Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Discovery Finland

Discussion in 'Digi-TV' started by matias, Aug 31, 2007.

  1. jarkkoo

    jarkkoo Guest Guest

    Joined:
    Jul 10, 2005
    Messages:
    120
    Likes Received:
    0
    Musta vähän tuntuu, että Welholle reklamointi on yhtä tyhjän kanssa, tuskin niitä paljoa kiinnostaa. Ellei sitten massoittain tulisi kanavapakettien irtisanomisia, se voisi olla eri juttu.

    Mulle sanottiin puhelimessa, että tuo Discon osalta EPG:n heitto on tiedossa, ja on tekniikalle ilmoitettu. Johtuu lähettävästä päästä, jotenkin tuntui, ettei ole heidän (Welhon ongelma) omasta mielestään. Ylläri.. :)

    No, eiköhän se ajan kanssa kuntoon tule, soisi vaan samalla ruveta taas näkymään ohjelmatiedot vähän pitemmältäkin ajalta kuin vähän reilulta 10 tunnilta eteenpäin.
     
  2. warre

    warre Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 14, 2000
    Messages:
    2,371
    Likes Received:
    39
    No nyt on Sonerallekin vaihtunut Discovery Finlandiksi.(ainakin päätellen poltetuista teksteistä.) ja EPG:kin näyttäis toimivan ok. :)
     
  3. Deleted member 10067

    Deleted member 10067 Guest Guest

    Ruikutin tuonne Discovery Fi:lle kuvaan poltetuista tekstityksistä.
    Vastauksena tuli, että eivät voi tehdä asialle mitään ja pyysivät ottamaan yhteyttä kaapelioperaattoriin jotta tekstitys vaihdetaan.

    Enpäs arvannutkaan, että operaattorit ovat keksineet moisen lisäarvon tälle kanavalle. Noh, täytynee sitten ruikuttaa DNA:lle, että laittavat sen tekstitv tekstityksen niinkuin Discovery No:n kanssakin oli. Tosin eipä ole tuolta DNA:n asiakaspalvelusta tullut vastauksia muihinkaan kysymyksiin sen jälkeen kun Lumo vaihtui takaisin DNA:ksi.
     
  4. 10inch

    10inch Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 10, 2004
    Messages:
    1,154
    Likes Received:
    0
    Nyt näyttäisi olevan vanhalta Discoveryltä (N) poistuneet suomitekstit (ainakaan viikonloppuna eivät näkyneet, sen verran mitä surffatessa kanavalla kävin). Toivottavasti suomikanavalla homma toimii, muuten tulee siggeboyssia ikävä... :mad:
     
  5. Jiku

    Jiku Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2004
    Messages:
    108
    Likes Received:
    0
    siinähän operaattorille pähkinä purtavaksi, miten ne poistavat discoveryn itsensä kuvaan lisäämät tekstit :)

    edit: hauska yksityiskohta discoveryn sivuilla: >>Huomaa, että puhelua voidaan kuunnella//...>>
    no kun soittaa elisan aspaan, niin ei ole ainakaan sitä vaaraa että asiakasta kuunneltaisiin.
     
  6. heikki_m

    heikki_m Guest Guest

    Joined:
    Apr 27, 2004
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    Jooh, lisätään listaan toki vielä:

    - bitraten putoaminen surkealle tasolle (T-verkon Finland vs. satelliittiperäinen aiempi), aiemmin n. 4-5Mbit/s nyt jo totutut 2-3Mbit/s

    Närästää.
     
  7. Deleted member 10067

    Deleted member 10067 Guest Guest

    Jeps. DNA kertoikin, ettei ole heidän vikansa. Ja eikun uutta kyselyä discoverylle.

    Ehkä se vaan itsestään polttautuu kuvaan Discoveryn lähettimen ja operaattorien vastaanottimien välillä. :rolleyes:

    Dubattuihin ohjelmiin ei DNAn mukaan ole mahdollista saada lisä ääniraitoja. Vastaus "Ei ole mahdollista." ei tosin kovin syvällisesti avannut syytä sen mahdottomuuteen.
     
  8. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    kaapelioperaattori on pelkkä putki joka rahastaa ostamansa sisällön asiakkaalta.

    jollei toimittaja tarjoa useita ääniraitoja, ei niitä kaapeliin ilmesty. ja kun terrestiaalissa ei ole tilaa/ eivät viitsi maksaa kaistasta, ei sitä sitten kaapeliinkaan tule.
     
