Dexter (SkyShowtime, 2006–2013)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by big j, Nov 26, 2006.

  1. pietro65

    pietro65 Guest Guest

    Joined:
    Dec 12, 2012
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Ai, onko Dexterin lopettamisestakin päätetty. mistä sellasta infoa on tullu. kiva kun kuulee aina kaikki viimesenä kun ei lontoo oikein taivu
    paras sarja vuosikausiin.....
     
  2. katchu

    katchu Guest Guest

    Joined:
    Jun 11, 2006
    Messages:
    487
    Likes Received:
    0
    Valitettavasti Dexter tosiaankin loppuu seuraavan kauden jälkeen. Kuudennen kauden jälkeen taidettiin tiedoittaa että sarjaan on tilattu kaksi uutta kautta. Myöhemmin Wikipedian engallin kieliseen artikkeliin kirjoitettiin seuraavaa:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dexter_(TV_series)
    Itse löysin sarjan kun se pyöri keväällä tai kesästä nelonen kinolla maratoonina. Taisi olla neljäs kausi joka pöyri tuolla hetkellä. Muutama jakso keskeltä kautta ja se riitti, kaikki ole nähtävä :) Hieno sarja kaiken kaikkiaan. Muutamien jaksojen jälkeen voi huomata miten sarjan pääpaino onkin ihmisten välisessä draamassa. Ensivaikutelma kuitenkin helposti täysin väärä.
     
  3. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Tuohon on oikeastaan parikin todennäköistä selitystä.

    1. Leikitään sekä sarjamurhaajateemalla että saippualla jotta saadaan maksimoitua katsojamäärät ja rahat.
    2. Käsikirjoittajat ovat kykenemättömiä luomaan mitään uutta ekasta teemasta joten lisätään toista teemaa sekaan.
    3. Sarja on hieno, koska suurelle joukolle katsojia tuollainen yhdistelmä on "erikoinen ellei nerokas", ja toisaalta sarjamurhaajateemasta koukuttuneet maksetaan hiljaisiksi verellä saippuafanien saadessa anyway mahan täydeltä.
     
  4. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,881
    Likes Received:
    465
    Mene sinäkin jo vittuun siitä trollaamasta.
     
  5. 007

    007 Secret Agent Tukijoukot

    Joined:
    Nov 6, 2003
    Messages:
    750
    Likes Received:
    16
    Pettynyt. Promo sai mielikuvituksen valloille ja luulin jakson pohjustavan mielenkiintoiseen viimeiseen kauteen, mutta olin väärässä jakso oli kuitenkin aika tavallinen.

    Kaiken kaikkiaan kausi ei ollut todellakaan loistava pikemminkin ihan OK, täysin ja ainoastaan sen takia, että Dexter oli paljastunut. Viimeistä kautta odotellessa ja toivottavasti saamme jos ei parhaimman niin yhden parhaimmista kausista kyseisen sarjan historiassa. Sen tiedän jo nyt, että tyhjä olo jää ensi kauden jälkeen.
     
  6. mr.hat

    mr.hat Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2005
    Messages:
    754
    Likes Received:
    0
    No joo ihan ok kausi, vaikka kovin sekavaa tarinaa tarjosi. En pitänyt loppuhuipennuksesta yhtään, enkä jää innolla odottelemaan jatkoa. Dexteristä ja Debrasta on onnistuttu tämän kauden aikana saamaan melko vastenmielisiä hahmoja. Aikaisemmilla kausilla Dexter on sentään kerännyt sympatioita pimeän matkustajansa kanssa taistelevana "supersankarina". Nyt kaveri on täysin moraaliton sarjamurhaaja.

    Tämäkin olisi ollut hienompi lopetus :D
    [​IMG]
     
  7. ana198

    ana198 Guest Guest

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,735
    Likes Received:
    0
    Aika yllättävä lopetus että se kuitenkin oli Hannah joka tökerön myrkytyksen suoritti ja pääsi vielä karkuun. En tiedä miksi Deb tuossa tunsi olevansa pakotettu jonkun ampumaan muutakuin draaman takia.
     
  8. Sädettäjä

    Sädettäjä Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    569
    Likes Received:
    14
    No ei se sitten mennykkään niin kuin ajattelin. Odottelin kyllä jotain kovettua lopetusta, mutta hieman mentiin löysällä vaihteella tämä loppu. Kausi näin muutenkin oli huonompi edeltäjäänsä.

    Ensi kauden on kyllä sitten heitettävä jo aloituksessa kunnolla vaihteen silmään ja kaasuttaa koko kausi menemään. Dexter ahtaalle niin, että katsojat ei uskalla edes katso mitä seuraavassa jaksossa käy, mutta pakkohan sitä on. ;)
     
    Last edited: Sep 23, 2013
  9. mr.hat

    mr.hat Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2005
    Messages:
    754
    Likes Received:
    0
    Mielestäni tämä aspekti on kokonaan unohdettu sarjassa, mitä pidemmälle on edetty. Aikaisempien kausien suola oli ehdottomasti se, miten Dexter kikkaili itsensä ulos kiipelistä. Läheltä piti-tilanteista syntyi kutkuttavia hetkiä. Nyt esim. lupaavalta tuntunut Isaak Sirko sivujuoni lopahti kesken kauden antikliimaksiin.
     
