Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

DVD Plaza -vierailu Genelecille – 2016

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by Zipman, May 4, 2016.

  1. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Tervetuloa! Olethan ajoissa paikalla!

    Minut saa tarvittaessa kiinni numerosta 044-7995108

    [​IMG]
     

    Attached Files:

    amyri and Modulator like this.
  2. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Juurikin sitä velttoilua, mistä muitakin syytän. En saanut aikaiseksi vetää liipaisimesta silloin-heti-kun ja sittemmin työasiat tekivät osallistumisesta mahdotonta. Jos olisin kasvattanut selkärangan ja ilmoittautunut mukaan heti, olisin jo puolimatkassa Iisalmeen tähän kellonaikaan.
     
  3. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Google maps näyttäis huomiselle 460km letkeää ajomatkaa, paree olla hyvät tarjottavat! :D
     
  4. Pumas

    Pumas Käyttäjä

    Joined:
    Nov 14, 2008
    Messages:
    195
    Likes Received:
    2
    Valitettavasti minäkin joudun perumaan tuloni näin viime tipassa. Työt haittaa harrastamista...
     
  5. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Professionalkin taitaa olla jo puolivälissä matkaa. Komealta näyttää ajokeli ainaki täällä 460 km päässä.

    Täällä taas päivän eka kokous peruuntunut. Hyvin näköjään olisi voinut lähteä.

    Laittakaahan päivästä kuva- tai muuta fiilistelyraporttia tänne meidän kiusaksi, jotka kärvistellään kotimaisemissa. tootsin ja kumppaneiden seikkailuista jatkoilla hotelli Koljonvirran yökerhossa tuleekin varmaan periscope-striimiä. ;)
     
  6. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Joined:
    Nov 9, 2005
    Messages:
    3,203
    Likes Received:
    47
    Heh, muuten kyllä, mutta tällä kertaa lähden ajelemaan p-pohjanmaata kohti tapahtuman jälkeen.. Ei jää kenellekään kerrottavaa ;)
     
  7. hezor

    hezor Jäsen

    Joined:
    Oct 12, 2015
    Messages:
    48
    Likes Received:
    1
    Täällä ollaan Sentrosin kanssa jo Olutmestarissa burgerilla ja oluella, näiden jälkeen sitten tehtaalle päin
     
  8. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Ipana karkkikaupassa...
     
  9. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    En pelkää myöntää, että auditorion pääkaiuttimia kuunnellessa tuli tippa linssiin.
     
    Matthew, Zipman, mdk 5.1 and 2 others like this.
  10. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 26, 2000
    Messages:
    2,650
    Likes Received:
    4
    Iso Kiitos Ilkalle ja muille Genelecin väelle erittäin mukavasta päivästä järjestelyineen. Ruoka oli hyvää ja sitä oli riittävästi :). Ilpon ja muiden esitelmiä olisi kuunnellut vielä enemmänkin, mutta aika on rajallista.
    Pitäkäähän Suomen lippua korkealla kaikessa mitä teette.

    Mukava oli myös nähdä livenä itse Plazalaisia.
     
    Last edited: May 28, 2016
    Zipman likes this.
  11. Matthew

    Matthew Tuttu kasvo Tukijoukot

    Joined:
    Sep 12, 2001
    Messages:
    291
    Likes Received:
    0
    Kyllä komppaan, ISO kiitos Ilkalle että jaksoi järkätä tapahtuman sekä muille Genelecciläisille jotka olivat meitä viihdyttämässä.

    Aivan mahtavaa päästä keskustelemaan Genelecin työntekijöiden kanssa tekniikasta.
    Olisipa vaan ollut lisää aikaa syvällisille teknisille luennoille ja se pari viikkoa kuuntelu aikaa...

    Nyt vaan keksisi mistä saisi rahaa vaikka edes 1234 pariin
     
  12. Modulator

    Modulator Jäsen

    Joined:
    Jul 15, 2006
    Messages:
    51
    Likes Received:
    0
    Kiitos Ilkka, Juha, Pasi (CU @ ASM!), Markku, Ilpo, Janne... ja kaikki läsnäolleet Genelec Oy:n edustajat joiden nimiä en älynnyt kysyä!

    Tilaisuus oli hieno, saunat olivat lämpimiä, ruoka ja juoma oli hyvää, kaiuttimet soivat nätisti ja aiheuttivat kateutta, toimitilat ja puitteet uskomattomat, poistuin hienoja keskusteluhetkiä ja tarinoita rikkaampana.

    Mahtava firma, mäki haluun töihin sinne.
     
  13. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Valtava kiitos koko Genelecille!
    Auditoriossa vierähti aika hyvin rattoisasti 1236A demotessa. Aivan käsittämättömän kova laite, etenkin sweet spotista koettuna.

    Tarkoitus oli lähteä hyvissä ajoin kotimatkalle ettei menisi ihan yöhommiksi, mutta eihän siitä suunnitelmasta sitten mitään tullut kun "tehtaanmyymälässä" piti hieroa kauppoja vielä valomerkin aikaan..
     
    Last edited: May 28, 2016
  14. KaKui

    KaKui FullHD Member Tukijoukot

    Joined:
    Jul 26, 2000
    Messages:
    2,304
    Likes Received:
    40
    Kiitokset täältäkin! Mukavaa oli ja kiinnostavia luentoja ois kuunnellut enemmänkin sekä tietenkin kaiuttimia / eri setuppeja ois kuunnellut pitkäänkin.
    Ei ollut tarkoitus ostaa mitään mutta onhan ne dsp-mallit kiinnostaneet jonkin aikaa eikä mallien kuuntelu yhtään helpottanut joten niin tuli poislähtiessä kaupat tehtyä kolmesta 8330A:sta :)
     
    Raimo, Sentros and Matthew like this.
  15. Sentros

    Sentros Uusi jäsen

    Joined:
    May 3, 2016
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Aivan suunnato kiitos vierailusta! Ruoat, luennot, kuunteludemot, väki, paikka kaikki kohdallaan! Ei sitä itsekään päässyt lähtemään ilman että tarttu mukaan kolmet 8030:t.

    Mieletön määrä tuli taas opittua lisää. Täytyy sanoa, että 1236A ja 8351A olivat hyvinkin päräyttävä.
     
  16. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Suuri kiitos Genelecille!
    Oli helkkarin hieno päivä. On loistavaa, että juuri Suomesta löytyy toinen toistaan parempia kaiuttimia kehittävä yritys, ja jolta vieläpä löytyy tahtoa palkita asiakkaitaan tällä tavoin. Uskomatonta, että kaikkien luentojen ja tarjoilujen lisäksi olivat vielä keksineet valmistella käyttöömme viidennen kuuntelutilan. Respect!

    Fantasiamaailman tulevaisuudessa häämöttää 1236-pari. Todellisessa maailmassa ei ole mahdotonta, etteikö lähikenttään asetettu 8351-pari joskus viihdyttäisi olohuoneessa musiikin kuulijaa. Mielestäni nämä ovat lajissaan maailman parhaat kaiuttimet.
     
  17. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Oli kyllä hieno reissu tämmöiselle ummikollekin. Genelecillä oli kyllä pistetty parasta pöytään. 8351:set kelpais kyllä tännekin!

    Ja kiitos vielä Artulle hyvästä matkaseurasta :)
     
    Arttu78 likes this.
  18. Brian

    Brian Tuttu kasvo

    Joined:
    Feb 10, 2004
    Messages:
    279
    Likes Received:
    2
    8351:ä jäätiin kaipailemaan täälläkin. Hieno kokemus oli vierailu tälläkin kertaa, ei voi kun hattua nostaa :cool:
     
  19. jite666

    jite666 Jäsen

    Joined:
    Mar 13, 2015
    Messages:
    79
    Likes Received:
    4
    Kiitos täältäkin Genen porukoille ja muille harrastajille.!
    Samat sävelet 8351 kuumottaa-----missä vaiheessa niiden hinta on noussut?
     
  20. amyri

    amyri Uusi jäsen

    Joined:
    Dec 31, 2015
    Messages:
    8
    Likes Received:
    10
    Ämyri yhtyy edellisten esittämiin kiitoksiin. Monilla olisi Genelecin tuotteiden lisäksi opittavaa myös Genelecin vieraanvaraisuudesta! Kiitos ja kumarrus!