Enigma2 -digiboksit (mm. Vu+, Octagon, AX, Edision, GigaBlue)

Discussion in 'Digi-TV' started by Tuike, Jan 6, 2019.

  1. Moderaattori

    Moderaattori Ylläpito
    Staff Member Ylläpito

    Joined:
    Aug 27, 2019
    Messages:
    780
    Likes Received:
    299
    Onko siis tuo vaihtamani "Korkeatarkkuuksiset teräväpiirto -digiboksit (4K, UHD ym.)" liian kattava tälle ketjulle?
     
  2. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    On siinä mielessä että noita "markettibokseja" taitaa olla myös UHD-tarkkuuksille. Varma en ole, mutta tuo Enigma2 on aika kattava koska tässäkin viestiketjussa @kmruuska mainitsi vanhemman VU+ Duo boksin joka ei ole UHD-boksi mutta toki Enigma2 laite.
     
  3. Moderaattori

    Moderaattori Ylläpito
    Staff Member Ylläpito

    Joined:
    Aug 27, 2019
    Messages:
    780
    Likes Received:
    299
    Muutettu muotoon: Enigma2 -digiboksit (mm. Vu+, Octagon, AX, Edision, GigaBlue)
     
    peergunt, Vanha_susi and Tappari like this.
  4. Vanha_susi

    Vanha_susi Vakiokasvo
    Blokattu

    Joined:
    Mar 24, 2017
    Messages:
    520
    Likes Received:
    45
    Tämä otsikon muutos oli minusta todella hyvä ja tarpeellinen. Nyt kekustelua voi käydä kaikista näihin bokseihin liittyvistä aiheita vapaasti ilman pelkoa puhuvansa asian vierestä. Tosin suurin osa viesteistä oli jo tältä alueelta.
     
  5. Vanha_susi

    Vanha_susi Vakiokasvo
    Blokattu

    Joined:
    Mar 24, 2017
    Messages:
    520
    Likes Received:
    45
    Haluan kysyä, onko vielä myynnissä noissa "marketeissa" (Verkkokauppa, Gigantti, Power yms..), digibokseja? Jos on, olisi kiva saada myös niistä kokemuksia ja oma viestiketju. Jos siis joku niitä omistaa. Olen kuitenkin ymmärtänyt, että digiboksien myynti on tyrehtynyt tai jopa kokonaan loppunut. Olenko väärässä?
     
  6. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,084
    Likes Received:
    374
    Aika vähäistä taitaa olla myynti, kun kanavien striimauspalveluista näkee ohjelmat. Digiboksille tallennettuna kuvanlaatu on tosin yleensä parempi.
     
  7. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    905
    Likes Received:
    17
    Niin sanottuja markettiboxeja löytyy kaupoista vielä seuraavat mallit..
    TOPFIELD CRC-7000 4K 1TB DVB-C/T2
    Finlux TC7840 DVB-C/T2
    MAXIMUM TC4300 DVB-C/T2
    XORO HRM8761 DVB-C/T2
    Clint CT4 DVB-C/T2
    Joten aika kuollutta on boximarkkinoilla, nuokin edellämainitut ovat mielestäni vähän surkeita tapauksia USB tallennuksineen..
    Totuus on että suoratoistpalvelut ja uudet TV:t tallennusominauuksineen tekevät normikuluttajalle pikkuhiljaa tarpeettomaksi nämä perinteiset digiboxit.
    Harrastajien on tyydyttävä joko näihin Enigma2 boxeihin tai katsottava ulkomaiden boxitarjontaa (mm briteistä saa vielä Humaxia).
     
    #107 hhelminen, Mar 9, 2020
    Last edited: Mar 10, 2020
    Vanha_susi likes this.
  8. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 24, 2009
    Messages:
    793
    Likes Received:
    114
  9. Kalahima

    Kalahima Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    May 9, 2008
    Messages:
    73
    Likes Received:
    0
    [QUOTE="
    Totuus on että suoratoistpalvelut ja uudet TV:t tallennusominauuksineen tekevät normikuluttajalle pikkuhiljaa tarpeettomaksi nämä perinteiset digiboxit.
    Harrastajien on tyydyttävä joko näihin Enigma2 boxeihin tai katsottava ulkomaiden boxitarjontaa (mm briteistä saa vielä Humaxia).[/QUOTE]

    Kuluttajia houkutellaan kaikenkarvaisilla elisaviihteillä noin 250 euron vuosihintaan, jolla saa peruskanavat. Maksukanavia ei voi HD-laadulla tallentaa, ja jotta suoratoisto kunnolla pelittäisi, pitää olla valokuituluokan nettiyhteys. Monet ovat pettyneet 4g-yhteyksien jumittamiseen ja haluavat irti koko sopimuksesta - myös omassa tuttavapiirissäni.

