Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Elokuvia joista sinä pidät, mutta muut eivät

Discussion in 'Elokuvat' started by Silverfang, Jan 17, 2003.

  1. Moses_x

    Moses_x Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2003
    Messages:
    1,117
    Likes Received:
    1
    Öh..... Pakko vielä tämän turhan viestin ajan jatkaa allekirjoittelua... :rolleyes: NBK on p*rkeleen kova leffa! :thumbsup:
     
  2. Bowman69

    Bowman69 Guest Guest

    Joined:
    Sep 26, 2002
    Messages:
    163
    Likes Received:
    0
    Kevin Smithin tuotanto on ilmeisesti sellaista, että jakaa mielipiteet aika vahvasti. Mä kuulun niihin, jotka tykkää todella paljon, mutta käytännössä koko tuttavapiirini onkin sitten sitä toista porukkaa. Varsinkin Clerks tuntuu herättävän eriäviä mielipiteitä.

    Yksi tuollainen leffa on "So Fucking What" tai "SFW", en muista kumpi on virallinen nimi. Mä tykkäsin kovasti, mutta kaikki kaverit, jotka ovat sen katsoneet, ovat haukkuneet maan rakoon.

    **Bowman69**
     
  3. VeZius

    VeZius Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    643
    Likes Received:
    28
    Mission: Impossible 2, kaikki sitä leffaa näyttää tässä maailmassa potkivan päähän, mutta omasta mielestäni se on yksi parhaista elokuvista koskaan! Eihän se juoni todellakaan ole mitään Fight Club tasoa, mutta muuten elokuvassa kaikki on täydellistä. John Woon balettimaista tunnelmallista toimintaa yhdistettynä Hans Zimmerin mahtavaan musiikkiin ja erittäin kauniisiin ympäristöihin sijoittuva elokuva hyvillä näyttelijöillä kuorrutettuna ei voi olla huono, ainakaan minun mielestäni.

    Lisäksi näytän pystyvän katsomaan leffan monia kertoja ilman että minkäänlaista turtumista on havaittavissa, sen verran tyylikäs paketti on kyseessä. :D

    Samanlaista loisteliaisuutta tarjoaa myös Broken Arrow, mutta ei kuitenkaan aivan yllä M:I-2:n tasolle.

    The Rock:ia myös unohtamatta. :D (tösin tästä puuttuu John Woo)
     
  4. MastaDJ

    MastaDJ Guest Guest

    Joined:
    Nov 20, 2002
    Messages:
    1,617
    Likes Received:
    0
    Eihän MI2:ta turhaan sinänsä haukuta juonen puutteesta, mutta omastakin mielestäni se on visuaalisesti todella upea! John Woo osaa kikkailla elokuvissaan, Face/Off on toinen vähintään yhtä hyvä esimerkki.
     
  5. Big Chill

    Big Chill Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2001
    Messages:
    96
    Likes Received:
    0
    Aika huonossa huudossa olevat kauhuklassikoiden jatko-osat ovat itselleni kovasti mieluisia.
    Kaikki muut haukkuu, mutta minä tykkään:
    Exorcist II ja III sekä Psycho II ja III.
     
  6. JPH

    JPH Guest Guest

    Joined:
    Feb 2, 2003
    Messages:
    2,907
    Likes Received:
    4
    Kyllä voi... :D

    Vuodatan nyt heti tilaisuuden tullen taas tätä minun henkilökohtaista pettymystäni Mr. Woon Hollywood-tuotoksiin. IMO Woon tavaramerkki Hong Kong -ajoilta on nimenomaan näyttävä toiminta eikä se toimi samalla tavalla näissä Amerikan tuotoksissa. Onko sitten vain niin etteivät amerikkalaiset osaa ampua akimbona... ;)

    Amerikkalainen raha + John Woo + Chow Yun Fat + Hong Kongilainen kuvausryhmä sekä taistelukoreografi = täydellinen toimintaelokuva.

    Edit: Lukihäiriö iski.
     
  7. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Kaksi suosikkileffaani ei ole saanut kovin paljoa arvostusta...

    Verhoevenin "Basic Instinct" (imdb: 6.7)
    Polanskin "Frantic" (imdb: 6.5)

    Kumpikin ovat mielestäni todellisia huippuleffoja, joissa varsinkin atmosfääri on omalaatuinen ja käsinkosketeltavan hieno. Televisiokriitikotkin nakkaavat kolmella tähdellä. Imdb:nkin äänien pitäisi olla lähempänä kahdeksikkoa kuin seitsemää :confused:

    Dark Passage (1947) on ehdottomasti parhaita Bogart-leffoja. Juoni on aavistuksen hölmö, mutta tunnelma ja kemiat kohdallaan. Huippuluokan noiria, mutta kukaan ei tätä ole nähnyt / leffaa ei ikinä mainita missään.
     
  8. Vibatsu

    Vibatsu Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Oct 18, 2002
    Messages:
    688
    Likes Received:
    1
    Nuitahan leffoja on, mutta mainittakoon pari mille muut kanssakatsojat eivät antaneet arvostustaan:

    Armageddon, mielestäni hyvinkin viihdyttävä leffa, vaikkeikaan mikään masterpiece

    Gone in 60 seconds, viihdyttävä edelleenkin. Taisi olla pari naista mukana katsomassa, ehkei heidän makuun :p

    Kiss of the Dragon, mielestäni yksi parhaimpia Jet Lin esiintymisiä :thumbsup:
     
  9. setae

    setae Guest Guest

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    1,276
    Likes Received:
    1
    Vielä pitää listata yksi klassikko-suosikkini, eli Salutate of the Jugger (tunnetaan myös nimellä The Blood of Heroes, IMDb). Elokuvan karu tarina ja mielikuvituksen käyttö erikoistehosteiden sijaan teki minuun jotenkin lähtemättömän vaikutuksen. Harmi ettei taida DVDnä saada tuota elokuvaa.
     
