaan polin puolella. Onnettomuuksia kyllä joka lähtöön. Vähän jäi fiilis että väkisin mutta tavallaan kuitenkin helpolla tehtiin päätösjakso joka jättää kaikki avoimeksi ja antaa mahdollisuuden sopimustilanteen tarkempaan tarkasteluun.

    Jotenkin tuntuu siltä että ER:n syvin olemus on hiukan joutunut hukkaan. Kyseessä on kuin bändi jossa on ollut runsaasti miehistönvaihdoksia. Vanhatkin biisit soitetaan, mutta soundi on eri. Kas, aloinkin sentimentaaliseksi...
     
  7. Hurricane

    Hurricane vaikeemmil tasoil Tukijoukot

    Joined:
    Jul 24, 2002
    Messages:
    2,176
    Likes Received:
    11
    Samat fiilikset on täälläkin. Tälle kaudelle jäi loppujen lopuksi aika vähän sitä perinteistä ER-toimintaa. Darfurissa käytiin vähän väliä, Gallant saatiin hautaan ja nyt vielä tuota sulatellessa piti heti seuraavaan jaksoon lopuksi tällainen loppuspektaakkeli, joka toi mieleen lähinnä poliisisarjojen puolelta Shieldin shokeeraukset. Jos sarja alkaa tuohon suuntaan kehittymään, niin loppua kai tässä on entistä enemmän toivottava ja samalla laitettava hankintaan ensimmäisten kausien bokseja.

    Eipä silti, hyviäkin jaksoja tälle kaudelle sekaan mahtui, kuten esimerkiksi viimeviikkoinen ja kenties kaikkein muistettavimpana kauden keskivaiheilta James Woodsin tähdittämä erikoisjakso.
     
  8. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Veltto kausi sentään päättyi vauhdilla. Teho-osaston historiassa tämä oli oikeastaan ensimmäinen kausi, joka maistui paikoin jo aika pahastikin puulta. Hahmogallerian vaihtuminen on vain tehnyt sarjasta vähemmän kiinnostavan ja paino lepääkin vahvasti parin keskushahmon harteilla. Morris varsinkin lähes pelkästään komediallisena hahmona ei ollut kovinkaan mieluisa. No, jäi sentään vaikutelma että tästä hahmosta oltaisiin pääsemässä eroon.

    Positiivisena kaudesta jäi mieleen lähinnä näille sarjoille harvinainen kantaaottavuus. Darfurin tilannetta tuotiin varsin todentuntuisesti esille useammassakin jaksossa, kun tiedotusvälineillä muuten alueen kauheudet ovat vähemmän mediaseksikkäinä jääneet kovin pienelle huomiolle.

    Kovin oli tapahtumantäyteiseksi tämä päätös tosiaankin saatu. Parin viime kauden tapaan monen hahmon kohtalo jätettiin viimeisen jakson loputtua auki, kuten vaikka parin kauden takaisessa autoammuskelulopetuksessa. Jerryn kohtalohan tässä eniten jäi huolestuttamaan. Mieluisa lopetus sinänsä, seuraavaa kautta on yleensäkin mukavampi odotella kun päätetään kunnon cliffhangeriin, olkoonkin että shokkiarvoja haettiin jo vähän turhankin paljon tällä.
     
  9. Jazska

    Jazska Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2005
    Messages:
    404
    Likes Received:
    0
    Tuossa lopussa soinut reipas rockmusiikki teki tilanteesta kyllä mielestäni melko tragikoomisen. Ennemmin olisin odottanut jotain surullista vetistelymusiikkia, mutta toimiihan se noinkin.
     
  10. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Joined:
    Jan 30, 2005
    Messages:
    2,441
    Likes Received:
    4
    OT:

    Joo, tuttua on. Oma vaimo melkein itki raskaana ollessa Pikku Kakkosta katsoessa :D Outoa puuhaa on lasten tekeminen... Tuota eilistä jaksoa ei olisi voinut raskaana ollenkaan katsoa.

    Itseäkin yllätti hieman tuo loppukohtaus, luodit vinkuu ja äijää kaatuu...
     