    Ns. markettiboksit ovat ominaisuuksiltaan puutteellisia, mutta harva on kiinnostunut taistelemaan enigma-boksien kaltaisten laitteiden kanssa, joten digiboksien tulevaisuus näyttää huonolta. Suoratoistopalvelua puutteineenkin on helppo käyttää, ja kuukausimaksu saattaa tuntua edulliselta, vaikka sopimus sitoisi vuosiksi. Ehkä suoratoistopalvelut tuosta kehittyvätkin. Eihän siihen tartte kuin sisällyttää sopimukseen Canal Digitalin OnePlace UHD-digiboksin kaltainen laite kiintolevyllä varustettuna niin vot. Minulle sopisi hyvin.
     
  10. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,084
    Likes Received:
    374
    Itsellä on nyt ollut muutaman kuukauden Elisa Viihde, ja olen kyllä ollut varsin tyytyväinen. Nettiyhteydeltä ei vaadita huimia. Itselläni on VDSL2, jonka nopeus jää alle 40 megabittiin sekunnissa, mutta varmaan 20 Mbps riittäisi hyvin tähän käyttöön. Entiseen WBox HD2:een verrattuna käyttöliittymä on ylivoimainen.

    Elisa on hinnoitellut tuon kyllä niin, että kiinteän laajakaistan pariksi sen saa paljon halvemmalla kuin 4G:n pariksi.
     
  11. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,884
    Likes Received:
    585
    VDSL2 yhteys varmaan onkin ihan hyvä, vaikkei nopeus ole valokuitutasoa. Se pystyy varsin tasaisesti antamaan mainitsemasi nopeuden toisin kuin 4G lelut, joissa käytännön nopeus heittelee rajusti ja romahtaa ruuhka-aikaan.
     
  12. peergunt

    peergunt Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 21, 2007
    Messages:
    688
    Likes Received:
    12
    Kovin synkältä näyttää antennin varassa roikkuvan Pihtiputaan mummon (siis.. no kyllä te ymmärsitte) tulevaisuus. Vaikka mummo ei välttämättä tv.tä niin katso, eikä ohjelmia tallentele senkään vertaa, niin minulle usean ohjelman yhtäaikainen tallennus ja mahdollisuus niiden katseluun vaikka 10v päästä on vaatimus (yleensä parikin vuotta riittää). Nytkin on Enigma2 boksillani NAS:ille tallennettuja, 1-3 vuotta vanhoja sarjoja ja dokumentteja lukuisia, jotka odottaa katsomistaan. Ja voin siirtää tallenteet kovalevyltä ja laitteesta toiseen vapaasti. Mm. näiden vuoksi, sekä nopean nettiyhteyden puuttuessa, ei Elisa Viihteen kaltaiset palvelut ole vaihtoehto. On käytettävä muita tapoja ja Enigma2 boksi on niistä minulle se paras (kunnes löytyy parempi, sitä ei valitettavasti nykyisellä kehityksellä taida olla näköpiirissä).
     
  13. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    Pitkälti samat syyt jotka @peergunt tuossa mainitsi on ajanut minutkin Enigma2 boksien käyttöön.
    Tosin minulla on VDSL2 liittymän (yli 60 Mb/s alaspäin ja yli 9 Mb/s ylöspäin) kylkiäisenä Elisa Viihde, mutta ei se ole arkistointiin kovin pätevä ratkaisu koska tallenteet poistuvat kahden vuoden jälkeen.
    Siksi siirrän arkistoitavat tallenteet NAS-verkkolevyille. Useammalle varmuuden vuoksi, koska naapurilähiön hakkerit iskivät Synologyn nasseen reilu vuosi sitten. Ohessa heidän viestinsä .txt tiedostona.
    Yksi syy on myös se, että kolmesta taulutelkkaristani kaksi on niin vanhoja ettei niissä ole T2 viritintä antenniverkkoa varten. On kätevää hoitaa tuo puute tv:n edessä olevalla Enigma2 boksilla.
    Samalla voi sitten katsella tarvittaessa toisten boksien sisäisten kiintolevyjen tallenteita ja maksukortin ECM- tiedot oscam-softcamilla ilman maksukortin kuskailemista. Tuo ei tietysti toimi noilla läpilinkitystä vaativilla HD-maksukanavilla, joten tulevaisuudessa tuo lienee epävarma juttu kun siirrytään maksukanavissakin enemmän T2 teräväpiirtoon.
    Niinkuin täällä on usein mainittu, eivät nämä boksit ihan kädettömille käy, mutta jos viitseliäisyyttä riittää niin paljossa niistä on apua. :D
     