  10. Gary

    Gary Guest Guest

    Joined:
    Sep 19, 2000
    Messages:
    186
    Likes Received:
    0
    Kyllä,samaa mieltä. Tuli joskus juniorina katottua aika moneen otteeseen.
    R-ykköstä saa ainakin amazon.comista
     
  11. Oceansoul

    Oceansoul 1998 - 2005 Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 12, 2003
    Messages:
    983
    Likes Received:
    1
    Jaahas, toinenkin pervo joka odottaa Enkeleitä. Ensi-ilta 4.7.

    CHARLIEN ENKELIT - KURVIT SUORIKSI

    Tuosta vauhdikkaasta toiminnasta vastaa Yuen Woo-Pingin broidi Yuen Cheung-Yan.
     
  12. Hurricane

    Hurricane vaikeemmil tasoil Tukijoukot

    Joined:
    Jul 24, 2002
    Messages:
    2,176
    Likes Received:
    11
    Mielestäni yksi 90-luvun parhaista amerikkalaisista rikoselokuvista Kiss of Death ei ole ainakaan IMDB:ssä saanut arvostusta taakseen. Nicolas Cagen hieman vastenmielisestä roolista huolimatta tuo on mielestäni aivan loistava leffa.
     
  13. Kaltsu

    Kaltsu Guest Guest

    Joined:
    Mar 20, 2003
    Messages:
    362
    Likes Received:
    0
    Useat hyvät leffat, jotka kuitenkin vaativat tarkkaa paneutumista ja keskittymistä, ja ovat yleensä leffapiirien kehumia, saavat yleensä paljon teilausta osakseen "tavalliselta" väeltä. Itseäni ketuttaa suunnattomasti, jos joku menee haukkumaan sellaista leffaa, josta itse pidän, täysin paskaksi ilman mitään kunnon perusteluja. Tokihan eri mielipiteitä saa olla, ei siinä mitään.

    Leffoja, jotka jakavat katsojat aika lailla kahtia (pidän itse suuresta osasta näistä): Alien, Aliens, Apocalypse Now, Clockwork Orange, 2001, Cronenbergit, Highlander, Rautaristi, Se7en, Fight Club, hyvät mustavalkoleffat jne...
     
  14. Noodles

    Noodles Guest Guest

    Joined:
    Oct 1, 2001
    Messages:
    86
    Likes Received:
    0
    Kolmas pervo ilmoittautuu. Trailerissa soi yksi maailman parhaista, olutmainoksestakin tuttu, biiseistä, Cameron ja Lucy, hölmöä huumoria, räjähdyksiä ja toimintaa. Kuolaa joutuu suupielistä pyyhkimään. Harmi, että Bill Murray ei näytä olevan mukana.
     
  15. Toolband

    Toolband Guest Guest

    Joined:
    Mar 17, 2003
    Messages:
    1,017
    Likes Received:
    1
    Pari kaveria ei tykännyt sitten alkuunkaan Apocalypse Now:sta ja Mulholland Drivesta, jotka minun ja yhden toisen kaverini mielestä ovat mestariteoksia.
     
  16. Oceansoul

    Oceansoul 1998 - 2005 Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 12, 2003
    Messages:
    983
    Likes Received:
    1
    Lisää kuolattavaa: Movies.com .
     
  17. Jorse

    Jorse trust no one Tukijoukot

    Joined:
    Apr 3, 2001
    Messages:
    5,076
    Likes Received:
    8
    Vieläkö mahtuu? Kyllähän tuo varmaankin tulee käytyä katsomassa. Ensimmäinen osa jopa piipahti DVD:nä hyllyssä ja kyllä sen nyt kerran ilokseen katsoi. Alusta lähtien varsin kivaa popcorn-toimintaa. Tälläistä kaipaa aina silloin tällöin.
     
  18. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2002
    Messages:
    4,147
    Likes Received:
    7
    Tottahan se on, että aina välistä pitää popcorn-viihdettä katsoa, mutta kun sitä perhana tulee yksi popcorn-leffa per viikko, parhaimpina jopa kaksi. Niin pakostikin mitta alkaa täyttyyn. Mutta ei silti, on CA2 luultavasti parempi kuin esim. tripla X tai Jason X, jossei muuten, niin ainakin esteettisestä näkökulmasta.
     
  19. Jorse

    Jorse trust no one Tukijoukot

    Joined:
    Apr 3, 2001
    Messages:
    5,076
    Likes Received:
    8
    Off topic: vielä kun saisivat sille Barrymorelle annettua kenkää niin :thumbsup:

    edit: tekijä muutettu
     
  20. projectx

    projectx Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Feb 14, 2003
    Messages:
    607
    Likes Received:
    1
    Yleensä kai ihmiset pitävät Hitchcockin 'Trouble With Harry'- filmiä huonona, koska se ei ole tyypillistä kamaa AH:lta. Mutta minun mielestäni tuo on ihan loistava elokuva, hieno ohjaus ja hyvää "mustaa" huumoria. Ehkä juuri sen takia pidän siitä niin paljon kun se ei ole tyypillistä Hitchcockia... tottakai pidän muistakin miehen filmeistä, mutta kuitenki :cool: