Sen verran mitä kerennyt testaamaan niin varmaan nuo mitkä on tuotettu alunperinkin hdr-leffoiksi ovat aitoa tavaraa. Melko kirkkaalta nuo uudemmat marvelit ainakin näyttää paikoitellen. Varmuutta ei tietenkään minulla ole kun ei ole Vincent Teohin laitteita käytössä.
Ainakin Mulan menee lähes 1000nitsiin Disney+:ssa joten lienee nuo muutkin aidosti HDR:nä tuotetut leffat ehtaa tavaraa.
HDR:t sikseen, otin tuon nyt (ainakin) kuukaudeksi näytille. Ihan kivalta näyttää, kuvanlaatu on hyvä (katselen vain SDR tilassa) ja käyttöliittymä on toimiva AppleTV laitteen sovelluksella. Jospa saisin jälkikasvun innostumaan Tähtien Sota ja X-men elokuvista, yritys on ainakin kova.
Myös laadukas sdr on maukasta katsottavaa 4koona. Itsellä on jo ennestään kaikki marvelit ja x-menit hyllyssä blu-rayna, sekä star warsit viimeistä trilogiaa lukuunottamatta, joten vaikka nuo isoimmat vetonaulat ei oikeastaan itselle mitään uutta tuokaan, niin siltikin tuo hinta(5€/kk/vuosi) on naurettavan halpa tarjontaan nähden jos jälkikasvua sattuu torpasta löytymään.
Tosiaan toi Mandalorian tulee Suomessa jakso/vko (uusi jakso perjantaisin), ja uusi kausi alkanee heti perään 30.10.2020, ainakin Wikin mukaan ja se tapahtuu yhtäaikaa kaikkialla missä Disney+ näkyy.
Aika rahastusta kyllä kun koko sarja on kuitenkin alun perin julkaistu jo viime vuonna. Itselle tuo on tällä hetkellä ainut kiinnostava asia tuolla (muut kiinnostavat löytyy jo hyllystä), joten pitänee odotella että 2. kausi on kokonaan saatavilla ja tilata palvelu sitten kuukaudeksi.
Aloin eilen katsomaan Mulan (1998) piirrettyä versiota, tämähän on todellinen klassikko. Täytyy ainakin itse tutustua näihin Disneyn sekä Pixarin tunnetuimpiin satuihin ja hahmoihin. Sitten myöhemmin katsoa niistä tehdyt "live-action" elokuvat, oikeilla näyttelijöillä. Jos kuvanlaatua vertaa Apple TV 4K / iTunes ... niin täytyy taas kerran Applea hitusen kehua... monet sen uudet HD laatuiset leffat ovat lähes ellei jopa parempia kuvanlaadultaan kuin Disney+ 4K / Dolby Vision / Dolby Atmos julkaisut. Ja tämä on nimen omaan kehu myös Disney+ kuvanlaadulle. Ainakin omalla setupilla homma on näin: kuva: LG OLED 65C9 ääni: KEF LSX media: Apple TV 4K, Disney+ sovellus netti: modeemi 5 Ghz, verkkopiuha, 100 megaa valokuitu Disney+ sovelluksen leffat näyttävät ja kuulostavat erinomaisilta. Käyttöliittymä on selkeä ja mielestäni Netflixsiä laadukkaampi. Leffat lähtevät pyörimään nopeasti ja voit säätää tekstitystä ja ääniraitaa. Kuulemma myös tekstityksen tyyliä. Asetuksista kuvanlaatua. Esimerkiksi Mulanin kohdalla voit valita ääneksi Suomeksi dupatun tai orginaalin englannin sekä Suomi tekstitykset. Oikein hyvä. Leffoista löytyy myös exstroja, eli pääsee katsomaan esim. miten Mulan aikanaan tehty. Apple iTunes kalleinta tarjontaa ovat nimen omaan nämä Disneyn ja Pixarin animaatiot, piirretyt ja elokuvat. Lähes jokainen on 17 € / kpl. Toiseksi iTunesissa nämä kaikki herkut ovat usein "vain" HD laatua kun Disney+ tarjoaa 4K:na ... jos haluaisin ostaa kaikki nämä herkut mitä Disney tarjoaa: 4K Star Warseista Pixarin Wall-Ee:n ja vastaaviin, Prinsessa Ruususiin, Tuhkimoihin, Lumikkeihin, Frozenin Annaan ja Elsaan, olisi summa tähtitieteellinen. ... satoja ellei jopa tuhansia euroja. Ja laatu olisi silti HD:ta, vaikkakin lähes yhtä hyvää kuin Disney+ kuvanlaadullisesti paras sisältö. Elikkä Disney on todella laittanut kampoihin Applen omaa iTunes elokuvakirjastoa ja kauppaa vastaan... edes valtava Omena ei pysty tekemään mitään kun Disney päättää että heillä on nyt 4K:na ... - Star Wars - Disney - Pixar ... ja jopa osa Marvelin tuotannosta. Esim. The Avengers näytti oikein komealta. iTunesissa suurin osa Marvelin tuotannosta on HD tasoa korkeilla hinnoilla 10-17 €.
