D-vitamiini

En tråd i 'Terveys & hyvinvointi' startet av cooldog, 3 Nov 2009.

  1. Xaeron

    Xaeron per aspera ad astra Tukijoukot

    Reg.:
    20 Sep 2000
    Innlegg:
    1.852
    Liker mottatt:
    6
    [​IMG]

    VES429

    Itsellä jo toinen tilaus takana iHerbistä, tällä kertaa pakettia oli aukaistu tullin toimesta, mutta olivat silti antaneet paketin jatkaa lähipostiin ilman vastaanottajan vaivaamista tullissa käynnin muodossa.

    Paketilla oli muuten arvoa vähän reilu 60 USD, joten olisi ihan kiva tietää, mikä käytännössä se raja on, jolloin vitamiinilisistä peritään ALV/tullimaksut? Tällä kertaa en ainakaan joutunut mitään maksamaan.

    Mutta kyllähän iHerbiä voi kaikille suositella :thumbsup:
     
  2. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.514
    Liker mottatt:
    744
    Oma tilaus oli arvoltaan 64$ ja tuli suoraan postilaatikkoon.
     
  3. phelin

    phelin Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    18 Sep 2003
    Innlegg:
    2.070
    Liker mottatt:
    3
    Vaikutuksia raportoidaan todennäköisesti samalla puolueettomuudella kuin arvioidaan viimeisen hankinnan vaikutusta äänen- tai kuvanlaadun keittymiseen :D

    "Olen tuntenut oloni virkeämmäksi ja ihoni on voinut paremmin" -kommentteja odotellessa... (Sillä ei tietenkään ole mitään vaikutusta, että samaan aikaan on ollut töissä rauhallisempaa ja on ehtinyt nukkua tunnin enemmän yössä sekä pestä ja rasvata nassunsa aamuisin ja iltaisin.)
     
  4. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Mitään vaikutusta en ole vielä huomannut 5000IU:n päivittäisen popsimisen jälkeen, vajaa kuukausi popsittu. Mutta koska kesällä otan aurinkoa 5-6 tuntia vuorokaudessa (kun aurinko paistaa), tämä 5000IU:n annostus on minulle pelkkää maistiaista. Eli jos mitään efektiä ei ala ilmetä toisen kuukauden pillerinapostelun kuluttua, tuplaan annostuksen. Ehkä se 10000IU alkaisi vastata auringossa itensä grillaamisen vaikutusta.

    Kesällä auringossa lojuminen, pyrin mieluiten nukkumaan samalla kun parvekkeella lojun, on huomattavan virkistävää puuhaa. Mieli virkistyy ja sydänkin saa töitä kun hikoilee voimakkaasti helteessä.

    Talvella tai sateisena kesänä olo on nuutunut ja masentunut. Tylsistynyt. Väsynyt. Vaikka talvenkin läpi poljen fillarilenkkiä ja nyt siis popsin D-vitamiiniakin. Ellei tämä pilleri ala tehota, pitää rakentaa auringon korvike, kilowatin-parin lamppuarsenaali, jossa UV-säteilyäkin piisaa urakalla. Ottaa tee-itse-aurinkoa talvellakin. Ehkä minä tarvitsen sitä UV-säteilyn ruskettavaa vaikutusta, että iho alkaisi muodostaa pigmenttiä. Kenties olenkin pigmenttinarkomaani, ja pitäisikin ostaa pigmenttikatalyyttiä pillereinä, että vasta se piristäisi oloa talvella?
     
  5. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Tamperelainen tutkimusryhmä: "Sopiva annos D-vitamiinia voi tuoda lisää elinvuosia. Sekä D-vitamiinin yliaktiivisuus, että puutos taasen nopeuttavat vanhenemista. Jo aiemmin on havaittu, että eturauhassyövän riski on pienimmillään, kun veriseerumin D-vitamiinipitoisuus on normaali. Riski kasvaa sekä matalilla että korkeilla pitoisuuksilla."

