Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Captain America: Civil War (2015) (Anthony & Joe Russo / Chris Evans, Robert Downey Jr.)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Dec 1, 2015.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Captain America ja Iron Man joutuvat ratkomaan kahdenvälisiä ongelmia kun Avengerien toimintaa sekoittavat poliittiset kuviot.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 06.05.2015)
     
  2. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Tuo ensi-ilta taitaa olla vuodella pielessä?
     
  3. Vole

    Vole Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 16, 2010
    Messages:
    1,927
    Likes Received:
    81
    2. traileri.
     
  4. Mahonki

    Mahonki Jäsen

    Joined:
    Mar 23, 2013
    Messages:
    72
    Likes Received:
    2
    Voi terve. Olipa kova!
     
  5. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,546
    Likes Received:
    768
    Onks tää vähän niinq Avengers 3? o_O
     
  6. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Käytännössä kyllä. Henkilökaarti kattaa koko Avengersin nykyisen kokoonpanon ja sitten vielä. Ohjauksesta vastaavat samat tyypit, kuin jotka tulevat tekemään Avengers: Infinity Warin (ja ohjasivat Winter Soldierin).

    Periaatteessa tämä voisi olla ihan yhtä hyvin The Avengers: Civil War. Sarjakuvan puolella Civil War kattoi koko Marvelin universumin ja sitä julkaistiin kaikkien nimekkeiden alla.
     
  7. Miku-91

    Miku-91 Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 27, 2010
    Messages:
    453
    Likes Received:
    113
    Nykyisistä Avengerseista kokoonpanosta puuttuu Thor ja Hulk, mikä on ihan ymmärrettävää, koska molemmat ovat sen verran ylivertaisia voimiltaan verrattuna muihin. Russon veljeksien (eli ohjaajien) mukaan tarina on edelleen hyvin Captain America -painotteinen, vaikka mukana on paljon muitakin hahmoja.
     
  8. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    3,447
    Likes Received:
    152
    Mutta missä piileskelee
    Baron Zemo?

    Black Panther näyttää edelleenkin hyvältä. Hämiksestä ei vielä tuon perusteella pysty sanomaan oikein juuta eikä jaata. Silmiin animoitu ilmeily tosin hieman oudon näköistä.
     
  9. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,603
    Likes Received:
    527
    Eivät ole "nykyistä kokoonpanoa", koska molemmat ottivat hatkat Age Of Ultronin lopussa. Samoin kuin Hawkeye. Ja Iron Man, eikö?

    Age Of Ultronin lopussa tiimi oli Cap, Widow, Witch, Falcon, Vision ja muistaakseni Warmachine. Siihenhän koko leffa päättyi, Kapu ja Widow arvioivat uutta porukkaa.

    Trailerin perusteella remmiin on liittynyt ainakin Ant-Man.
     
  10. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 31, 2002
    Messages:
    2,785
    Likes Received:
    119
    Eipä oikein sanonut mitään tuo traileri. Tosin voinee pelätä taas, että action menee tarinan edellä tässäkin pätkässä. Spiderman näytti kovin muoviselta - toivottavasti parannellaan vielä kovasti.
     
  11. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Onko tää nyt vastaveto batman vs superman. Olipa todella kauhee tuo spider. Onko se olevinaan joku Rorschac.
     
  12. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    3,447
    Likes Received:
    152
    Pitäisi varmaan toppuutella noiden ensimmäisten arvostelujen lukemista kaikkineen, kun ovat niin yhtämielisen positiivisina elokuvasta. Arvostelujen julkaisuvapaus jo kolme viikkoa ennen jenkkien ensi-iltaa kertonee jonkinlaisesta luottamuksesta tuotteeseen.
     
  13. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    3,447
    Likes Received:
    152
    Ja niinhän siinä kävi, että se parhaimman MCU-elokuvan titteli on nyt tämän Civil Warin vankassa hallussa. Elokuva on parsittu kokoon mittavalla itsevarmuudella ja ennen kaikkea etunenässään sellaisella suuren suurella sydämellä, joka näkyy varsinkin siinä seikassa, kuinka täsmällisen osuvasti sen koko mittavaa hahmoarsenaalia käytetään hyväksi. Jokainen mittelöön osallistuva saa sen oman paikkansa loistaa ja näyttää kuinka viihdyttäviä voivat ollakaan, kunhan se tekemisen vastuu on tällaisten hahmojaan tarkasti ymmärtävien tahojen hallussa.

    Asiaa ei olisi välttämättä uskonut, kun seurasi miten turboahdetulta koko projekti vaikutti. Ai että Hämähäkkimiestäkin pitäisi mahduttaa mukaan? No nyt menee kyllä aivan järjettömäksi sillisalaatiksi! Mutta niin sieltä vaan raivattiin tälle rakastetulle hahmollekin mitä onnistuneinta sisääntuloa mukaan.

    Elokuva handlaa mainiosti myös sen tunteen tuomisen tilanteisiin, eli kun vaikkapa käsikirjoitus alkaa tiivistämään kohti katkeransävyisää loppuaan, niin aivan jokainen fyysinen ja sanallinen iskujen vaihto tuntuu joltakin. Pettymyksen ja väsymisen merkit nousevat uskottavasti pintaan, kun jälleen kerran rooleissaan mainiosti onnistuvat näyttelijät pistävät kaikkeaan likoon. Hahmoista löytyy myös kivasti sitä inhimillistä kosketuspintaa, joka auttaa kyllä kummasti tällaisissa isojen poikien ja tyttöjen superkokoontumisissa.

