ei tarvi. menet selaimella reitittimen asetuksiin ja katsot sieltä mikä on salasana mäkin käyttämään salaukseen. siellä on noille eri manuaalisille salaustavoille omansa.
Maccisi kyselee langattoman verkkosi salausavainta.Kun olet käyttänyt Buffalon AOSS -yhteydenmuodostus helppokäyttötoimintoa, ei salausavainta saa enää selväkielisenä mitenkään näkyviin. Nyt sinun pitää määritellä Buffaloon uusi salausavain ihan käsipelillä: Ota selaimella yhteyttä Buffalon hallinta ip:hen 192.168.11.1 ja kirjaudu sisään, käyttäjätunnus= root, salasana oletuksena= tyhjä l. blank. Buffalon hallintakonsolin pääsivulta valitse: Advanced--->Wireless Config--->Security.Valitse käyttöön salausmenetelmistä turvallisin l. WPA AES (=täppä ruutuun AES).Syötä vaikka notepadilla ennakkoon kirjoittamasi uusi salausavain kohtaan: WPA-PSK (Previously Shared Key).Pyri käyttämään salausavaimeen kaikki mahdolliset 63 merkkiä, sisältäen mahdollisimman epämääräisen yhdistelmän isoja ja pieniä kirjaimia, välimerkkejä ja numeroita, jotta mahdollisesti brute force -kräkkäystä 24/7 yrittävä naapurin Jani-Petteri ei pääse omin luvin käyttämään nettiliittymääsi alle 500000 vuodessa. Tallenna notepadilla tekemäsi salausvain jonnekin varmaan ja helposti liikuteltavaan paikkaan, esim usb-tikulle, sillä sinun tulee antaa tämä sama avain kaikille WLANiisi kytkeytyville koneille. P.S. Tukiaseman konffaukseen kannattaa käyttää langallista verkkoa, wlanilla konffatessa lennät ulos Buffalosta, kun painat Applya tallentaaksesi uudet asetukset.
Tätä AOSS ominaisuutta sanotaan turvalliseksi. Itseäni jäi mietityttämään, että mikäli naapurin Jari-Petterillä on omalla koneellaan asennettuna myös Buffalon AirStation Client Manager, niin hänellähän on mahdollisuus saada AOSS-yhteys minun verkkooni saman aikaisesti kun yritän muodostaa yhteyttä omaan koneeseeni ... vai olenko (taas) ymmärtänyt jotain väärin?
Ilmeisesti näin periaatteessa on, joskin ei Buffalo-purkki varmaan anna kuin toisen teistä yhdistyä itseensä AOSS-session aikana. Anyway, mikä onkaan se todennäköisyys, että naapurin Jari-Petteri juuri sillä hetkellä, kun painat purkista AOSS-nappia pistää koneeltaan kyseisen prosessin päälle? Ei varmaan kovin suuri.
Ainakin Buffalo G125:sta saa ihan toimivan wlan-purkin kun siihen tunkkaa jonkun muun tekemän firmwaren. Henkilökohtaisesti suosittelen Tomatoa. Vakiofirmikset kun ovat vähän mitä sattuu http://www.polarcloud.com/firmware
Custom-firmiksien kanssa kannattaa varoa tuota reitittimen AOSS-nappulaa. Omasta dd-wrt:llä varustetusta WHR-HP-G54:sta tuli todennäköisesti entinen, kun painoin vahingossa AOSSia bootin aikana. :weep:
Tukiaseman firmiksen custom-päivittäjällä on syytä olla painavat tietoliikennetekniset perusteet päivitykselleen. Turhan takia/huvikseen ei kannata päivittää. Taviksien kannattaa suosiolla pysytellä virallisessa firmiksessä. Eivät ne huonoimmillaankaan niin susia ole kuin yltiönörtit täällä ja muualla antavat ymmärtää. Virallinen firmis = virallisesti tuetut ongelmat. Custom-firmis = customina räätälöidyt special-ongelmat kuten Huikan esimerkki yllä kertoo.