    Uusi Suomi

    Uutinen olisi sinänsä hyödyllisempi, jos siinä vielä kerrottaisiin, mikä tuo sopiva annos on.
     
  6. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Oma päiväannokseni on tätä nykyä n. 42 mikrogrammaa.
     
  7. Jupe

    Jupe Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    24 Mar 2000
    Innlegg:
    3.063
    Liker mottatt:
    28
    Joo aika hupaisaa jättää leipä antamatta vaikka ensi lupaavat. Jutun perusteella kun haki, niin tiede 2000 foorumista bongasin seuraavan:

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...med_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=7

    Avainpointtien ollessa:

    "CONCLUSION: Our analysis suggests that mean serum 25(OH)D levels of about 75 to 110 nmol/l provide optimal benefits for all investigated endpoints without increasing health risks."

    "These levels can be best obtained with oral doses in the range of 1,800 to 4,000 IU vitamin D per day"

    Toisinsanoen, noin 45 - 100 mikrogrammaa tuottaa optimaalisen D-vitamiinin pitoisuuden veressä - artikkelin mukaan. Jos suomalainen saa muusta ravinnosta keskimäärin talvella sellaiset 5? käytännössä kannattaa napsaista koko määrä, eli sellaiset 70-80 mikrogrammaa. Sillä normaalijannu on varmalla pohjalla tuon tutkimuksen mukaan. Tosin korostaa, että lopussa viitattiin lisätutkimusten tarpeellisuuteen.
     
  8. CrC

    CrC Guest Guest

    Reg.:
    3 Jan 2007
    Innlegg:
    394
    Liker mottatt:
    0
    Viikon vetäny 250mikrogrammaa ja on helvetin pirteä olo :thumbsup:
     
  9. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Kyllä tuo D-vitamiinin lisäys on mielestäni selkeästi aiheuttanut sen, ettei ole enää sitä armotonta väsymystä iltapäivästä/alkuillasta, vaikka olisi nukkunut täydet yöunet. Olo on pirteämpi, vähän energisempi eikä alakuloisuudesta ole tullut kärsittyä. Voin myös allerkijoittaa sen taustatiedoissa ilmitulleen seikan, että unensaanti on ehkä hitusen hankalampaa ollut. Toisaalta, eikös tuo ihan suoraan johdu siitä, ettei muutenkaan ole niin väsynyt enää.

    En aio lisätä annostusta tuosta päivittäisestä n. 42 mikrogrammasta sillä kyllähän tuostakin nyt jollain lailla ainakin tarve täyttyy, ja kuten todettu nyt tässä viimeisimmässä tutkimuksessa, niin se "kultainen keskitie" vaikuttaisi olevan paras vaihtoehto. Toki tiedän, että saa aika monta 5000 IU:n tabua vetää naamaan päivässä, että myrkytys tulee.
     
  10. Äkkipoika

    Äkkipoika Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    29 Jun 2008
    Innlegg:
    143
    Liker mottatt:
    0
    Mites, onko havaintoa D-vitamiinilisän vaikutuksesta krapulan kokemiseen? Todennäköisesti ei niinkään fyysisten juttujen suhteen vaan enempi krapula-apatian/morkkiksen tai millä nimellä sitä nyt kukin kutsuukaan (näin vanhemmiten tuntuu vaan pahenevan kerta kerralta nää psyyken tuntemukset...josko D-vitamiinillä voisi ehkäistä/lievittää).
     
  11. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    Reg.:
    10 Sep 2003
    Innlegg:
    4.126
    Liker mottatt:
    0
    Helpommalla pääset kun jätät viinan kokonaan pois ;)
     
  12. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Jan 2003
    Innlegg:
    2.004
    Liker mottatt:
    1
    Ei D, vaan B. Sillä olen itse aina ehkäissyt omat krapulat. Pari nappia naamaan, ennen juhlimista (tai kotiintulon aikaan, aamulla on jo myöhäistä), niin krapula on seuraavana päivänä huomattavan paljon lievempi.