    4/5
     
  14. Plisukainen

    Plisukainen Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Jan 26, 2005
    Messages:
    1,971
    Likes Received:
    169
    CA-sarja jatkaa vakuuttavan varmalla linjalla, samalla tämä on Marveleista ainoa "paketti", jossa leffojen taso on pysynyt tasaisen hyvänä...nyt jo kolmen osan verran :) Aiempi arvostelu tuossa hyvin sepusti palikoita ja jäsenien ruutuaikaa kuntoon. Tehostepuoli hoidettiin hyvällä tasolla loppuun asti, varsinkin puolenvälin rähinät isolla areenalla näyttivät sen että isomman sankaripoppoon kahinassa saadaan yhtäaikaista tulitusaikaa jokaiselle, huumoria unohtamatta. Muissa väännöissä häiritsi hieman vaappuva (vai sanoisko vappu-) kamera, sinällään harmi koska ei vähään aikaan ole tullut vastaavaa vastaan. Tarinapuolella "perinteisesti" heikointa antia tarjoiltiin roistopuolella, tälläkään kertaa ei tullut täysosumaa, vaikka pohjustus hoidettiin tyydyttävästi. Musta pantteri ja uusi hämis olivat ihan onnistuneita lisäyksiä, siitä plussaa. Kyllä tämä phase 3 starttaus oli onnistunut; ja mennentullen parempi kuin batman vs. superman.

    Lopputeksteissä kaksi lisäkohtausta, muistakaa katsoa.

    4-/5
     
  15. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,279
    Likes Received:
    369
    Hyvikset tappelemassa keskenään? Joo ei oikein vakuuttanut heppujen perustelut miks pitäs hyviksien hyviksiä vastaan tapella. Visuaalisesti hyvää jäljkeä. Ehkäpä siitä voisi kehaista, että aiempien osien rymistelyille ja kaupunkien hajoittelulle haetaan jotain syyseuraussyhdetta, vähän kuin bättis vs superimiehessä haettiin tjms - muistaakseni ehkä. Elokuvan piristävin anti oli hämis ja muurahaismies, jotka toivat edes vähän yllätyksellisyyttä muuten tylsään rymistelyyn.
     
  16. Headshot

    Headshot Jäsen

    Joined:
    Aug 2, 2006
    Messages:
    38
    Likes Received:
    1
    Pettymys. Kuten yllä on jo todettu, hyvis. vs hyvis-asetelma on todella epäuskottavan köykäisesti perusteltu, joten kaikessa tekemisessä puuttui täysin vaaran tuntu. Tästä johtuen mätkyttely oli hohhoijaa-osastoa, vaikkakin toki hienosti tehtyä. Pahis kilpailee kaikkien aikojen surkein pahis-tittelistä. Näyttelijät suoriutuivat rooleistaan hyvin, ja tosiaan leffa oli hienosti tehty. Harmi vaan että se oli tapahtumiltaan jopa omassa kontekstissaan epäuskottava ja mitäänsanomaton.

    2/5 tähteä

    Ai niin, tämä nyt ei ole leffan vika, mutta jouduin olosuhteiden pakosta 3D-näytökseen ja olinkin jo lähes unohtanut miten hanurista se on.
     
  17. BillyBob

    BillyBob Tuttu kasvo

    Joined:
    Aug 25, 2006
    Messages:
    360
    Likes Received:
    13
    Ei tämä minusta mitenkään huono ollut, vaikka loppu olikin tavallaan pienoinen pettymys. Nämä Russojen Caput ovat olleet minusta miellyttävän erilaisia muuhun Kostajat ryminään verrattuna, mutta toisaalta tähän olisi toivonut vähän lisää lihaa luiden ympärillä noin tarinallisesti. Pettymyksen syystä ei voi oikein sen kummemmin tässä keskustella, kun se vaatisi taas spoileri-tagit ja suoraan sanoen spoilaisi aika paljon, jos joku sen erehtyy lukemaan.

    Näyttelijät hoitavat homman jo rutiinilla, mutta ehkä tuo (taas) uusi hämis jäi vähän häiritsemään. Siinä on vähän turhan "pirteä" kaveri, vaikka hämiksen on tarkoitus ollakin vähän sellainen.

    3/5
     
  18. temeksi

    temeksi Guest Guest

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    1,754
    Likes Received:
    0
    Tasapaksua sarjisrainaa, jaksaa katsoa sen tasan kerran. Pääjuonihan tässä oli identtinen BvS kolmiodraaman kanssa, toteutus vain hollywoodimaisempi.

    2/5
     
  19. WTF!

    WTF! Guest Guest

    Joined:
    Aug 29, 2015
    Messages:
    15
    Likes Received:
    0
    Tässä leffassa ei tainnut olla muuta hyvää kuin Kostajien tappelu toisiaan vastaan, mikä oli kohtuulisen huvittavaa mättoä. Kaikki muu oli melkoisen tympeää menoa ilman mitään kiinnostavaa. Leffa kokonaisuudessaan 1,5 tähteä, tappelu lentokentällä 4.
     
  20. Crockett

    Crockett Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,110
    Likes Received:
    154
    Tässähän oli kaikki muu parempaa paitsi juuri se lentokenttätappelu. Se oli noloa ja väkinäistä yhteenottoa ns. turvallisessa paikassa ilman siviiliuhreja. Mieluummin olisi vaikka katsonut näiden sankareiden mätkintää vaikka supisuomalaisessa metsässä missä kaikki ei välttämättä niin räjähtelisi. Tyhjänpäivästä touhua koko leffa sinänsä täynnä koska ei se varsinaisesti johtanut oikein mihinkään muuhun kun Kapun ja Rautamiehen eri teille jonka olisi voinut jo ekan vartin jälkeen laittaa pakettiin.

    Keskinkertaista ja kovin väsynyttä Marvel huttua, noussen silti sinne paremmalle puoliskolle.
    2/5