Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Die Hard 4 : Die hardest

Discussion in 'Elokuvat' started by DowNtimE, May 11, 2004.

  1. Ephram

    Ephram Guest Guest

    Joined:
    Mar 15, 2004
    Messages:
    357
    Likes Received:
    0
    Meikän mielestä tuossa uusimmassa trailerissa oli jo viljalti kunnon Die Hard -fiilistä. Klassinen toimintaleffasarja vietynä 2000-luvulle. Onko se sitten hyvä vai huono juttu, selviää kun elokuva on nähty.

    Aiemmassa trailerissa petyin kun mukana oli niin vähän McClanen sanailua, mutta tässä uudessa sillä päästiin jo herkuttelemaan. Odotukset nousi omalla kohdallani.
     
  2. mr.hat

    mr.hat Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2005
    Messages:
    754
    Likes Received:
    0
    This Summer Bruce Willis Is Jack Bau... John McClane. Traileri kökkö. CGI kökkö.
     
  3. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Kevin Smith :thumbsup:

    Jack Bauer on kökkö köyhänmiehen McClane.
     
  4. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Juuri näin, ja näkyypä kaiken lisäksi olevan tuo nuori nörtti kokoajan mukana. Mutta kaikesta noista huolimatta pakkohan tämä on käydä teatterissa katsomassa. Sillä leffan kuitenkin Die Hard leffa, jos se olisi ollut vain joku Live Free in USA or Die in L.A., jossa joku vanha kyttä seikkailee, niin olisi tämä saanut jäädä odottamaan dvd-julkaisua. Mutta kun se on Die Hard! Hyvällä ja tunnetulla nimellä voi myydä vaikka mitä, ainakin minulle.
     
  5. Crockett

    Crockett Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,110
    Likes Received:
    154
    Täysin samaa mieltä! :thumbsup:
     
  6. MacZon

    MacZon Tunnettu jäsen

    Joined:
    Feb 29, 2004
    Messages:
    841
    Likes Received:
    0
    Hyvä heitto tuohon nörtin komentokeskukseen. :D
     
  7. ColdAsIce

    ColdAsIce Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    771
    Likes Received:
    3
    No joo. Tuo uusi traileri oli oikeastaan ihan yhtä luova kuin se taannoinen teaserikin. Eli ei kovin mielenkiintoinen. Toiminta näyttäisi olevan isoa ja taitaa Bruce olla vakuuttavimpia action-staroja mitä tänä päivänä enää löytyy.

    Ärsyttää kuitenkin jo valmiiksi tuo, että Brucen pitää rahdata jotain tietokonegurua perässään pitkin elokuvaa. Muutenkin tuo koko juttu jostain Internet-terroristeista vaikuttaa ihan supertylsältä, vaikka leffa yrittää tietenkin tätä kautta olla jotenkin ajan hermoilla.

    Tuskin teatteriin saakka menen tätä ihmettelemään. Maltan kyllä odottaa DVD:n julkaisemista, sillä ei nyt miltään vuoden kovimmalta tapaukselta vaikuta.
     
  8. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 30, 2001
    Messages:
    6,492
    Likes Received:
    178
    Odotukset romahtivat sillä sekunnilla, kun näin elokuvan ohjaajan nimen.
     
  9. ColdAsIce

    ColdAsIce Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    771
    Likes Received:
    3
    ^Mikäs vika Len Wisemanissa on? Mieti nyt vaikka mestariteoksia Underworld 1 & 2...:sick:

    No jos nyt vakavoidutaan kerrankin, niin kyllähän tässä väkisinkin herää kysymys, että missä John McTiernan on silloin kun häntä tarvittaisiin?? Tässä olisi ollut miehelle ihan selvä comebackin paikka!
     
  10. dixi

    dixi Guest Guest

    Joined:
    Feb 25, 2003
    Messages:
    713
    Likes Received:
    2
    Kaikki aiemmat Die Hardit ovat erittäin päteviä toimintaelokuvia, mutta tämä uusi ei kyllä vakuuta trailerien perusteella, ei yhtään. Eniten ärsyttää että vaikka aiemmat eivät nyt ole ihan realismin riemuvoittoja olleetkaan, niin silti homma on pysyny ihan hyvin lapasessa, toisin kuin tässä uudessa
    kun helikopteri tiputetaan autolla alas jne.