  11. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Oli kyllä sykkeet korkeella kun Abby kaatu ja Luka riuhto niin perkeleesti niitä siteitä. :weep:
     
  12. oope

    oope Guest Guest

    Joined:
    Nov 25, 2003
    Messages:
    180
    Likes Received:
    0
    Pitkästä aikaa kunnon cliffhanger. En osannut tätä enää ER:ltä odottaa. CSI NY:ltä odotin jonkimmoista pirullista finaalia, mutta se oli todellinen pannukakku - Gary Sinise meni treffeille. Voi juku.
     
  13. petma

    petma Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Apr 23, 2002
    Messages:
    1,710
    Likes Received:
    1
    Mielenkiintoinen lopetus tuo oli. Lukan, Abbyn, Samin ja Jerryn tilanne. Paljon muistutti Chicagon Lääkäreiden ensimmäisen kauden lopetusta. Silloinhan sarjan henkilöt vaihtuivat paljolti toisella kaudella. Mikähän mahtaa olla Visnjicin ja kumppaneiden sopimustilanne?

    Kokonaisuutena kausi oli heikohko. Uusista hahmoista ei ole kukaan päässyt vanhojen tasolle ja muutenkin "pieni piiri pyörii" juonella ollaan rakkausrintamalla edetty. Kyllähän kautten mahtui myös muutamia surullisia kohtaloita.

    Garret Dillahuntilla (Steve) on ollut kiireinen viikko suomen tv:ssä. Keskiviikkona CSI: NY:ssa ja torstaina ER:ssä ja 4400:ssa. Vielä kun katsoin viikonloppuna Deadwoodin kakkoskauden niin Garrethan sielä tepasteli Francis Wolcottina.
     
  14. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Tätähän ei toki sitten kukaan ainakaan ilman spoileritageja kerro, koska tilanteen jatkonhan tuo tieto spoilaa.
     
  15. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    3,447
    Likes Received:
    152
    Eipä ole ei, sehän tässä nykyteharissa kovasti harmittaakin. Rotanperseenkin kohtalo kiinnostaa enemmän, kuin tämän nykyisen joukkueen. Tottumuksestahan tätä on uskollisesti katsottu, mutta tuokin uskollisuus joutui jo sen verran koetukselle, että jokunen jakso jäi tältä kaudelta katsomatta. Synninpäästöä nähdyistä voi heittää vain James Woods ja Darfour-jaksoille. Niissä tekemisen meininki vahvana.

    Finaalista vielä, että melkoisen huonoon ratkaisuun on kirjoittajat tuossa Abby/Luka kuviossakin näköjään päätymässä. Kyseessä melkeinpä ne ainoat hahmot joista edes jonkun verran vielä jaksaa välittää ja sitten tuollaista soopaa tarjoilevat. Heikkoa on.
     
  16. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Indeed. Jos jommalle kummalle tuossa käy huonosti, niin samalla menee 50 % sarjan kiinnostuksesta viemäristä alas... :mad:
     
  17. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Joined:
    Jan 30, 2005
    Messages:
    2,441
    Likes Received:
    4
    Joo, tämä huomattiin tälläkin. Vittumaisen näköinen kaveri...
     
  18. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,791
    Likes Received:
    265
    Alkuperäistä Steven esittäjää olisikin ollut vaikea hahmottaa noin veemäisen sällin rooliin. Ehkä näyttelijän vaiht(u/a)minen tässä tapauksessa antoi enemmän tilaa käsikirjoittajille.

    Hassua se on silti aina kun sarjassa jonkun hahmon esittäjä vaihtuu, varsinkin kun uusi näyttelijä on aivan eri tyyppinen...
     
  19. DigiPeeHoo

    DigiPeeHoo Käyttäjä

    Joined:
    Dec 13, 2005
    Messages:
    110
    Likes Received:
    0
    niin... mikäköhän kausi meillä loppui jotta osaan sitten etsiä oikeaa "uutta tuotantokautta".

    edit... ilmeisesti kausi 12 loppui ja kautta 13 ei ole vielä ulkona...
     
  20. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Juuri näin.