Ainakin Androidin ja LG TVn apissa elokuvan pyöriessä kuvan oikeaan ylänurkkaan saa ikonin josta avautuu tekstitysten ja äänien valinta.
Tää tekstityksen säätö oli positiivinen ylläri, ei ainakaan hypi silmille, kuten Netflixissä hdr-matskulla. Toki sen sai korjattua laittamalla läpinäkyväksi tekstityksen, mut helpompi ja nopeempi säätää tässä Disneyn äpissä. Tämä siis LG Oledissa.
Onnistui näköjään android teeveelläkin säätö. Tekstityksen asetuksiin pääsee valikon "television katselu" kautta, mutta asetukset eivät tallennu käyttöön jostain syystä. Tasan saman valikon saa käyttöön tuolta esteettömyys asetuksien kautta ja sitä kautta menemällä sitten tallentaakin asetukset.
Mulan julkaisu Disney+ onnistunut. 29% Jenkeistä joilla on Disney+, niin he ovat pulittaneet tuon 30$ extraa nähdäkseen Mulanin. Varovaisesti arvioituna rahaa tullut 260 miljoonaa kaiken kaikkiaan ja kun aikaisemmin tämän on joutunut jakamaan teattereiden omistajien tai maksamaan komissiota Applelle tai Googlelle, niin tämän summan Disney saa sata prosenttisesti. (yahoo)
Tuossa on kai se juttu että Mulan toi kaiken rahan Disneylle, elikkä jos summa 200-300 miljoonaa dollaria, niin se on melkoinen tulo kun tilille kilahtaa. Trailerin perusteella leffa näyttää myös oikein hyvältä. Jostain syystä traileri on jakanut valtavasti mielipiteitä elikkä noin 20 % vastustaa, ilmeisesti sitä että on alkuun vain Disney+ ensi-ilta.
Hyvästi Korona... lähdetään siitä sitten katsomaan missä mennään. Tulevaisuudessa kaikki suuret leffat löytyvät teattereiden ensi-illoista. Sitten kotona voit katsoa niitä Apple iTunes kautta. Ne joilla varaa hankkivat elokuvat kiekkoina kotiin, kuten vaikkapa tuon Mulanin. Suoratoisto on jo arkipäivää. Se että ei olisi enää leffateattereita lainkaan on ihan ihmisten mieltymyksistä kiinni. Jos on halua makoilla mukavissa nojatuoleissa... niin kyllä sitä tarjontaakin sitten järjestetään, 21 euroa kerta ja eväät päälle.
Hyvin toiminut tosiaan Apple TV 4:sella, eipä ole mitään huomautettavaa eikä ole minkäänlaisia ongelmia tai pätkimisiä esiintynyt. Kaverin kommenttien perusteella ainakin PS4:lla on jonkin verran ongelmia ja pätkimistä, ilmeisesti jo viikon sisällä tullut parikin päivitystä mutta eipä kuulemma vieläkään ole ihan ehjä, tosin tätä en voi kommentoida muiden laitteiden osalta kun oma kokemukseni on vain Applen purkista (jolla olen eri striimauspalveluita käyttänyt). Käyttöliittymä on toimiva ja mielestäni parannusta esim. Netflixin (tai muiden kilpailijoiden vastaavaan) ja hyvä että on noita erilaisia extroja laitettu mukaan (trailereitä, poistettuja kohtauksia, dokumentteja ym. mielenkiintoista).
Kuvanlaatu on hyvä mutta jää jälkeen esim Primelle ja kenties Netflixillekin (sitä ei tällä hetkellä ole niin en ole varma), ääni sitte Primessä paria pykälää parempi kuin plussassa. Aika hankala tuolta löytää ittelle kattomista pitemmäksi aikaa mutta annetaan mahdollisuus ja katellaan puuttuvat Star Warssit loppuun.