    Mutta Brucehan on aina kova. Toivottavasti karisma kantaa leffan läpi.

    Tajusin tuossa joku aika sitten kun katsoin kaikki Die Hardit uudelleen, että Die Hard 3 on ilmeisesti vaikuttanut aikoinaan minuun alitajuisesti pahemman kerran:) Olen pitänyt John McClanen äijämäistä krapulaista olemusta aina ihan oletuksena, mutta uusintakatsomisella paljastui karu totuus: John on krapulassa vain kolmososassa, maailmankuvani romahti:D
     
  11. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Et ole ainoa, itse olen kokenut myös saman "valaistumisen". :king:
     
  12. tutkija

    tutkija Guest Guest

    Joined:
    Oct 27, 2005
    Messages:
    367
    Likes Received:
    0
    jep, tuota se teettää se perusrähjäinen willisin olemus, väkisin tulee olettamus että ei varmaan sylje tuoppiin :)
     
  13. Taavi

    Taavi Tuttu kasvo

    Joined:
    Nov 4, 2003
    Messages:
    484
    Likes Received:
    3
    Uusimman trailerin perusteella leffa ei ole niin huono, kuin ensimmäiset teaserit antoivat ymmärtää. Ei tässä varmaankaan ensimmäisen DH:n henkeä ole, mutta oliko kolmosessakaan, vaikka hyvä leffa oli sekin.

    Itse en odota Die Hard neloselta muuta, kuin perushyvää ja hauskaa toimintaleffaa ja nämä odotukset raina täyttänee helposti. Mitä realismiin tulee, niin eihän näissä nyt mitään realismia tarvitse ollakaan :) . Kun kelailee minkä tahansa DH:n tapahtumia, niin realismi on kaukana kuin Anneli kultarannasta. Jipikaaiei.
     
  14. dixi

    dixi Guest Guest

    Joined:
    Feb 25, 2003
    Messages:
    713
    Likes Received:
    2
    Jep, kolmonen oli hyvä, mutta aika erilainen kuin aiemmat. Tämä selittyy sillä, että käsikirjoituksesta piti tulla alunperin Lethal Weapon 4.

     
  15. Maraballo

    Maraballo Guest Guest

    Joined:
    Feb 10, 2007
    Messages:
    121
    Likes Received:
    0
    Veikkaisin tästä tulevan kesän(vuoden) floppi. Kesällä enemmän ihmisiä varmasti vetävät, uusin Potter, Simpsonit, Pirates 3, Spiderman 3, ehkä jopa Fantastic Four, Ratatouille, Shrek 3, The Bourne Ultimatum, Ocean's 13 sekä Transformers

    Evan Almighty ja Fantastic Four 2 veikkaisin myös floppaavan. Varsinkin ensimmäisen.
     
  16. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Et ole ihan hakoteillä. Ykkösessä John oli pahassa jetlagissa ja kun unirytmi menee sekaisin on se vähän kuin krapulassa olisi.

    Hollywoodin muotitrikki tällä hetkellä näyttä äolevan holtittomasti lentävän sujahtavan auton alta kyykistely. Sama oli NEXTin ja Die ard 4:n trailerissa.
     
  17. mlackke

    mlackke Jäsen

    Joined:
    Oct 17, 2005
    Messages:
    94
    Likes Received:
    1
    Tuskinpa tämä sentään tulee "yltämään" AVP2 tasolle :p Mutta trailerin perusteella ei varmasti tule yltämään 3 aikasemman DH tasolle.
     
  18. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 15, 2004
    Messages:
    4,563
    Likes Received:
    99
    Unohtamatta Last Boy Scoutia, jossa Bruce vetää hyvin Die Hard-maisen roolin. Siinähän mies herää heti elokuvan alussa autostaan, vähän tuollaista spurgumeininkiä. :D Tämäkin vahvistanee mielikuvaa (McClanen) toistuvasta krapulasta.
     
  19. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Eikä unohdeta Jokikyttää. Alkkis Bruce oli siinäkin. 15 Bocksissakin oli aavistuksen verran samaa tunnelmaa.
     
  20. Warra

    Warra Käyttäjä

    Joined:
    Jan 14, 2005
    Messages:
    174
    Likes Received:
    0
    Entäs Fifth Element? Eikös Willis ollut tuonkin alussa jotenkin rappiolla? :)