Siinä on hetki kun laitteen boottaa että sinne boksiin pääsee ruikkaamaan uuden firmiksen sisään jos on vaikka unohtanut salasanan. Jos se ei ole fyysisesti rikki, niin luultavasti sen saa kyllä toimintakuntoon. Itse olen saanut saman laitteen monesti niin juntturaan (mm. tuolla dd-wrt:llä) että mikään ei enää toiminut, mutta aina se on palannut henkiin uudella firmiksellä.
Juu ei toimi. Purkki ei vastaa pingiin missään kohtaa boottia, että pääsis yrittämään uudelleenflässäystä. Yritin resetoida myös oikosulkemalla sen yhden piirin pinnin muttei sekään auttanut. Vielä olisi jäljellä jtag-menetelmä, mutta siihen ei oikein ole aikaa/osaamista. Purkissa palaa aina virtojen päällä ollessa vain virta- ja rj45-ledit. http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Recover_from_a_Bad_Flash#Buffalo_WHR-HP-G54_soft_repair http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=11658
No juuri sen huonon vakiofirmiksen takia. Ei kestä jatkuvaa kovaa liikennettä ja useita laitteita kyykkäämättä. YMMV. Samaa nillitystä tosiaan kuullut muiltakin, että Buffalolla huono tapa lopettaa supportti kuin seinään uusien tuotteiden tullessa markkinoille. Tera- ja Livestationeihin on ainakin tuttavat kypsyneet.
No 4 konetta vaihtelevasti yhteyksissä laitteeseen, osa 24/7 ja osa hieman vähemmän. Ei mitään ongelmia, no putket punasena ei täällä latailla/jaella
mulla taasen ois sellanen ongelma että pitäs päässä tuosta AOSS:stä pois. tänää yritin laittaa nettiä toimii ps3lle sitte menin painaa AOSSää ja se teki yhteyden ps3seen. oon koko päivän yrittäny saaha aossää pois päältä että toimis netti muillaki koneilla. miten siis saan AOSSän pois päältä
Kyllähän sen saa pois menemällä selaimella purkin asetuksiin ja muuttamalla yhdistämis-/salaustyyppiä. Purkin voi kytkeä aina kaapelilla tietokoneeseen ja sitä kautta hoitamassa asian. "When all else fails" -tyyppinen ratkaisu on taas yksinkertaisesti painaa purkin "resettiä", joka palauttaa tehdasasetukset.
jepp tuota meillä on kaks toinen buffalo ja toinen on se modeemi modeemissa lukee reset mutta buffalon höskässä lukee initiate
Jos et ole muuttanut oletusasetuksia niin pääset purkkiin kiinni seuraavasti: 1. Muuta koneesi ip osoite 192.168.11.0 verkkoon - esim. 192.168.11.2 ja laita aliverkon peitteeksi 255.255.255.0 2. Mene purkkiin kiinni oletus ip osoitteella - 192.168.11.1 3. Jos et ole muuttanut niin oletus tunnukset ovat - user name: root - password: [tyhjä]
oon aika alottaja niin mistä pitäs vaihtaa nuo miten pääsen nuihin asetuksiin ja en ole alkuperäisellä koneella jolla laitettiin modeemi yms toimintaan vaikuttaako se jotenki asiaan?
Itse olen jättänyt aina tuon vaiheen 1 väliin. En itsekään nyt mikään ekspertti näissä verkkoasioissa ole, mutta aina olen ainakin Win XP:llä ja nyt Snow Leopardilla päässyt purkin asetuksiin yksinkertaisesti kirjoittamalla tuon IP-osoitteen (192.168.11.1) selaimen osoitekenttään. Omassa Buffalon langattomassa tukiasemassa tuo tehdasasetusten palautus tapahtuu juuri tuon INIT-painikkeet avulla. Tämä tosiaan kuitenkin kannattanee tehdä vasta sitten, kun ei muuta ratkaisua löydä.