Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Da Vinci's Demons

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by tpi, Jun 3, 2013.

  1. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34
    Siis mitä ihmettä tämä sarja on? Katsoin 5 min ensimmäisen jakson alusta, ja tupakkaa poltellaan muutama kymmenen vuotta ennenkuin koko kasvia Eurooppaan edes tuotiin, ja tehdään salamurha erittäin hankalalla tavalla koottavalla tikarilla aikana jolloin ei ollut metallinpaljastimia ja tuskin oli mitään jokaisen kirkkoon tulijan tarkkaa aseidenetsintä strip searchiä - pikemminkin tuskin kukaan olisi silmäänsä räpäyttänyt vaikka olisi tikari tai miekka vyöllä näkyvillä tullut sisään. Onko tämä jotain parodiaa vaiko hemmetin suurta paskaa/ täydellisen idiootteja käsikirjoittajia?
     
  2. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Tämä sarja on viihdettä. Historiallisia viitteitä, johdonmukaista ajattelua sun muita, ei katsojan kannata pitää mukanaan estämässä viihtymistä. Jättämällä aivot narikan puolelle voi tästäkin sarjasta saada mukavaa pakoa arjesta.
     
  3. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Joo sarja ei todellakaan ole mikään inhorealistinen historiallinen pukudraama, vaan mukana on semiyliluonnollisia elementtejä ja kaikenlaista ihmekeksintöhärveliä. Miksiköhän medieval-punkiksi tätä oikein kutsuisi :D. Mm. seitsemännessä jaksossa nähtiin että
    Longinuksen keihäs jolla Jeesus aikanaan lävistettiin omaa supervoimia, ja että vatikaanin salaisissa arkistoissa on mekaaninen nappulalla toimiva hissi.
    (tosin sehän ei kyllä mitään tupakkia tainnut olla mitä se turkkilainen pössytteli)

    Itse olen tykännyt todella paljon sarjasta, vaikka hetki meni tosiaan sisäistää sarjan maailman sisäiset säännöt. Tämäntyylistä historialliseen aikakauteen sijoittuvaa quasimaagista seikkailusarjaa televisiossa ei oikein aiemmin ole nähtykään. Riario on aivan loistava pahis :thumbsup: ja sarjan tietenkin kruunaa mahtavat Bear McCrearyn musiikit.
     
    Last edited: Jun 4, 2013