    Attached Files:

    Vanha_susi likes this.
  14. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    Lykkäsin Mix8 Premium maksukorttini vanhaan LA Digital CA moduliin ja testasin mitkä kanavat tuolla toimivat Sony KD-55AF9 telkkarilla.
    Kaikki SD-maksukanavat toimivat hienosti. Tietysti kortilla olevat C More Max HD ja Eurosport1 HD eivät linkitystä vaativina kanavina toimineet.
    Oli minulle kuitenkin yllätys että tuo Viasat History Beta kanava toimii tuollakin CA adapterilla.
    Ilmeisesti sitten Digita on jättänyt tuon kanavan läpilinkityksen ulkopuolelle. :p
     
  15. Parta45

    Parta45 Uusi jäsen

    Joined:
    Jun 14, 2006
    Messages:
    19
    Likes Received:
    1
    Ei toiminut kolmaskaan kerta. Totesin että kyseinen CI+ Moduli oli sanonut sopimuksen irti. Linkkasin toisen LA Digitalin itse, mutta ei lähtenyt sekään toimimaan vaikka oli käyttämätön. Soitin DNA:n aspaan, ne purki kaikki linkatut pois käytöstä ja linkkasivat linkkaamani CI+ :n uudestaan. Tämän jälkeen kaikki DNA:n maksukanavani rupesivat heti näkymään sekä TV:ssä, että Vu+ DUO2:ssa.
     
    #115 Parta45, Mar 13, 2020
    Last edited: Mar 14, 2020
  16. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    Viikon kuluttua Ylen HD-kanavat siirtyvät DNA:n verkosta Digitan verkkoon. Ajattelin kokeilla kanavahakua tuolle B-Muxille koska siellä on jo Estradi HD kanava. Eipä tuota löytynyt VU+ Ultimo 4K ja VU+ Duo2 bokseillani, joten piti hivenen tutkiskella asiaa.
    Seuraavalla menetelmällä tuo onnistuu:
    Mennään menu/asetukset/virittimien asetukset/signaalimittari. Sieltä kohdasta Viritys valitaan Käyttäjän määrittelemä lähetin ja laitetaan siihen oheisen kuvan mukaiset parametrit. Tämä pätee siis pääkaupunkiseudulla jossa tuo Estradi HD kanava on 44. EstradiHD.jpg
    Sitten vaan haku päälle vihreällä napilla.
     
    #116 Tappari, Mar 25, 2020
    Last edited: Mar 26, 2020
  17. Orlandox

    Orlandox Uusi jäsen

    Joined:
    Feb 26, 2020
    Messages:
    4
    Likes Received:
    1
    Kuopiosta löytyy ihan näin:


    [​IMG]
     
    #117 Orlandox, Mar 25, 2020
    Last edited by a moderator: Mar 25, 2020
  18. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 10, 2006
    Messages:
    905
    Likes Received:
    17
    Täällä löytyy ihan automaatti haulla (ilman parametrien säätämistä) Jyväskylän lähettimestä (kanavalta 35), Vu+ boxissa OpenPli 7.2.
    Ja sama myös manuaali haulla, siis ilman parametrien muttamista.
     
    Tappari likes this.
  19. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    Kas vain. Boottasin Openmultibootilla Ultimo 4K:n OpenPLi 7.2 imageen ja tuo löysi heti Estradi HD kanavan ilman nikottelua.
    Viisaampi näköjään kuin OpenViX ja OpenATV imaget. :)
     
  20. Tappari

    Tappari ent. taabari

    Joined:
    Aug 31, 2011
    Messages:
    145
    Likes Received:
    18
    Edellisiin vielä lisäyksenä, että tuo Estradi HD kanava kyllä löytyi manuaalihaulla Duo2 boksin Sundtek-virittimellä Open ViX imagessa mutta siitä ei ollut isoa iloa kun se ei suostunut näkymään sisäisillä TT3L10 virittimillä.
    Katsotaan ensi keskiviikkona kuinka käy Ylen HD kanavien kanssa.