Eden Lake on älykäs, tiheätunnelmainen ja tavattoman raaka kauhuelokuva, josta vastaa uusi tähti James Watkins. Nuoripari Jenny ja Steve aikovat viettää romanttisen viikonlopun metsässä idyllisen järven rannalla. Mutta rauha häiriintyy, kun joukko lapsia ja nuoria alkaa kiusata heitä. Kun Steve uskaltaa nousta vastaan, väkivalta kiihtyy ja viikonlopusta tulee oikea painajainen. Jenny onnistuu pakenemaan metsään ja joutuu pirulliseen kissa -ja hiirileikkiin sadististen lasten kanssa. Kunnes hän päättää ettei ole enää pelkkä uhri.. Katso elokuvan trailer Kuinka vuoden paras kauhuleffa (okei Ystävät hämärän jälkeen) ei ole saanut omaa Topiccia? Vai onko enkä vaan osannut hakea?? Tunnelma oli leffassa kohdillaan, piinaava, v...umainen tunnelma. Perkeleen teinit. Ei tästä voinut olla tykkäämättä. 3½ / 5
Joo, eden lake oli kaikista kliseistään huolimatta melko onnistunut kauhuelokuva. Ne muutamat Todella sadistiset kidutuskohtaukset tekee elokuvata melko vaikeaa katsottavaa ja todellakin ansaitsee 3,5/5 Itse tosin antaisin tuon vuoden paras kauhuelokuva tittelin david priorin helvetilliselle lyhytelokuvalle AM1200.
Paikoitellen mukavan ahdistava pätkä. Ja mikä pelottavinta, noita kusipäitä fiksuine vanhempineen on oikeastikin maailma pullollaan. Sillä kuuluisalla logiikkapuolella olikin sitten kunnolla ongelmia, mutta eipä nämä tämän genren leffat kauhean pitkiä olisi, jos päähenkilöt teksivät aina niitä fiksuja ratkaisuja. Loppu oli myös kaikessa ennalta-arvattavuudessaan loistavan tyly. ***½
Tässä elokuvassa oli hyvää sen pituus. Ja olihan se pääosanesittäjäkin ihan kivannäköinen nainen. Ennalta-arvattava juoni loppuratkaisua myöden ei ole kovinkaan hyvä juttu tämän genren elokuvalle. Jos gore kiinnostaa, niin sitten tästä varmaan saa kicksejä. Minä en saanut yhtään mitään.
Hyvä pikkukauhuilu, jossa pelon lähteeksi valitut ongelmanuoret vanhempineen eivät olleet turhan kaukaa haettuja tietyn realismitason ylläpitämiseksi, vaikka meno aika äärimmäiseksi lopulta kulminoituikin. ½
Tämä oli kuin olikin hyvä. Pidin siitä, että keskityttiin kunnolla valittuun miljööseen, eli paketti pysyi hyvin kasassa ja tunnelma oli koko ajan tasaisen korkealla. Sitten välissä oli mukavasti kaikenlaista pikkutwistiä takenmaiseen tapaan, kauhuilujen peruskuvastoa ihan kivasti hyödyntäen. Leffa oli kyllä inhorealismissaan ja ajoittaisessa äkkiväärässä groteskiudessaan aika hanekemainen eli niitä on selvästi katseltu. Tuliko kenellekään muuten mieleen Susikoira Roin seikkailut? Siinäkin oli näitä koltiaisia koirineen. Näyttelijät onnistui hienosti, etenkin tuntematon nainen aika vaativan tuntuisessa roolissa, mikä toi muuten sekin mieleen Funny Gamesin. Loppupuolella tuli kyllä Spoiler pienet inhoreaktiot kun omat tuntemukset olivat melkoisen samanlaisia mitä naisellakin, pelottavan välinpitämättömiä. Se tytönyliajokohtaus etenkin mietitytti kun teki mieli hurrata muttei vain pystynytkään. Loppu Spoiler miellytti. Vaikka olikin tod. selvää provoa, ja tyttöystävä ei pitänyt. On aivan pakko todeta, että nuo teiniperkeleet voisi kyllä vaikka hävittää pallon päältä. Tämä pitäisi aloittaa brittiläisistä. Puolikas vähentyy ihan siitä että Haneke tekee saman vielä mielenkiintoisemmin ja syvemmin. Ja ennenkaikkea siitä, että Spoiler Jasonia ei nähty. ****½ Miten tälläkin on muuten vain viisi vastausta?
Tarkoittanet Kelly Reillyä? Eihän se nyt ole mikään tuntematon, ja varmasti osaamista riittää vaativampiinkin rooleihin... hyvänen aika sentään... onhan hän aloitellut uraansa jo 90-luvulla brittiläisissä tv-sarjoissa... No nyt on yksi lisää... olin ilmeisesti unohtanut raapustaa arvostelun tästä, tai sitten se on kadonnut jonnekin bittitaivaaseen. Toisaalta kaikki olennainen on tainnut tulla jo muiden toimesta sanottua. Loistava leffa omassa verisessä genressään ja muutenkin, mutta kärsii myös genrelle tyypillisesti logiikkaongelmista - kun ongelmatilanteisiin olisi olemassa helppoja ja fiksujakin ratkaisuja, niin päähenkilöt päättävät tehdä jotain muuta joka johtaa vain uusin ongelmiin, ojasta allikkoon. Tästä miinusta. 4/5
Onneksi kotisohvalta vällyjen alta, kokismuki kädessä ja popcornit sylissä on aina niin helppo sanoa mitä pitäisi tietyssä tilanteessa tehdä. Ehkeivät näiden tällaisten elokuvien henkilöt osaa aina käyttäytyä loogisesti ja rauhallisesti noin äärimmäisissä ja väkivaltaisissa olosuhteissa.