Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Denon AVR-1912 VS. Onkyo TX-NR609

Discussion in 'Vahvistimet' started by zitidi, Apr 30, 2012.

  1. zitidi

    zitidi Guest Guest

    Joined:
    Apr 24, 2012
    Messages:
    14
    Likes Received:
    0
    Eli olen tässä aikeissa ostaa ensimmäistä kunnollista vahvaria ja sitten rakentaa siihen muuta järjestelmää ympärille ja mietin kumpi näistä vahvareista olisi minulle parempi valinta ja miksi?

    Denon AVR-1912 VS. Onkyo TX-NR609

    Kytkettäviä laitteita:
    • Samsung UE55D7005 LED-TV
    • Playstation 3 (peli & Bluray käyttö)
    • Xbox 360
    • HTPC
    • Ajoittain läppäri

    Ympärille suunniteltu äänentoisto:


    Molemmat laitteet näyttävät olevan kutakuinkin samassa hintaluokassa ja molemmat ovat myös saaneet varsin hyviä arvosteluja.
    Molemmista näyttää tulevan mukana jonkinsortin mikki automaattista kalibrointia varten mikä on kaltaiselleni noviisille tervetullut lisä.
    Denonin suhteen AirPlay & muut Apple kilkkeet eivät merkitse mitään, en käytä. Sen sijaan Onkyon Spotify tuki saattaisi tulla käyttöönkin. Molempiin taitaa löytyä myös Android ohjaussofta(?)
    Itse olen aivan piirun verran kallistunut Onkyon puoleen, mutta ajattelin vielä kysyä täältä asiantuntijoiden mielipidettä!
     
  2. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Olethan tutustunut kummastakin laitteesta olemassa oleviin laajoihin viestiketjuihin? Denon tässä ja Onkyo tässä. Uskoisin että kaikki sinua mahdollisesti askarruttavat asiat on noissa ketjuissa puitu jo moneen kertaan. Mainitsemasi oheislaitteet käyvät kiinni aivan kumpaan tahansa vahvistimista, joten tee päätöksesi em. ketjuista löytyvien käyttäjätyytyväisyyskommenttien perusteella, tai mieluiten pyydä laitteet asiantuntevasta alan liikkeestä kotitestiin.

    Minulla on hiukan alle puoli vuotta ollut Denon käytössä, eikä ole hirveästi pahaa sanottavaa kun sai asetukset kohdilleen.
     
  3. lanchez

    lanchez Käyttäjä

    Joined:
    Jan 31, 2009
    Messages:
    202
    Likes Received:
    0
    Olen itse omistanut kummatkin ja Onkyo vaihtui kuukauden käytön jälkeen Denoniin. Onkyota en saanut missään vaiheessa säädettyä tarpeeksi hyvältä kuulostavaksi, joten myin sen pois ja ostin Denonin, johon olenkin ollut erittäin tyytyväinen.

    Lisäksi Onkyon Aydysseylla ei tee yhtään mitään, kun Denonissa se on jopa käyttökelpoinen.
     
  4. Tonppa1

    Tonppa1 Käyttäjä

    Joined:
    Feb 2, 2010
    Messages:
    131
    Likes Received:
    1
    ^ Täällä sama.

    Olkkarivahvistin on pienessä kaapissa, jossa Onkyo otti liikaa lämpöä ja laittoi PS3 puhisemaan erittäin äänekkäästi.

    Huonekorjaimista sama huomio. Jos betonikoppi ja ei pääse hieromaan kaiuttimien paikkoja kohdilleen, niin Denonin korjain selkeästi parempi.

    Puutalossa avarammalla sijoittelulla mulle kelpais kumpi vaan, mutta pienessä kivikopissa Denon veti tällä kertaa pidemmän korren.
     
  5. MetalJone

    MetalJone Guest Guest

    Joined:
    Sep 13, 2011
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    :D Pakko nyt kanssa sanoa, että mulla oli myös Onkyo ehkä n. viikon, kunnes vaihdoin Denoniin paremman saundin, ominaisuuksien ja ulkonäön takia. Kokonaisvaikutelma oli vaan jotenkin vakuuttavampi. Lisäksi AirPlay oli vahva tekijä itselleni, sitä kun voi hyödyntää myös Windows-koneilla. Sen sijaan tuo Onkyon Spotify oli aika turha, ellei nyt välttämättä halua Spotifya television ja kaukosäätimen kautta ohjailla.