Canal Combo + HD PVR + SmartWi

الموضوع في 'Satelliitti-TV' بواسطة paavoperttu, بتاريخ ‏10 سبتمبر 2010.

  1. paavoperttu

    paavoperttu Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏22 مارس 2007
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Eli tuli tilattua vanhan Canal Combon tilalle tuollainen Canalin tallentava HD boksi ja mukana tietysti joitain HD kanavia. Mukana tuli myös quad mikroaaltopää, joka vaihdetaan vanhan mikroaaltopään tilalle sekä myös uusi salauksenpurkukortti.

    Tuo vanha combohan ei näytä HD kanavia. Kysynkin nyt, että toimiiko maksukanavat myös tolla vanhalla Combo boksilla, jos ostan SmartWi:n ja jaan tuon uuden kortin myös sille?
     
  2. jylppö

    jylppö Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏14 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    453
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllähän se toimii.Itse ostin toppyn HD-boxin ja smartWi:lla jaan kortin myös HD-combo boxiin.Kokeile kuitenkin ensin korttia vanhaan boxiin ja jos toimii, niin osta sitten jakaja.
    Itellä HD-combo boxi vaihtaa kanavat todella hitaasti 5-15 sek. johtuen smartWi:sta:sleep:

    Edit: uusimmalla smartwi:n firmwarella combo vaihtaa kanavat n.2sek.
     
    #2 jylppö, ‏10 سبتمبر 2010
    آخر تعديل: ‏2 ديسمبر 2010
  3. paavoperttu

    paavoperttu Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏22 مارس 2007
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Eihän toi naita tota korttia tohon vanhaan Combo boksiin, jos kokeilen sitä ensiksi? Vai onko näissä semmosta ominaisuutta?

    Niin ja kyseessähän oli siis tavallinen Combo boksi, ei siis HD Combo.
    Ilmoittakaa muutkin, jos löytyy kokemuksia tästä yhdistelmästä. En viitsisi lähteä ostamaan SmartWi:ta vain kokeillakseni, että toimiiko se kyseisellä yhdistelmällä.
     
  4. juba

    juba Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏16 سبتمبر 2007
    المشاركات:
    26
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mulla on kiinni Smartwi Canalin HD, canalin combo ja Octagon sat virittimessä ja hyvin toimii... Ja kyllä mulla kanavat aukeavat käytännössä heti.
     
  5. paavoperttu

    paavoperttu Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏22 مارس 2007
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    OK. Hyvä tietää tämäkin ennenkuin alan laitteita hankkimaan. Kiitokset vastauksista.
     
  6. raid

    raid Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏24 مايو 2002
    المشاركات:
    107
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Verkkokaupan sivulla oli tälläinen tieto. Voisiko joku kellä on laite vahvistaa tai kumota tämän. Tarkoitus olisi käytttä yhtä aikaa 2-3 viritttimessä mahd.

    Huom! Ei toimi yhtäaikaa useammassa laitteessa.

    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15006

    ohjeissakun lukee taas näin..
    You can address up to 7 client card and watch minimum
    4 different channels at the same time.


    Ja useilla kauppasivuilla lukee sitten taas näin.
    Langattomalla kortinjakajalla voit jakaa yhden originaalikortin kaikkien vastaanotinten kesken – jopa 7 vastaanotinta samanaikaisesti

    Mitäs tässä pitäis uskoa muutakuin sellaista kenellä on tuo laite.
     
    #6 raid, ‏13 نوفمبر 2010
    آخر تعديل: ‏13 نوفمبر 2010
  7. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏12 فبراير 2001
    المشاركات:
    4,057
    الإعجابات المتلقاة:
    49
    Tuo ei pidä paikkansa, jos laite ei ole sitten viime vuosien tuotannossa kokenut muutoksia, tuskin on. Pystyy vapaasti käyttämään kaikkia kanavia eri laitteissa erikseen.

    Se on kuitenkin hyvä muistaa, että SmartWi ei ole yhteensopiva kaikkien digilaitteiden kanssa. Esimerkiksi Canalin laitteet todistetusti toimivat hyvin ja Topfieldit sekä pc:n hw / sw lukijatkin ovat toimineet hyvin foorumin sekä omakohtaisen kokemuksen pohjalta. Muita laitteita ja niiden yhteensopivuutta kannattaa selvitellä internetin syövereistä ja tältä foorumilta.
     
  8. YRP

    YRP Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏19 يناير 2011
    المشاركات:
    36
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tyhmä kysymys !

    Eli pitääkö molempiin boxeihin tulla anteenikaapeli lautaselta, vai lähettääkö SmartWi kuvan ja äänen langattomasti ?
     
  9. JayDee

    JayDee Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    137
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    On vain tyhmiä vastauksia...

    Toivottavasti tämä ei ole sellainen.
    SmartWi lähettää ainoastaan kortin "tiedot" toiselle boxille. Eli joka boxille tarvitaan oma antennikaapeli. Tai antennikaapelin "loop" "ant out":ista "ant in":iin, mikäli sellainen löytyy boxista.
    Toisin sanoen kortinjakaja vapauttaa itse alkuperäisen kortin siirrosta boxien välillä, ei muuta.