  10. Sädettäjä

    Sädettäjä Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    569
    Likes Received:
    14
    Totta. Muistan itsekkin jännittäneeni, että nyt Dexter jää kiinni, mutta selvishän se sittenkin. Nyt esimerkiksi tässä ja kahdessa edellisessä kaudessa ei ole pelkoa ollut. Paitsi kerran kun Debra meinasi Dexterin salaisuuden saada selville viidennessä kaudessa, mutta muuten kyllä näissä viimeisimmissä kausissa se pelko on väistynyt, tosin jännitystä on aiheuttanut saadaanko tyyppi kiinni vai ei, tai selviääkö Dexter kuolemalta. Toivoin jo, että nyt jäisi kiinni, mutta ei. Tosin Debran teko ainakin korvasi tämän. Saa nähdä miten Debra sekoaa seuraavassa kaudessa.

    Isaak Sirko kyllä vähän lässähti. Tosin ihan hyväkin, että tämä "vastus" hoideltiin sarjassa ihan erilailla kuin aiemmissa kausissa, jossa pahis päätyy Dexterin pöydälle. Muutenkin tämä Sirko oli liian symppis pahikseksi...
     
    Last edited: Sep 23, 2013
  11. J-dee

    J-dee Guest Guest

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    316
    Likes Received:
    0
    Nyt ei kyllä loppu toiminut ollenkaan.
     
  12. mr.hat

    mr.hat Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2005
    Messages:
    754
    Likes Received:
    0
    Doakes :king:

     
    Last edited by a moderator: Jul 24, 2015
  13. grinxu

    grinxu Guest Guest

    Joined:
    Mar 2, 2007
    Messages:
    11
    Likes Received:
    0
    Jaa, miksei?
     
  14. grinxu

    grinxu Guest Guest

    Joined:
    Mar 2, 2007
    Messages:
    11
    Likes Received:
    0
     
  15. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
    Olihan taas kausi. Kyllä tuo lopetus oli vähän niin ja näin. Taitaa ensi kauden lopetus kuvat olla hikkarannalta Argentiinasta...
     
  16. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
     
    Last edited: Dec 18, 2012
  17. jleinonen

    jleinonen Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 9, 2001
    Messages:
    623
    Likes Received:
    1
    Oli kyllä aikamoinen antikliimaksi tuo viimeinen jakso :( Tässä ilmeisesti pedataan sarjan ens kauden loppua ja jotain happy endingiä dexterille "vaimoineen".
     
  18. Clef

    Clef Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2005
    Messages:
    614
    Likes Received:
    0
    (Postaus sisältää spoilereja, en jaksa tagittää)

    Yleisiä kommentteja (S7):

    Tää sarja on muuttunut itsensä parodiaksi, ei voi muuta sanoa. Eli Dexteri puukottelee nyt neulojaan ukkoihin keskellä kirkasta päivää? Luulin, ettei sitä lentokenttäepisodia voinut pistää paremmaksi, mutta tämänpä sarjan käsikirjoittaja-neropatit ne onnistuvat aina yllättämään, huonolla tavalla.

    Debran hysteerinen itkukohtaus LaGuertan jälkeen oli lähinnä campiä. Jennifer Carpenterin jatkuva kiroilu alkais varmaan natiivipuhujalle käymään hermoille...kun se käy näin suomalaisittainkin (olkoonkin, että muutama herkullisen kekseliäs paukautus toki huvitti).

    Doakes oli aina korniuden huippu, mutta niin hyvällä tavalla, että "paluu" oli silkkaa parhautta. :)

    Yvonne Strahovski oli ihan perus-ok:n näköinen ämmä, mutta täysin sietämättömän p*ska näyttelijä. Ja se itkupilli oli myös täysin epäuskottava mukamas täysin häikäilemättömänä "myrkyttäjänä". Koko lällynlällynrakastansua-stoori täysin käsittämättömine joulujaksoineen oli aivan naurettavaa kaunari-tason paskaa.

    Koko Ukrainan mafia -juoni toi mukanaan (kuin seinään -loppu mukaanlukien) niin monia facepalm-hetkiä, ettei ole tottakaan, pahimpana ehkä se "baarimikon itsemurha"...käsittämättömän naurettava kohtaus. :D Ray Stevenson näytteli tosin koko kauden erittäin hyvin. Ei häntä kyllä ukrainalaisena missään vaiheessa erehtynyt pitämään.
     
  19. J-dee

    J-dee Guest Guest

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    316
    Likes Received:
    0
    No ehkä eniten vaivas se kuinka Laguerta stormas yksin satamaan (ja Dexter vieläpä laski tämän varaan), sekä se että Deb ampui Laguertan.
     
  20. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    1,889
    Likes Received:
    0
    Jep, tässä ei ollut oikein mitään järkeä. Muuten pidin kaudesta ja sen monista päällekkäisistä teemoista, mutta kauden finaali oli vähän pettymys.