  9. Deleted member 10067

    Deleted member 10067 Guest Guest

    Rahastus putki joka silloin tällöin tekee omia säätöjään, hyviä ja/tai huonoja.
    Mutta eivät oparaattoritkaan kysele lähettäjältä lisäpalveluja mikäli niitä ei asiakkaatkaan kysele. Sitä tulee mistä ihmiset maksaa eivätkä ruikuta kovin paljon.
    Ei nyt äkkisiltään tule paljon hyvää/lisäarvoa mieleen tästä no -> fi muutoksesta. Ainoa asia taitaa olla dubbausten/mainosten muutos norjasta suomeksi. Sekään ei ole oikeastaan mitenkään muuttanut katsomisiani.
     
  10. AUX

    AUX Jäsen

    Joined:
    Dec 29, 2004
    Messages:
    41
    Likes Received:
    0
    EPG (taas) hukassa. Viimeiset pari päivää ainakin...


    vaasa/antenni/toppari
     
  11. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Ei oikein ole vieläkään vakuuttanut suomennoksien taso. Uudessa mikälie Massiiviset koneet- sarjassa hehkutettiin säiliöautoa josta riittää nestettä yli 1000 neliökilometrin alueelle. Englanniksi puhuttiin muutamasta tuhannesta neliöjalasta. Tuollainen luku on ihan järjetön. Tulee mieleen yläasteen kokeet joissa jotkut saivat laskettua polkupyörälle loppunopeudeksi 5000 km/h.

    Myytinmurtajissa taas "ballistic gel hand" suomennettiin ballistiseksi geelikädeksi. Ehkä suomentajalla sekosi pää, kun juttu käsitteli aseita ja ampumista.

    Pikkuvikoja voisi joku sanoa, mutta juuri ne ärsyttävätkin eniten.
     
  12. marko

    marko Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Jan 6, 2001
    Messages:
    1,773
    Likes Received:
    21

    Muistaakseni tuolla usenetin puolella (taisi olla .tv-ryhmä) joku suomentaja valitteli siitä, että suomennoksia joutuu tekemään kiireellä pelkästä ääniraidasta, jolloin tuollaiset "pikku" kämmit saattoi suomentajalta jäädä kokonaan huomaamatta.
     
  13. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Jeps, näinhän se taitaa olla. Tosin tuo reilut 1000 neliö_kilometriä_ useasti toistettuna vaatii jo aika kiireellisen päivän. :)
     
  14. Wasserschwein

    Wasserschwein Guest Guest

    Joined:
    Mar 6, 2004
    Messages:
    311
    Likes Received:
    0
    Joo, on huomattu. Kiva ajastella ohjelmia. :OI

    Voisivat päivittää ohjelmatiedot edes omille kotisivuilleen, mutta kun ei sitäkään, EPG:stä nyt puhumattakaan. :grr:
     
  15. perkins

    perkins Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2004
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Kuis pitkälle porukkaa saa noita Discoveryn ohjelmatietoja Welhon verkossa? Itselläni kun jags yöllä skannaa 60 sekuntia per kanava, niin ohjelmatietoja on vain iltapäivälle asti. Hakisi edes hiukan yli vuorokaudelle niin saisi nuo hakusana-ajastuksen toimimaan luotettavasti.
     
  16. jarkkoo

    jarkkoo Guest Guest

    Joined:
    Jul 10, 2005
    Messages:
    120
    Likes Received:
    0
    Tätä on täällä jo kirottu, ei tunnu Welho saavan asiaa kuntoon.

    Kumma kun antennipuolella toimii EPG Discon osalta ihan hyvin.
     
  17. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 25, 2000
    Messages:
    3,320
    Likes Received:
    4
    Juu, surkeaa on Discoveryn EPG:n toiminta ainakin Welhon verkossa. Kunnolla ei voi suunnitella mitään katsomista EPG:n kautta, kun sieltä löytyy vain puoli päivää tietoja. Ennen vanhaan sentään oli viikon tiedot... :(
     
  18. jarkkoo

    jarkkoo Guest Guest

    Joined:
    Jul 10, 2005
    Messages:
    120
    Likes Received:
    0
    Jep. Ja kun asiasta heille soittaa ja valittaa -> ei muka ole heidän ongelmansa, kun vika on Welholle palvelua tarjoavan tahon päässä.

    Welho palvelee :thumbsup:
     
  19. RS-232

    RS-232 Käyttäjä

    Joined:
    Aug 3, 2007
    Messages:
    193
    Likes Received:
    0
    'Sunnuntaidoku' ei mielestäni enää voi mennä ääninauhan piikkiin. Joko suomentaja on varsinainen vääräleuka, tai kasvanut tynnyrissä :confused:
     
  20. jarkkoo

    jarkkoo Guest Guest

    Joined:
    Jul 10, 2005
    Messages:
    120
    Likes Received:
    0
    Nonni! Nyt tomii EPG Welholla taas niin kuin pitääkin, tai siis tiedot näkyy eteenpäin kohtuu pitkälle. Jippii. Ei se kauaa kestänytkään :)