Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Contact - Ensimmäinen yhteys (1997) Jodie Foster

Discussion in 'Elokuvat' started by The Ring, Dec 8, 2009.

  1. The Ring

    The Ring Charles Bronson 1921-2003 Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 2, 2002
    Messages:
    1,526
    Likes Received:
    1
    Robert Zemeckisin ohjaama tieteiselokuva Contact - Ensimmäinen yhteys (1997) ansaitsee kyllä oman topikin, sillä sen verran laadukkaasta elokuvasta on kyse. Tutustuin tähän elokuvaan joskus vuosituhannen vaihteessa, mutta kaveriporukassa katsottuun elokuvaan ei pystynyt kunnolla keskittymään, kun elokuva ei yllättäen kiinnostanutkaan heitä (tollot!). Takaraivoon jäi onneksi jyskyttämään, että tämän elokuvan haluan katsoa myöhemmin uudestaan. Eilen tuo hetki lopulta koitti ja muistikuva ei onneksi pettänyt. Elokuva on yksi parhaista science fiction elokuvista mitä on tullut vastaan.

    Elokuva kertoo radioastronomi Eleanor Arrowaystä (Jodie Foster), joka lapsena hurahti isänsä myötävaikutuksella radioamatöörien ja tähtitieteiden mielenkiintoiseen maailmaan. Ajan saatossa harrastuksesta tulee elokuvan päähenkilölle ammatti ja hän ajautuu / hakeutuu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) -ohjelmaan. Kaikki ei kuitenkaan aina mene niin kuin on suunnitellut, ja Eleanor joutuu ystäviensä kanssa etsimään lisärahoitusta projektilleen. Rahoittaja löytyy ja lopulta vuosien ahkera avaruuden kuuntelu tuottaa yllättävää tulosta.

    Ensimmäinen yhteys on hyvin rakennettu tieteistarina, joka etenee jouhevasti eteenpäin. Näyttelijät osaa hommansa, ja jos elokuvalle antaa mahdollisuuden, niin tarina imaisee taatusti mukaansa. Tämä elokuva on varmasti enemmän aikuisten makuun, kuin toiminnan perässä juoksevien teinien.

    Blu-ray -julkaisusta sellainen huomio, että kuvan ja äänenlaatu on erinomaisen hyvä.

    Suosittelen!
     
  2. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Joined:
    Jan 17, 2008
    Messages:
    1,014
    Likes Received:
    0
    Komppaan. Näin 13-vuotta julkaisun jälkeen on kyseessä vieläkin yksi kaikkien aikojen parhaista sci-fi leffoista. Foster tekee upeaa työtä pääosassa ja tehosteet eivät ole vanhentuneet tippaakaan. Tarinan sanoma on saatu Carl Saganin kirjasta ja ideioista hienosti tuotua kankaalle ja onnistuu aina tempaamaan minut mukaansa.

    5/5
     
  3. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Juu, hyvä leffa on. Pitänee kohta kanssa päivittää toi kälynen dvd teräväpiirtoon.
     
  4. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 5, 2004
    Messages:
    11,669
    Likes Received:
    179
    Pistinpä samantien tilaukseen Amazon.comista tämän leffan BD:n, kun olin pähkäillyt minkä leffan valita kaveriksi Harry Potter BD:lle.

    EDIT: Contact BD on aluevapaa ja suomitekstityksetkin näkyvät olevan US-julkaisussa mukana.
     
  5. jleinonen

    jleinonen Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 9, 2001
    Messages:
    623
    Likes Received:
    1
    Leffan näkemisestä on jo aikaa, mutta muistaakseni loppu oli vähän liian helppo / heikko. Tai ainakin odotin siltä enemmän.
     
  6. Streami

    Streami Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 6, 2004
    Messages:
    800
    Likes Received:
    3
    Ihan kiehtova ja mielenkiintoinen leffa on, kunnes

    eka madonreikäkone hajoaa ja uusi onkin sattumoisin jo odottamassa valmiina.
    Jotenkin pilaa koko leffan fiiliksen tuollainen yllätyskäänne.
     
  7. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 29, 2003
    Messages:
    2,686
    Likes Received:
    0
    Tuo uskovaisten 'eikö tiedekin ole lopulta uskoa?'-höpötys ainakin minulla oli se suurin heikkous.
     
  8. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Joined:
    Jan 17, 2008
    Messages:
    1,014
    Likes Received:
    0
    On tainnut nyt mennä parilta vähän ohi leffan teemat ja juonenkehittelyt. Nyt ei ehdi näitä alkaa purkamaan, mutta esim. laitteiden olemassaolot oli ihan pitkälti pohjustettuja tarinassa, eikä näin olleet mitään yllätyksiä. Loppu on myös huomattavamman moniulotteisempi kuin pelkistetty versio, mitä täällä esitetään.
     
  9. 100mo

    100mo Tunnettu jäsen Tukijoukot

    Joined:
    Jun 25, 2001
    Messages:
    944
    Likes Received:
    27
    Ihan hyvä leffa, kannattaa muuten lukea Carl Sagan:in loistava samanniminen kirja johon leffa perustuu
     
  10. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Kiitos vinkistä. Meni varaukseen kirjastosta.
     
  11. Hurricane

    Hurricane vaikeemmil tasoil Tukijoukot

    Joined:
    Jul 24, 2002
    Messages:
    2,176
    Likes Received:
    11
    Tämä minustakin oli muuten viihdyttävän elokuvan ylivoimaisesti selvin heikkous. Melkoisen heppoisin perustein tuo aspekti elokuvaan sovitettiin, ja Matthew McConaugheyn hahmo ärsytti muutenkin.
     
  12. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Joined:
    Mar 23, 2002
    Messages:
    3,907
    Likes Received:
    1
    Sama täällä. Oikeastaan lopun takia ei ole tehnyt mieli katsoa uudestaan. Muuten oli kiehtova elokuva.
     
  13. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    2,651
    Likes Received:
    1
    Ostin tämän 2 vkoa sitten Gigantista hintaan 14,90 € (Blu-ray). Muualtakin Suomesta saanee likimain samaan hintaan, DVD:nä luonnollisesti halvemmalla. Kokonaisuutena hyvä ja hieman erilainen scifi-leffa, jossa suuremmin tökkii vain Matthew McConaugheyn hahmo (näytteleminenkään ei oikein vakuuttanut), joka yht'äkkiä tulee ja lässäyttää huippuhyvän leffan melkein tusinahömpäksi. Onneksi tuon mielestäni hieman epäonnistuneen suvantovaiheen jälkeen tapahtuu taas mielenkiintoisiakin juttuja, vaikka ko. hahmo aina välillä jotain höpötteleekin.
    Yhteen hahmoon liittyvästä rutinastani huolimatta, suosittelen tätä leffaa lämpimästi, vaikka jatkuvaa sarjatulella ampumista, tappajarobotteja ja sen sellaista ei näytetäkään. Eli siinä mielessä hieman kuin K-PAX. Paitsi että SETI on vakavaa tiedettä, jossa tosielämässäkin tehdään juuri sitä, mitä leffankin alussa tehdään.

    Heti leffan alussa on erinomainen idea, eli se mielikuvitusta kutkuttava "zoomaus". Ja varsin nokkela ja ihmisrodun kannalta kiusallisen uskottavakin juttu, kun se eräs tietty "liitetiedosto" saadaan näkyville. Itse ainakin odotin jotain hieman muuta ilmaantuvaksi... Esim. jotain tälläistä (Pioneer plaque).
     
  14. tholopai

    tholopai Jäsen

    Joined:
    Mar 2, 2006
    Messages:
    80
    Likes Received:
    0
    Löytyy täältä. Upea aloitus hyvälle leffalle. Harmi vaan kun dvd-julkaisun kuvanlaatu on aika kehno :weep:
     
  15. Streami

    Streami Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 6, 2004
    Messages:
    800
    Likes Received:
    3
  16. chevalier

    chevalier Guest Guest

    Joined:
    Jan 26, 2009
    Messages:
    179
    Likes Received:
    0
    ^^

    tällaisia zoomeja on aina mukavaa ja kiehtovaa katsella, kyllä ihminen on pieni :thumbsup:
     
  17. Masi_K

    Masi_K Guest Guest

    Joined:
    Jul 20, 2004
    Messages:
    308
    Likes Received:
    0
    Aivan vaan loistava elokuva! Ekan kerran nähneenä jossain -06 tms olin pudota penkiltä ja alko oikeen raivostuttaa elokuvassa olleet
    madonreikäkoneen vastustajat, sabotoijat
    ja tietenkin se loppukohtaus kunnes koitti se viimeinen hetki ennen lopputekstejä. Mut kokonaisuus siis 5/5 tähteä.
     
    Last edited by a moderator: Oct 8, 2010
  18. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Kirja tuli vinkistäsi luettua joskus viime talvena ja täytyy kyllä sanoa, että kerrankin elokuva on huomattavasti parempi kuin kirja. Carl Sagan kyllä oli loistava tähtitieteen popularisoija, mutta kirjasta en kauheasti tykännyt. Mielestäni siinä lähdettiin ihan liikaa leikkimään uskonnolla. Leffassakin sitä on, mutta ei samassa mittakaavassa. Oli kirja ihan hyvä, mutta leffan ensin nähneenä odotin vielä parempaa.

    Toinen Saganin synti on sama mihin Dan Brown syyllistyy paljon. Eli termien turha selittäminen. En nyt enää Saganin kirjasta muista esimerkkiä, mutta laitan Brownin kirjasta, kun yksi on jäänyt mieleen. Kirjassa kaksi matemaatikkoa juttelee ja toinen sanoo toiselle tyyliin:"Kyseessä on alkuluku, eli luku joka on jaollinen vain itsellään ja luvulla yksi." Eihän kukaan oikeasti noin puhu, vaan termit on keksitty juuri siksi, ettei asioita tarvitse enää erikseen selittää. Se että käytetään termiä ja selitetään päälle kuulostaa ainakin omaan korvaan erittäin typerältä. Hommasta katoaa uskottavuus välittömästi. Tällaisia kohtauksia oli Saganin kirjassa useita. Muistaakseni ainakin ekliptikasta juteltiin näin. Ei oikein voi enää muistaa. Ymmärrän toki, että asia pitää selittää lukijalle, joka ei sitä ymmärrä, mutta mielellään jotenkin muuten.

    Itse haluaisin joskus nähdä kirjan, jossa käytetään vapaasti outojakin termejä, mutta ne sen jälkeen selitetään vaikka kirjan marginaalissa tai erillisessä laatikossa. Näin tulisi mielestäni fiilis, että lukee jotain oikeaa tapahtumaa, jota pitää maallikolle erikseen selventää. LOTRissa on muutamalla sivulla tehty näin.
     
  19. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Tämän, ja se TV-puolen Tähtiportti (<-jota en edes seuraa, mielenkiintoista kyllä)-ketjun innoittamana piti sitten tämäkin katsoa. Vuosikausia hyllyssä lojunut DVD siis soittimeen ja menoksi.

    Hienohan tämä pääpiirteissään oli. Foster hoiti hommansa vallan mainiosti, ja itseasiassa ainoa ärsyttävä hahmo olikin täälläkin pariin otteeseen mainittu McConaughey. Tuo uskonnollisuus olisi muutenkin voinut pilata koko elokuvan, mutta tuollaisenaan se pysyi ihan hyvin kurissa tekemättä sen suurempaa tuhoa kokonaiskuvalle.

    Muuten elokuva piti otteessaan erittäin hyvin, vaikka en tämäntyyppisen sci-fin ylin ystävä olekaan. Summa summarum: Hieno elokuva, ja pitänee lukaista Saganin kirjakin jossain vaiheessa.

    Kyllä tälle neljä tähteä uskaltaa lätkäistä. ****