    (Ja niinkuin joku jo ennäti todeta, viis siitä onko kyseessä placebo, kunhan se toimii)
     
  13. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Tuohon on vaikea vastata siinä mielessä, että juon hyvin harvoin niin paljon, että seuraavana aamuna heikottaisi. Tosin on pakko silti sanoa viime viikonlopusta, että kyse oli pidemmän kaavan pikkujoulujenvietosta useine shotteineen yms. ja silti heräsin lauantaiaamuna pirteänä kuin peipponen. Toki kyseessä voi olla pelkästään se, etten juonut yli rajojeni.
     
  14. Äkkipoika

    Äkkipoika Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    29 Jun 2008
    Innlegg:
    143
    Liker mottatt:
    0
    Nuorempana tuokin toimi, varsinkin fyysisten oireitten suhteen, etenkin kun aloitti vahvan B:n popsimisen 3-4 pv ennen esim. tiedossa olleita kemuja. Nykyisin ei toimi, kusi lemuaa vaan rankasti vitamiinille ;).

    Tuohon krapula-apatiaan, jota nuorempana ei juuri ollut, ei B tehoa. Taitaa aineenvaihdunta hiljentyä jo näiltä osin...
     
  15. marduk

    marduk Guest Guest

    Reg.:
    2 Nov 2002
    Innlegg:
    360
    Liker mottatt:
    0
  16. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.514
    Liker mottatt:
    744
    Eivät toimita noin painavia Suomeen...

     
  17. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    http://www.iherb.com/Twinlab-100-Whey-Protein-Fuel-Mass-Vanilla-Slam-2-lbs-907-g/16820?at=0

    907 gramman annoskokokin menee paketoinnin takia rajan ylitse: Shipping Weight: 3.02 lbs (1.37 kg)

    Vittuiluksi voisi sanoa tällaista rajanvetoa, että "myyvät" vain sellaisia pakkauskokoja, jotka ylittävät rajan. Eli siis eivät myykään mitään.

    Minäkin myisin teille kilon timantteja yhdellä eurolla, mutta koska paketin paino menee pikogramman verran liian suureksi, tulisi postimaksuun 2 euron korotus, joten en viitsi postittaa, tappiolla myisin. Muuten kyllä kilon timantteja eurolla voisin myydä voitollisesti. Tasan juu.
     
  18. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
  19. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Jan 2003
    Innlegg:
    2.004
    Liker mottatt:
    1
    Hmm, en tainnut lukea kovin tarkkaan ekalla kerralla. Tollaisessa tapauksessa hkj taitaa kyllä olla oikeassa. Ei taida enää olla perusaineenvaihdunnasta kyse, vaan todennäköisesti alkoholin aiheuttama häiriö aivojen serotoniini/dopamiinijärjestelmässä.

    Siihenkin löytyy kyllä lääkkeitä, mutta ne vaativat jo lääkärin kanssa konsultoinnin.
     
  20. Lobotomy

    Lobotomy Vakiokasvo

    Reg.:
    4 Jan 2006
    Innlegg:
    891
    Liker mottatt:
    0
    Rapulakeskusteluun vähän off topiccia lisää:

    Paras lääke rapulaan on ennen nukkumaan menoa otettu burana ja herätessä toinen samanlainen. Annoskoko perus apteekki mallia. Buranan voi korvata jollain muulla, Panadolilla tarvitaan vähän isompaa annosta muistaakseni, mutta ne taitaa olla aika mietoja apteekista ostettuna. Molemmat pillerit mielellään runsaan veden kanssa otettuna.

    Selitykseksi tälläinen. Rapulatila muistuttaa kropassa tulehdustilaa. Tulehdussärkylääke vaikuttaa.

    Vastuun vapautus: En tietenkään suosittele kenellekkään sekakäyttöä ja alkoholin käyttöäkin kohtuuden rajoissa, eli ei krapulaan oikeuttavia määriä.
     
    Sist redigert: 17 Des 2009