Kiitokset linkistä! Kyllähän tuolla näyttäis olevan aika hyvin kuvattu noita meikänkin havaitsemia ongelmia. Tuosta jäi kuitenkin vielä epäselväksi (ainakin meikäläisen ruotsin kielen taidolla), että onko tuo aiemman postini 1. kohdassa kuvaamani boksin kaatuminen My TV -näkymässä varmasti nimenomaan ohjelmistobugi. Mitenkäs teillä muilla tämän boksin "onnellisilla" omistajilla menee, kaatuileeko boksi My TV -näkymässä?
Tämän linkin kautta saat saman suomeksi. Google on näppärä. http://translate.google.fi/translat...inhembio.com/forum/index.php?showtopic=171163
Itelläni just tänään kolahti uusi boksi postilaatikkoon tuon my tv:ssä kaatuilun takia. Soitin jo aikaisemmin jolloin neuvoivat formatoimaan kovalevyn. sen tein eikä auttanut, joten nyt sitten kokeillaan uutta boksia.. Jotenkin vähä sellainen kutina että olisi ohjelmistovika. Toisaalta outoa että sitten lähettäisivät uutta boksia.
Oma purkkini kaatui, tai oikeastaan sammui silloin kun satelliittiantennia ei vielä oltu kytketty ja painoi My TV näppäintä. Lautasen kytkennän jälkeen ei tälläistä enää tapahtunut . Asentajakin sanoi sen johtuvan puuttellisesta SAT signaalista. Tämä siis vanhalla firmiksellä. Kaikkiaan ei nyt aivan hurmaavin peli uudellakaan ohjelmistolla: Laite käynnistyy tuskaisen hitaasti ikään kuin pohjalta buutaten sammuttaen ensin kaikki valot ja sitten näytössä jonkin aikaa puolikkaita kirjaimia, joista voi päätellä "wait" tekstin. Sammutus kestää vielä kauemmin. Punainen valo vilkkuu ja (kovalevy?) rapisee useita minuutteja sammutuksen jälkeen. Paljon parempia tallentimia ollut ja on vielä käytössäkin , mutta niistä puuttuu tuo HD ominaisuus...
KOVALEVY TÄYNNÄ!!!!!!! Kaikki tallenteet poistettu. Vapaata tilaa 122,05h. Silti ruutuun ilmestyy teksti Kovalevy täynnä. "Siirry List ja poista joitain tallenteita." On poistettu, on palautettu tehdasasetukset. Ei apua. Olen nyt vuoden taistellut seitsemän HD PVR boxin kanssa tää pelitti jo 4 kuukautta. Onko vastaavia kokemuksia? Ohjeita?
Tuli viimeinkin uskaltauduttua laittamaan tämä uuden aikakauden ihmelaita. Kuva on hyvä sekä komea ja naapurit riittävän kateellisia mutta yksi asia on jäänyt vähän ihmetyttämään: kuln laitteen laittaa valmiustilaan, näyttää kovalevy jäävän pyörimään eikä pitkänkään ajan päästä sammu, samaten laite pysyy kohtalaisen lämpinänä ja etupaneelissa palaa kellonajan lisäksi punainen merkkivalo. Onko tämä laitteen ominaisuus, jokin säädettävissä oleva asetus vai perinteinen vika ? Ja mitähän asialle olisi tehtävissä vai pitääkö tyytyä puristelemaan nyrkkiä taskussa ?
Voi olla EPG:nkin poistoa sen aikaa kun valo vilkkuu mutta levy jää pyörimään jatkuvasti ainakin tässä yksilössä vielä senkin jälkeen kun valo palaa jatkuvasti.
Äänestäkö näin päättelet? Tuuletin vai kovalevy? Kyllä laite normaalisti on äänetön EPG-rumban jälkeen.
Tärinästä, siellä pyörii jokin tuuletinta isompi massa. ( Jostain syystä levyn elinaikaoletus ei ole kovin pitkä :hitme: )
Onko muuten teillä ilmennyt ongelma toistettaessa, toisen tallennuksen alkaessa samanaikaisesti. HD PVR nimittäin katkaisee kiintolevyltä tulevan ohjelman toiston, jos tallennus alkaa/loppuu. Oletan, että kyseessä on bugi, eikä ominaisuus. PS. edes kiintolevyllä olevan ohjelman toiston jatkaminen samasta kohdasta ei onnistu ko. tapahtuman jälkeen.:grr:
Sain maanantaina myös tämän boksin. Mulla toimii laite aivan samalla tavalla. Tasainen hurina kuuluu, punainen valo palaa ja laite on lämmin. Onkohan tämä tosiaankin ominaisuus? En ainakaan minä ole keksinyt miten laitteen saisi "lepotilaan".
itse sammutan boxin painamalla virtanappia kaksikertaa peräkkäin, ja muutaman sekunnin kuluttua sammuu
Tänne tuli laite kanssa ja itsekin ihmettelin sammuttamista.. Asentajan käytyä kiireesti boksi sammuksiin ja töihin.. hiljeni suht nopeasti. No tulin kotiin sitten iltasella ja kas kummaa.. boksi huristeli täällä täyttä häkää.. ledin mukaan sammuksissa mutta kovalevy raksutteli sekä flekti pyöri suht vauhdilla.. Laitoin boksin päälle ja katsasti kovalevyn lämpötilan.. 56c.. aika kuumana käy lepotilassa... melkeen kuin emäntä untuvapeiton alla
Jahas, tänään hyyty ensimmäisen kerran totaalisesti (pb03->er07->er01...). Lähti kuitenkin IVO-bootilla takaisin tulille.
Niin kyllähän se ominaisuus on. Heinäkuussa 2008 oli samanlaisia/vikaisia boxeja jo liikkeellä. En tiedä ajattelevatko, että uusille asiakkaille voidaan sittä samaa paskaa kuin yli vuosi sitte syytää. Ihmettelen suuresti. Itselläni niitä err,,,,boxeja oli useampi. Nyt tämä nykyinen lienee seitsemäs jumittuu,ilmottelee täydestä kovalevystä ym "pikkujuttuja", mutta periksi en anna, haluan katella HD-kuvaa, tallentaa kahta kanavaa ja katsella kolmatta. Niinhän se on, kun CD saa uusia asiakkaita lue hyväntahtoisia hölmöjä niin miks sitä boxia kehittämään.